LIVE UPDATES
Bota

Partia pro-Putinit fiton shumicën në zgjedhje. Rivalët: Manipulime të gjera

20 Shtator 2021, 21:41 Nga DOSJA
Partia pro-Putinit fiton shumicën në zgjedhje. Rivalët:

Partia “Rusia e Bashkuar”, mbështetësja e Presidentit Vladimir Putin, fitoi shumicën dërrmuese në zgjedhjet parlamentare, në një proces ku kritikët më të zëshëm të saj u penguan të konkurrojnë. Rivalët politikë folën për manipulime në shkallë të gjerë. Të hënën ndërsa janë numëruar 98% e votave, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tha se “Rusia e Bashkuar” kishte fituar rreth 50 për qind të votave dhe se e dyta pas saj renditej, “Partia Komuniste”, me rreth 20 për qind të votave. Në zgjedhjet e fundit, ato të 2016, “Rusia e Bashkuar” fitoi 54 për qind të votave.

Bazuar në rezultatin e zgjedhjeve “Rusia e Bashkuar” pritet të ketë më shumë se dy të tretat e deputetëve në dhomën e ulët të parlamentit me 450 vende, që njihet si Duma Shtetërore. Kjo do t’i japë asaj mundësi të miratojë çdo ligj pa pasur nevojë të mbështetet tek partitë e tjera.

Kremlini e përshëndeti rezultatin, duke thënë se “Rusia e Bashkuar”, për themelimin e së cilës ka ndihmuar vetë zoti Putin, kishte vërtetuar rolin e saj si parti kryesore. Zgjedhjet, sipas Kremlinit, kishin qenë konkurruese, të hapura e të ndershme.

“Komunistët kanë përmirësuar rezultatin e tyre dhe ka parti të reja që kanë përparuar gjithashtu”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, i cili vlerësoi mënyrën se si ishin zhvilluar zgjedhjet. Kritikët e Kremlinit flasin për manipulim në shkallë të gjerë të votave. Ata thanë se zgjedhjet ishin një mashtrim dhe se sistemi elektronik i ri i votimit që u zbatua në këtë proces, ishte përdorur për të penguar kundërshtarët e “Rusisë së Bashkuar” që të fitonin në Moskë. Disa komunistë me qendër në Moskë, të cilët mendojnë se pati manipulime, bënë thirrje për një protestë në kryeqytetin rus të hënën në mbrëmje. Sheshi qendror ku ata thanë se do të mbahej protesta u mbyll nga policia të hënën pasdite.

Autoritetet elektorale thanë se kishin anuluar rezultatet e atyre qendrave të votimit ku kishte patur parregullsi të dukshme dhe se procesi përgjithësisht kishte qenë i rregullt.

Aleatët e kritikut të Kremlinit Aleksei Navalny kishin organizuar një fushatë taktike votimi të ideuar për të ulur mbështetjen ndaj “Rusisë së Bashkuar”, popullariteti i së cilës është më i ulët se dikur për shkak të një përkeqësimi të standardeve të jetesës. Autoritetet u përpoqën të bllokojnë të ashtuquajturën nisma për votim inteligjent në internet.

Rezultati i zgjedhjeve nuk ka gjasa të ndryshojë terrenin politik, në kushtet kur zoti Putin, i cili ka qenë në pushtet në pozitat e presidentit apo kryeministrit që nga viti 1999, vazhdon të jetë dominues para zgjedhjeve të ardhshme presidenciale që mbahen në vitin 2024. Zoti Putin nuk e ka bërë ende të ditur nëse do të kandidojë.

Në një reagim të tij Departamenti amerikan i Shtetit tha se zgjedhjet në Rusi u zhvilluan në kushte jo të favorshme për të qenë të lira dhe të drejta. Uashingtoni tha se përdorimi nga qeveria ruse i ligjeve sikurse ai për “organizatat ekstremiste”, “agjentët e huaj” dhe “organizatat e padëshiruara”, kufizuan tej mase pluralizmin politik dhe nuk lejuan që populli rus të ushtrojë të drejtat e tij civile e politike.

Marrë nga VOA

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota rusi zgjedhjet në rusi rusi zgjedhjet në rusi

Sondazh

Poll

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!