LIVE UPDATES
Bota

Lista e fituesve/ Kush janë artistët që morën çmime në BAFTA Awards 2022

14 Mars 2022, 08:00 Nga DOSJA
Lista e fituesve/ Kush janë artistët që morën çmime

BRITANI-Akademia Britanike e Arteve të Filmit dhe Televizionit, ditën e djeshme festoi edicionin e 75-të të çmimeve 2022 Bafta Awards.

Çmimet e 2022 Bafta Awards nderojnë kinemanë më të mirë të vitit dhe shihen si një tregues i fuqishëm se cilët filma mund të shkojnë në çmimin e artë Oscar. Sipas CNN Ceremonia vjetore u mbajt në Royal Albert Hall me pjesëmarjen e yjeve britanikë dhe ndërkombëtare. Aktorja e njohur Rebel Wilson ishte prezantuesja e këtij viti, ndërsa shfaqja e çmimeve kurorëzoi fituesit e saj.

Lista e plotë e fituesve:

FILMI MË I MIRË

BELFAST
DON’T LOOK UP
DUNE
LICORICE PIZZA
THE POWER OF THE DOG

FILMI BRITANIK MË I MIRË

AFTER LOVE
ALI & AVA
BELFAST
BOILING POINT
CYRANO
EVERYBODY’S TALKING ABOUT JAMIE
HOUSE OF GUCCI
LAST NIGHT IN SOHO
NO TIME TO DIE
PASSING

DEBUTIMI MË I MIRË NGA NJË SHKRIMTAR, REGJISOR OSE PRODUCENT BRITANIK

AFTER LOVE: Aleem Khan
BOILING POINT: James Cummings, Hester Ruoff
THE HARDER THEY FALL: Jeymes Samuel
KEYBOARD FANTASIES: Posy Dixon, Liv Proctor
PASSING: Rebecca Hall

FILMAT QË NUK JANË NË GJUHËN ANGLEZE

DRIVE MY CAR
THE HAND OF GOD
PARALLEL MOTHERS
PETITE MAMAN
THE WORST PERSON IN THE WORLD

DOKUMENTARI MË I MIRË

BECOMING COUSTEAU
COW  FLEE
THE RESCUE
SUMMER OF SOUL (OR, WHEN THE REVOLUTION COULD NOT BE TELEVISED)

FILMI I ANIMUAR MË I MIRË

ENCANTO
FLEE
LUCA
THE MITCHELLS VS THE MACHINES

REGJISORI MË I MIRË

AFTER LOVE, Aleem Khan
DRIVE MY CAR, Ryûsuke Hamaguchi
HAPPENING, Audrey Diwan
LICORICE PIZZA, Paul Thomas Anderson
THE POWER OF THE DOG, Jane Campion
TITANE, Julia Ducournau

SKENARI MË ORIGJINAL

BEING THE RICARDOS
BELFAST
DON’T LOOK UP
KING RICHARD
LICORICE PIZZA

AKTORJA MË E MIRË NË ROL DYTËSOR

CAITRÍONA BALFE, BELFAST 
JESSIE BUCKLEY, THE LOST DAUGHTER 
ARIANA DEBOSE, WEST SIDE STORY
ANN DOWD, MASS
AUNJANUE ELLIS, KING RICHARD 
RUTH NEGGA, PASSING

AKTORI MË I MIRË NË ROL DYTËSOR

MIKE FAIST, WEST SIDE STORY 
CIARÁN HINDS, BELFAST  
TROY KOTSUR, CODA 
WOODY NORMAN, C’MON C’MON 
JESSE PLEMONS, THE POWER OF THE DOG 
KODI SMIT-MCPHEE, THE POWER OF THE DOG

SKENARI MË I MIRË I ADAPTUAR 

CODA 
DRIVE MY CAR
DUNE
THE LOST DAUGHTER
THE POWER OF THE DOG

AKTORJA MË E MIRË KRYESORE 

LADY GAGA, HOUSE OF GUCCI
ALANA HAIM, LICORICE PIZZA 
EMILIA JONES, CODA 
RENATE REINSVE, THE WORST PERSON IN THE WORLD 
JOANNA SCANLAN, AFTER LOVE 
TESSA THOMPSON, PASSING

AKTORI MË I MIRË KRYESOR 

ADEEL AKHTAR , ALI & AVA
MAHERSHALA ALI, SWAN SONG
BENEDICT CUMBERBATCH, THE POWER OF THE DOG
LEONARDO DICAPRIO, DON’T LOOK UP
STEPHEN GRAHAM, BOILING POINT 
WILL SMITH, KING RICHARD

KINEMATOGRAFIA MË E MIRË

DUNE 
NIGHTMARE ALLEY
NO TIME TO DIE
THE POWER OF THE DOG
THE TRAGEDY OF MACBETH 

KOSTUMOGRAFIA

CRUELLA
CYRANO
DUNE
THE FRENCH DISPATCH
NIGHTMARE ALLEY 

EDITIMI MË I MIRË

BELFAST
DUNE
LICORICE PIZZA
NO TIME TO DIE
SUMMER OF SOUL (OR, WHEN THE REVOLUTION COULD NOT BE TELEVISED) 

MAKE-UP DHE FLOKËT

CRUELLA
CYRANO
DUNE
THE EYES OF TAMMY FAYE
HOUSE OF GUCCI 

(d.d/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota 2022 bafta awards rebel wilson royal albert hall 2022 bafta awards rebel wilson royal albert hall

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!