LIVE UPDATES
Bota

‘Ciklonet mund të shkatërrojnë Europën’, meteorologia bën parashikim e frikshëm

21 Shtator 2021, 07:22 Nga DOSJA
‘Ciklonet mund të shkatërrojnë Europën’,

HOLANDË- Meteorologia Nadia Bloemendaal ka bërë një parashikim të ‘frikshëm’ për Europën.

Sipas mediave të huaja, studimet e saj tregojnë se ciklonet së shpejti mund të shkatërrojnë Europën. Puna e Bloemendaal kombinon meteorologjinë, matematikën dhe fizikën për të prodhuar pamjen reale të ndryshimit të motit.

Tani për tani, ajo punon të dhëna për motin ekstrem në jugun e globit, por tashmë po zbulon trendet që mund të formësojnë jetën në Evropë në 50 vitet e ardhshme. Bloemendaal zhvilloi sistemin e saj të paralajmërimit të hershëm të ciklonit për Jugun e globit, dhe tani po ngre alarmin për Europën. Periudhat e fundit të motit ekstrem në Evropë mund të jenë një shenjë e gjërave që do të vijnë.

Ka hulumtime atje që sugjerojnë se ne do të shohim më shumë stuhi me fuqi uragani, të cilat dikur ishin ciklone tropikale dhe ishin zhvendosur në Evropë,”- paralajmëron Bloemendaal.

Skenari është vendosur të përkeqësohet me rritjen e temperaturave dhe rritjen e nivelit të detit në jug. Efekti i kësaj mund të jetë temperaturat në rajonet veriore bregdetare që arrijnë deri në 27 gradë Celsius. Bazuar në shkencë, Bloemendaal thotë se pjesë të botës që nuk shohin ciklone tropikale tani, mund t’i shohin ato në 30 deri në 50 vitet e ardhshme.

Raporti i Panelit Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC) të vitit 2021 e nënvizon këtë. Edhe në një nivel të synuar të ngrohjes globale 1.5 gradë Celsius, shirat e shumtë dhe përmbytjet ka të ngjarë të rriten në Evropë, Afrikë, Azi dhe Amerikën e Veriut. Raporti i IPCC thotë se të dhënat vëzhguese nga Amerika e Veriut, Evropa dhe Azia sinjalizojnë qartë se ‘ndikimi njerëzor’ është faktori kryesor në drejtimin e motit ekstrem.

Bazuar në Fakultetin e Shkencës, Ujit dhe Klimës, Universiteti i Amsterdamit, puna e Bloemendaal po tërheq shumë vëmendje nga komuniteti më i gjerë shkencor dhe i biznesit.
Në dy vitet e fundit, ajo ka marrë çmime për punën e saj mbi rrezikun e klimës nga Allianz dhe Lloyd’s. Në vitin 2020 ajo ishte pjesë e ekipit të dhënë me Çmimin Hollandez të të Dhënave për grupin e të dhënave STORM, i cili modelon rrezikun e ciklonit tropikal.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota cikloni nadia bloemendaal cikloni nadia bloemendaal

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq