LIVE UPDATES
Politike

Denóncimi i Murrizit: Si u emërua sekretare gjyqësore në Lushnje kushërira e prokurores Shallapi, konkurrimi fals (DOKUMENT

27 Dhjetor 2019, 06:39 Nga DOSJA
Denóncimi i Murrizit: Si u emërua sekretare gjyqësore në

Tiranë- Deputeti Myslim Murrizi ka denóncuar se në Gjykatën e Lushnjes punësohen vetëm kushërinjtë e gjyqtarëve dhe prokurorëve që punojnë aty.

Në një reagim në Facebook, Murrizi ka folur me emra konkretë dhe ka denóncuar se Brixhilda Shallapi është emëruar sekretare në gjykatë, sepse është vajza e xhaxhait të Prokurores së Lushnjes, Natasha Shallapit.

“Zj Brixhilda Shallapi ka mbaruar vetem bachelor ne Juridik, pra 3 vjeçar, nuk ka punuar asnje dite ne asnje vend, por kryetarka e gjykates Lushnje me dy mbiemra ( xhili, çeka) e shpall fituese ,sepse eshte vajza e xhaxhait te prokurores se prokurorise Lushnje, zj Natasha Shallapi, dhe nuk pyet fare per vleresimin e dy antareve te tjere te komisionit sepse ata jane me nga nje mbiemer”, shprehet ai.

Deputeti i bën thirrje Këshillit të Lartë të Gjyqësorit, që ta verifikojë këtë rast konkret dhe të mos lejojnë në asnje rast punësime nepotike brenda familjes në sistemin e drejtësisë.

Reagimi:

Gjykata e Lushnjes puneson vetem kusherinjt e Gjygjtareve dhe Prokuroreve qe punojne aty. 

Te tjeret as te mos e çojne kot ndermend te konkurojne per çdo vend pune qe mund te lajmerohet formalisht se eshte i lire. Me date 6 dhjetor 2019 zhvillohet nje konkurim fallco per nje vend pune sekretare gjygjesore.  Konkurojne 3 kanidate Por komisioni i perbere nga kryetarja e gjykates Lushnje zj Esmeralda Xhili ( Çeka), gjygjtarja zj Sajmira Hila dhe kancelari Eugen Sylari vendosi qe te shpalle “ fituese” zj Brixhilda Shallapi. 

Megjithese kancelari dhe zj Sajmira Hila sipas proçesverbalit te mbajtur, paskan shprehur konsiderate per konkurenten Blerta Turku, kryetarja qe eshte nga kryeqyteti ( fshati Ndroq), nuk pyet per vleresimet e dy antareve te tjere, sepse ata jane provincial nga Lushnja.

Ehhh sa “ lart” te duket vetja kur vjen nga “ metropoli”
Keshtu mendojne edhe bijt e kopilat e bllokut, qe te gjithe te tjeret nuk duhet te marin as fryme pa lejen e ketyre

Zj Brixhilda Shallapi ka mbaruar vetem bachelor ne Juridik, pra 3 vjeçar, nuk ka punuar asnje dite ne asnje vend, por kryetarka e gjykates Lushnje me dy mbiemra ( xhili, çeka) e shpall fituese ,sepse eshte vajza e xhaxhait te prokurores se prokurorise Lushnje, zj Natasha Shallapi, dhe nuk pyet fare per vleresimin e dy antareve te tjere te komisionit sepse ata jane me nga nje mbiemer

Njerezit e “ medhenj” fare mbajne dy mbiemra, te tjeret qe jane provincial, nje dhe e kane teper

Kryetarja me dy mbiemra nuk pyet më, se ka kaluar edhe vetingun ne behar nga Gentat me dy mbiemra, dhe komisioner Florat me nje mbiemer, nuk e ankimuan tek KPA pa emra e mbiemra fare, se ashtu ishte puna

Vetingu i Gentave nuk eshte vaksine, sado mbiemra te kene Gentat, o Kryetare me dy mbiemra e gjykates Lushnje

Ndaj mbaje pak kalin o Kryetare,se Tirana eshte shpall kryeqytet nga AI qytet qe quhet Lushnje fiks para 100 vitesh, se te vish Ti nga Ndroqi kryetare gjykate

Ehh sa ka prit e ka percjelle Lushnja si puna Juaj!!!!

Sa nga Ndroqi e sa nga Floqi, sa nga jugu sa nga veriu, por per askend nuk i ka rene ndermend njeriu. I bej thirrje K L GJ dhe kryetares se saj zj Naureda Llagami, qe ta verifikojne kete rast konkret dhe te mos lejojne ne asnje rast punesime nepotike brenda familjes ne kete drejtesi kaq shume te menderosur prej 75 vitesh. Boll keni 29 vjet qe emeroni gjygjtare e prokurore, nga nje shtepi, ne nje gjykate apo prokurori, tani doni edhe sekretaret gjygjesore, qe çdo pazar te mbyllet brenda familjes?? Ne gjykata dhe prokurori te Shqiperise, nuk duhet te funksionoj trashegimia e fronit, nga nena tek i biri, e nga baba tek e bija Nga 800 prokurore e gjygjtare qe ka Shqiperia , nxirni emrat dhe shihni se sa lidhje familjare ka kjo trupe qe vetem drejtesi nuk ka dhene KURRE per QYTETARET e ketij vendi.

 Dokumentet:

J.V/Dosja.al 

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike brixhilda shallapi denoncimi për gjykatën lushnje myslim murrizi natasha shallapi brixhilda shallapi denoncimi për gjykatën lushnje myslim murrizi natasha shallapi

Sondazh

Poll
Politike 26 Dhjetor 2019, 12:41

TIRANË– Kryebashkiaku Erion Veliaj ka komentuar edhe përlasjen fizike që ndodhi vetëm pak ditë më parë mes anëtarëve të njësisë së Partisë Demokratike në z...

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin