LIVE UPDATES
Bota

Talebanët akuzohen për shkatërrimin e të drejtave të njeriut në Afganistan

21 Shtator 2021, 05:55 Nga DOSJA
Talebanët akuzohen për shkatërrimin e të drejtave të

AFGANISTAN– Një raport i ri i publikuar të hënën paralajmëroi se progresi për të drejtat e njeriut në Afganistan gjatë dy dekadave të fundit është në rrezik të zhduket pas marrjes nën kontroll të vendit nga talebanët më shumë se një muaj më parë.

Lëvizja islamike nuk po humbet kohë për “çmontimin e vazhdueshëm” të progresit, thanë Amnesty International, Federata Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut (FIDH) dhe Organizata Botërore Kundër Torturës (OMCT) në një raport që dokumenton shtypjen në masë të gjerë për të cilën akuzohen talebanët.

Në kundërshtim me premtimet e përsëritura publike të talebanëve se ata do të respektojnë të drejtat e të gjithë afganëve, raporti detajoi abuzime “të panumërta”, duke vënë në dukje se kufizime janë vendosur edhe për gratë, lirinë e shprehjes dhe shoqërinë civile.

“Në pak më shumë se pesë javë që nga marrja e kontrollit mbi Afganistanin, talebanët kanë demonstruar qartë se nuk janë seriozë në mbrojtjen ose respektimin e të drejtave të njeriut. Ne kemi parë tashmë një valë shkeljesh, që nga sulmet hakmarrëse dhe kufizimet ndaj grave, deri në goditjen e protestave, mediave dhe shoqërisë civile”, tha Dinushika Dissanayake, zëvendës drejtore e Amnesty International për Azinë Jugore.

Raporti pretendon se sulmet ndaj mbrojtësve të të drejtave të njeriut janë raportuar “pothuajse çdo ditë” që nga 15 gushti, ditën kur talebanët marshuan në kryeqytetin afgan, Kabul, dhe vendosën kontrollin e tyre mbi pothuajse të gjithë vendin.

“Talebanët po kërkojnë derë më derë për mbrojtësit e të drejtave të njeriut, duke detyruar shumë të fshihen”, thuhej në raport.

Gjetjet “ka të ngjarë të përfaqësojnë vetëm një moment” të asaj që po ndodh në Afganistan, tha raporti, duke cituar klimën mbizotëruese të frikës, mungesën e lidhjes me celularin në shumë zona dhe ndërprerjet e internetit të zbatuara nga talebanët.

“Komuniteti ndërkombëtar duhet të respektojë angazhimet e tij morale dhe politike dhe të mos i braktisë njerëzit që i kanë kushtuar jetën e tyre mbrojtjes së të drejtave të njeriut, barazisë gjinore, sundimit të ligjit dhe lirive demokratike në vendin e tyre, por t’i mbrojë ata me çdo kusht”, tha Delphine Reculeau, drejtoreshë programi në OMCT.

Zyrtarët talebanë nuk kanë komentuar menjëherë mbi akuzat.

Të hënën, zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid konfirmoi se ata kishin mbyllur Ministrinë e Çështjeve të Grave të qeverisë dhe e zëvendësuan atë me një ministri që synonte promovimin e moralit dhe parandalimin e keqbërjes.

Punonjësit e Programit të Fuqizimit Ekonomik të Grave dhe Zhvillimit Rural, i financuar me 100 milionë dollarë nga Banka Botërore, u shoqëruan jashtë ndërtesës të shtunën si pjesë e ndryshimit, sipas anëtarit të stafit të programit Sharif Akhtar, i cili ishte në mesin e atyre që u dëbuan.

Në Twitter, Agjencia Shtetërore Bakhtar News citoi Mujahidin të ketë thënë se stafi femër i ministrisë do të vendoset në departamente të tjera qeveritare.

“Tani, po bëhen përpjekje për të krijuar një organizatë moderne në të cilën prezantohen dhe arrihen të drejtat islame të grave”, këmbënguli ai.

Mujahid mohoi pretendimet se vajzat do të ndaloheshin nga shkollat e mesme. Ai tha se ndërsa djemtë kanë rifilluar arsimin, po bëhen aranzhime për një sistem të veçantë transporti për nxënëset femra, mes rregullave të tjera, në mënyrë që ato të kthehen në shkolla në një mjedis të sigurt.

Mohimi erdhi vetëm disa ditë pasi Ministria e Arsimit e talebanëve udhëzoi studentët dhe mësuesit meshkuj nga klasa e 6-të deri në shkollën e mesme që të rifillonin mësimin të shtunën e kaluar. Direktiva nuk i përmendi studentet femra, duke nxitur shqetësimin se vajzat sërish nuk do të lejohen të arsimohen.

Talebanët ua kishin ndaluar grave të largoheshin nga shtëpia pa një të afërm mashkull dhe vajzave të shkonin në shkolla, kur ishin në pushtet nga viti 1996 deri në 2001.

Talebanët gjithashtu kanë shpërndarë Komisionin zyrtar të Pavarur të të Drejtave të Njeriut në Afganistan (AIHRC), duke thënë se një hetim ka filluar gjithashtu në lidhje me akuzat për korrupsion kundër anëtarëve të komisionit.

Ky veprim erdhi një ditë pasi AIHRC i kërkoi talebanëve në një deklaratë të respektonin të drejtat e njeriut dhe pavarësinë e këtij institucioni mbikëqyrës, si dhe stafit të tij.

Talebanët u kanë thënë gjithashtu grave punonjëseve në qeverinë e qytetit të Kabulit që të qëndrojnë në shtëpi, me punë të lejuar vetëm për ato që nuk mund të zëvendësohen nga burrat.

“Kritika të njëanshme”

Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera kanë kërkuar që kontrolli i vendit nga talebanët të përfshijë një qeveri gjithëpërfshirëse, respektimin e të drejtave të njeriut dhe heqjen dorë nga rikthimi i regjimit të tyre të ashpër islamik, për të shmangur izolimin ndërkombëtar.

Mujahid i kërkoi komunitetit ndërkombëtar të hënën të njohë qeverinë e re talebane dhe të ndalojë kritikat “e njëanshme” të gjendjes së të drejtave të njeriut në Kabul.

“Përderisa ne nuk na njohin, dhe vazhdojnë kritikat (për shkelje të të drejtave), ne mendojmë se është një qasje e njëanshme. Do të ishte mirë që ata të na trajtojnë me përgjegjësi dhe të njohin qeverinë tonë aktuale si një administratë të përgjegjshme”, tha ai për kanalin privat afgan të lajmeve TOLO.

“Më pas, ata mund t’i ndajnë shqetësimet e tyre në mënyrë të ligjshme me ne, dhe ne do t’i trajtojmë shqetësimet e tyre”, tha zëdhënësi taleban.

Marrë nga VOA

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota talebanet ne afganistan talebanet ne afganistan

Sondazh

Poll
Bota 20 Shtator 2021, 07:17

KOSOVË- Ditën e sotme qeveria e Kosovës ka futur në fuqi reciprocitetin ndaj Serbisë përsa u takon targave të automjeteve. Sipas këtij vendimi, të gjitha a...

Dosja Sot Date 24 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK