LIVE UPDATES
Bota

Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të deportojnë emigrantë të tjerë drejt Haitit

21 Shtator 2021, 05:59 Nga DOSJA
Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të deportojnë emigrantë

Shtetet e Bashkuara vazhduan të hënën të deportojnë emigrantë të tjerë nga Haiti drejt vendlindjes së tyre, ndërsa zyrtarët e lartë amerikanë paralajmëruan mijëra njerëz nga vendi ishull se nuk do të lejoheshin të kalonin kufirin SHBA-Meksikë.

Videot e skenave kaotike në kufi duket se tregonin disa agjentë amerikanë të kufirit mbi kuaj duke përdorur kamzhikun për të goditur emigrantët.

“I kam parë disa nga pamjet”, u tha gazetarëve në Uashington sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki. “Nuk kam kontekstin e plotë”, tha ajo, duke shtuar se “nuk mund ta imagjinoj se çfarë konteksti do ta bënte atë të përshtatshëm. Unë nuk mendoj se dikush që sheh atë pamje do të mendojë se ishte e pranueshme ose e përshtatshme”.

Zëri i Amerikës gjithashtu pyeti zonjën Psaki në lidhje me pretendimet e emigrantëve haitianë të shprehura gazetarëve të Zërit të Amerikës, se ata ishin trajtuar më keq se homologët e tyre spanjishtfolës. Disa raportuan se atyre iu mohua mundësia për të ndërruar teshat. Të tjerët thanë se atyre nuk u ishte dhënë informacion i mjaftueshëm për dëbimin e tyre ose statusin e tyre të deportimit.

“Unë mund t’i siguroj njerëzit se kjo nuk është politika jonë”, tha zonja Psaki. “Natyrisht, të gjitha rrethanat ku individët nuk trajtohen në mënyrë njerëzore, pavarësisht nëse vijnë në kufirin tonë apo jo, nuk janë në përputhje me politikat e administratës Biden”.

Ajo shtoi se Kryqi i Kuq Amerikan dhe agjencitë e tjera humanitare po siguronin ndihma për emigrantët në kufi.

Në një konferencë shtypi pranë kufirit në Del Rio, Teksas, Sekretari i Sigurisë Kombëtare Alejandro Mayorkas paralajmëroi haitianët se “nëse vini në Shtetet e Bashkuara ilegalisht, do të ktheheni mbrapsht”.

Emigrantët haitianë – deri në 14 mijë sipas disa vlerësimeve – janë grumbulluar ditët e fundit me shpresën për të siguruar një jetë të re në Shtetet e Bashkuara. Numrat e shumtë kanë mbingarkuar punën e agjentëve amerikanë të kufirit.

Zoti Mayorkas tha se Shtetet e Bashkuara po i rikthejnë në Haiti, një vend ku shumë prej emigrantëve nuk kanë jetuar prej një dekade, pasi ikën nga rrënojat e mbetura nga një tërmet i vitit 2010 dhe u transferuan në Kili, Brazil dhe vende të tjera të Amerikës së Jugut.

“Ne parashikojmë të paktën një deri në tre fluturime në ditë”, tha zoti Mayorkas, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara po punojnë për të përmirësuar kushtet për njerëzit në kufi ndërsa ata presin zhvillimin e procedurave, duke u siguruar ushqim, ujë, peshqir, dhe shërbime tualeti, si dhe duke u vendosur në dispozicion staf mjekësor.

Shtëpia e Bardhë tha se ka udhëzuar agjencitë qeveritare të punojnë me Haitin dhe qeveritë e tjera rajonale për të siguruar mbështetje për ata që kthehen. Por disa të deportuar që mbërritën në Port-au-Prince, kryeqyteti i Haitit, u kanë thënë gazetarëve atje se nuk kanë vend për të jetuar në Haitin e shkatërruar nga dhuna, që tashmë është përfshirë nga pasiguria politike pas vrasjes së pazbardhur më 7 korrik të Presidentit Jovenel Moïse.

“Jemi në mes të një pandemie (të koronavirusit) dhe një sfide të rrezikshme të emigracionit”, tha zoti Mayorkas.

Ai tha se SHBA po përpiqet të menaxhojë situatën në Del Rio, me dërgimin e 600 agjentëve kufitarë shtesë të sjellë për të kontrolluar turmën dhe për të ndihmuar në procesin e deportimeve. Rreth 3 mijë emigrantë u zhvendosën në një qendër të zhvillimit të procedurave të hënën.

“Ne jemi të shqetësuar që haitianët që ndërmarrin këtë rrugë të parregullt emigrimi po marrin informacion të keq se rruga është e hapur”, tha zoti Mayorkas. “Kjo nuk është mënyra për të ardhur në Shtetet e Bashkuara. Ky është informacion i rremë”.

Ai tha se vetëm haitianët që kanë jetuar në SHBA përpara 29 korrikut kanë të drejtën për Status të Mbrojtur të Përkohshëm. Ai tha se “emigracioni i parregullt paraqet një kërcënim të rëndësishëm për shëndetin dhe mirëqenien e komuniteteve kufitare dhe për jetën e vetë emigrantëve”.

Komisioneri në detyrë i Patrullës Kufitare, Troy Miller tha: “Kufijtë tanë nuk janë të hapur. Hyrja në vend në mënyrë të paligjshme është një ndërmarrje e rrezikshme. Mos e vendosni sigurinë e familjes tuaj në duart e kontrabandistëve dhe kriminelëve të tjerë që ju thonë se kufijtë janë të hapur. Mos e bëni këtë”.

Marrë nga VOA 

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota emigrantet ne haiti emigrantet ne haiti

Sondazh

Poll
Bota 20 Shtator 2021, 07:17

KOSOVË- Ditën e sotme qeveria e Kosovës ka futur në fuqi reciprocitetin ndaj Serbisë përsa u takon targave të automjeteve. Sipas këtij vendimi, të gjitha a...

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq