LIVE UPDATES
Bota

Refugjatë në Ballkan, afganët flasin për Shqipërinë: Ndihemi mirë këtu, njerëzit duan të na ndihmojnë dhe nuk na çua

20 Shtator 2021, 19:48 Nga DOSJA
Refugjatë në Ballkan, afganët flasin për

FRANCË– Shqipëria është një nga tre vendet e Ballkanit që priti afganët të cilët u larguan nga vendi i tyre pas pushtimit të talebanëve.
Media franceze, në një artikull të publikuar së fundmi, ka shkruar së Shqipëria, ndryshe nga shumë vende të tjera europiane, do të hapë dyert për rreth 4000 qytetarë afganë.

Afganët e mbërritur në Shqipëri kanë shijuar mikpritjen në qytetet bregdetare, duke shijuar ujërat e ftohtë e të cekët të Adriatikut.
“Gjithçka është rregulluar për ne këtu, këto janë me të vërtetë kushte të konsiderueshme”, ka thënë 28 vjecari Ferhad, i ardhur nga Kabuli. Ai ka theksuar se kushtet e gjetura në Shqipëri janë krejt ndryshe nga to të kampeve në gjermani apo Katar, ku njerëzit jetojnë në kushte krejt të vështira të mbledhur të gjithë bashkë.

Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut, tre vendet e vogla ballkanike me njerëzit më të varfër në Europë, treguan gadishmërinë për mikpritjen e afganëve të rrezikuar nga regjimi i talebanëve.
Momentalisht, të tre vendet po strehojnë më shumë se 1200 qytetarë afganë të sjellë nga amerikanët.

“Njerëzit këtu janë vërtet të mirë dhe ju mund të ndjeni se ata po përpiqen të na ndihmojnë”, ka shtuar Ferhad për median franceze.

Qytetarët afgane pritet të transferohen nga godinat e studentëve, në qyetetet bregdetare. Prania e tyre në plazhin e Shëngjinit duket se nuk përbën problem. Bregdeti verior i Shqipërisë, pret çdo verë shqiptarët nga përtej kufirit, ata që vijnë nga Kosova. Fati tragjik i afganëve iu ngjall atyre kujtime të dhimbshme dhe shton ndjeshmërinë.

Vështirësitë që po kalojnë afganët sot janë ato që kemi kaluar njëzet vjet më parë. Gjendja e tyre na trishton, kështu që padyshim që ata janë të mirëpritur këtu, në Kosovë si në Shqipëri”, tha një 60-vjeçar nga Kosova.

Gjatë periudhës së luftës në Kosovë, rreth 80% e popullsisë u larguan nga vendi në pranverë të vitit 1999. Besniku, që në atë kohë ishtë adoleshent, kujton momentin kur forcat serbe i dëbuan shqiptarët e Kosovës nga shtëpitë e tyre, gjë kjo që e bëri atë dhe familjen e tij të vendoseshin në Shqipëri. Ai thekson se nuk arrin ta kuptojë egoizmin e disa shteteve europiane, pasi sipas tij, në vendet ku ka luftë qytetarët në nevojë duhen ndihmuar.

(i.d.Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota media franceze shkruan per afganet ne shqiperi media franceze shkruan per afganet ne shqiperi

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë