LIVE UPDATES
Aktualitet

DEBATI/ Studentët e Ekonomisë 1 vit pa diploma, avokati: Keni 10 ditë kohë, ndryshe shkojmë në Prokurori!

24 Qershor 2020, 09:57 Nga DOSJA
DEBATI/ Studentët e Ekonomisë 1 vit pa diploma, avokati: Keni 10

TIRANË– Probleme me diplomat tek Fakulteti i Ekonomisë. Një konflikt mes dekanit të Fakultetit Ekonomik Dhori Kule me rektorin Mynyr Koni ka lënë pa diploma studentët prej më shumë një viti. Dekani i Faktultetit, Dhori Kule nuk i ka dërguar lisat e studentëve te rektori sipas procedurës, por direkt tek Qendra e Shërbimeve Arsimor.

Për të adresuar problemin e tyre, një grup studentësh është takuar paraditen e sotme me Rektoratin e Fakultetit. Avokati i tyre ka folur për mediat e pranishme pas takimit dhe ka dhënë 10 ditë afat për vënien në dispozicion të ‘kartonave’, ndryshe ka paralajmëruar se do t’i drejtohen Prokurorisë.

Sipas tyre, Fakulteti i Ekonomisë nuk i ka dërguar listën e studentëve të regjistruar në vitin 2017 Rektoratit por Qendrës së Shërbimeve Arsimore, megjithatë kjo e fundit ia ka vënë në dispozicion emrat e studentëve të regjistruar.  Si pasojë Rektorati i kërkon QSHA-së që të rinisë procedurën, edhe pse institucioni e ka bërë njëherë procedruën e dërgimit të listës. Studentët ngulin këmbë se “thembra” e Akilit për ta është mosmarrëveshja mes Rektoratit të Universitetit të Tiranës dhe Fakultetit të Ekonomisë.

I pranishëm në deklaratën e tyre për media ka qënë edhe pedagogu gjithashtu drejtori i Kurrikulave Albano Zhabaj, i cili pretendon se kanë dërguar shkresa në adresë së ministres së Arsimit, Besa Shahinit dhe kryeministrit Edi Rama për zgjidhjen e problemit. Ai sqaron se nëse dekani dërgon listat, zgjedhet edhe problemi i kartonave duke pranuar se Fakulteti është fajtor për situatën e krijuar. Edhe ai, njësoj si studentët, ka bërë me dije se çëshja ka shkuar në Prokurori për të gjetur edhe “fajtorët”.

PJESË NGA DEBATI:

Avokati i studentëve të Ekonomisë: Kërkojmë në mënyrë të përsëritur është që ta vendoset në dispozicion dokumentacionin. Çështja çalon këtu, në vitin 2017, Fakulteti i Ekonomisë nuk ia ka përcjellë listën Rekoratit të UT-së por QSHA-së. Megjithatë QSHA ia ka vënë në dispozicion listën. Sot studentët kanë numra matrikullimi, kanë nota. Por janë kthyer diplomat sepse Rektorati kërkon një procedurë tjetër. Këta studentë duan të pajisen me diplomat përkatëse. Ne kemi bërë një kërkesë në çdo institucion dhe zgjidhja e evetme është të pajisen me diplomat para se t’i drejtohen Gjykatës.

Albano Zhabaj: Çështja ka zgjidhje, por nëse doni të dini se ku është shkelja dhe si rregullohet ua them. Avokati tha kanë sjellë karton diplomash. Po i dorëzoj avokatit të studentëve një kërkesë që i kemi bërë MARS. Ja ky udhëzimi këtu. Zgjidhja është në këtë shkresë. Ministrja e Arsimit e ka zgjidhjen në dorë. Nëse dekani dërgon listat, zgjidhet ky problem. Shikoni këtu. Është faji i Fakultetit dhe për këtë çështje po merret Prokuroria. Edhe këtë shkresë po ia dorëzoj avokatit. Dje kemi nisur mbrapsht kartonët e dërguar. Presim, sepse presim reagimin ndaj shkresave. Studentët kanë dërguar një shkresë zyrtare dhe i kanë kthyer përgjigje.

Avokati i studentëve të Ekonomisë: Ne kemi udhëzimet, thembra e Akilit qëndron tek fakti se Rektorati kërkon QSHA që të rinisë procedurën. Numrat nga QSHA janë dhënë, Rektorati i UT dhe Fakulteti i Ekonomisë e kanë fajin. Ne kemi lënë 10 ditë kohë, ndryshe dokumentet i shkojnë Prokurorisë. Nuk mund të përsëritet procedura që duhet të ishte në vitin 2017. Rektori duhet që të nënshkruajë diplomat.

Për të marrë diplomat 315 studentët e vitit 2017- 2019 kanë  nënshkruar edhe një peticion, para se të nisin me përshkallëzimin e masave duke e çuar çështjen në Prokurori.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet albano zhapaj fakulteti i ekonomise problemi me diplomat tek ekonomiku albano zhapaj fakulteti i ekonomise problemi me diplomat tek ekonomiku

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN