LIVE UPDATES
Bota

Dhjetëra grekë mbushën qendrat tregtare të Dielën, shkelën rregulloren duke dërguar mbi 5 herë SMS

25 Janar 2021, 10:55 Nga DOSJA
Dhjetëra grekë mbushën qendrat tregtare të Dielën,

GREQI– Shqetësimet, diskutimet dhe skenarët për një aplikacion elektronik që do të ndihmojë konsumatorët janë sjellë nga hapja e dyqaneve dhe dyndja e madhe e njerëzve mes koronavirusit. Shqetësimet rreth mbipopullimit në treg gjithashtu kanë alarmuar qeverinë, përveç shkencëtarëve duke çuar në mënyra më të sigurta në të cilat qytetarët mund të bëjnë pazaret e tyre.

Në fakt, sot Sekretari i Përgjithshëm i Tregtisë, Panagiotis Stampoulidis, konfirmoi informacionin se qeveria po punon për një plan që do të lejojë qytetarët të bëjnë pazaret e tyre për një periudhë të caktuar kohe. Duke folur për ANT1, Z. Stampoulidis theksoi se është e gabuar të konsiderohet se duke dërguar shumë SMS po mashtrojmë shtetin dhe nënvizoi se ne po e vendosim shtetin në një pozitë të vështirë, e cila thirret për të marrë masa kufizuese.

Specialisti i sëmundjeve infektive Nikos Sypsas gjithashtu u shfaq i shqetësuar për imazhet e mbushura me njerëz të paraqitura për shkak të hapjes së tregut, duke theksuar se duhet të merren masa menjëherë për të zvogëluar lëvizjen. Ai theksoi se epidemia është akoma e keqe ndërsa ka ardhur mutacioni i ri, i cili transmetohet më shpejt, raporton CNNGreece.

“Është jashtëzakonisht e rrezikshme që tregu të mbetet i hapur nëse vazhdojnë këto imazhe,”- nënvizoi Z. Sypsas.

Në të njëjtën kohë, ai la të hapur mundësinë për një sugjerim të menjëhershëm të komitetit të sëmundjeve infektive për të mbyllur tregun. Ai shpjegoi se rritja në lëvizshmërisë do të çojë në një të menjëhershëm rritje të rasteve.

Të Dielën, radhë prej 100 dhe 200 metrash u vunë re jashtë dyqaneve, kryesisht atyre të veshjeve dhe këpucëve veçanërisht në Ermou, tha presidenti i Federatës Panhelenike të Oficerëve të Policisë (POASY), Stavros Balaskas. Në fakt, siç njoftoi ai, shumë gjoba u vunë, shumica e të cilave kanë të bëjnë me SMS, për tejkalimin e kohës. Shumë, tha ai, dolën, dërguan më shumë SMS dhe, në fakt, shumë kishin një devijim prej pesë, gjashtë deri në shtatë orë nga koha e dërgimit të mesazhit.

Imazhi nga qendra e Athinës, ku dyqanet ishin të hapura, të Dielën, të kujtonte epokën para- koronavirusit. Në Ermou në veçanti, qindra ishin ata që zgjodhën atë ditë për të bërë pazaret e tyre ndërsa zbritjet e dimrit janë akoma të vlefshme. Sidoqoftë, shumica kishin maska, megjithatë, distancat e nevojshme nuk ishin vërejtur pasi, siç është e qartë nuk është mbajtur.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni masat anti covid ne greqi masat anti covid ne greqi

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë