LIVE UPDATES
Bota

Piratët sulmojnë anijen turke pranë Nigerisë, janë marrë peng 15 marinarë

25 Janar 2021, 10:01 Nga DOSJA
Piratët sulmojnë anijen turke pranë Nigerisë, janë

NIGERI– Piratët sulmuan një anije turke mallrash  në brigjet e Afrikës Perëndimore,  duke vrarë një marinar dhe duke rrëmbyer 15 të tjerë, thanë zyrtarët të Dielën. Mozart M / V, i cili lundron nën një flamur Liberian, po udhëtonte nga qyteti nigerian i Lagos për në Kejptaun, Afrika e Jugut, kur ndodhi sulmi.

Anëtarët e ekuipazhit të rrëmbyer thuhet se janë nga Turqia. Drejtoria Detare e Turqisë tha se njeriu që u vra ishte një inxhinier nga Azerbajxhani.

Cfare ndodhi?

Anija u sulmua 185 kilometra (100 milje detare) në veriperëndim të vendit ishullor të Sao Tome dhe Principe në Gjirin e Guinesë të Shtunën në mëngjes. Drejtoria Detare e Turqisë tha që ekuipazhi u mbyll fillimisht në një zonë të sigurt por piratët detyruan hyrjen pas gjashtë orësh. Inxhinieri vdiq gjatë luftës. Pasi morën peng pjesën më të madhe të ekuipazhit të Shtunën, piratët lanë anijen në Gjirin e Guinesë me tre marinarë në bord, tha agjencia shtetërore turke e lajmeve Anadolu.

Para se të largoheshin, piratët çaktivizuan shumicën e sistemeve të anijes, duke lënë vetëm sistemin e lundrimit për anëtarët e ekuipazhit të mbetur për të gjetur rrugën e tyre për në port, sipas raporteve. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka folur dy herë me oficerin e lartë që mbetet në anije, tha presidenca turke në një cicërimë.

Çfarë ndodh tani?

Anija aktualisht po drejtohet për në Port-Gentil në shtetin e Afrikës Qendrore të Gabonit. Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu tha se negociatat e koordinuara ishin duke u zhvilluar për të siguruar lirimin e marinarëve të rrëmbyer.

“Piratët ende nuk kanë dhënë ndonjë përgjigje,“- tha ai.

Sa të zakonshme janë sulmet pirate?

Sipas të dhënave nga Byroja Ndërkombëtare Detare, ka pasur 195 sulme pirate në anije  vitin e kaluar – 33 më shumë se në 2019. Gjiri i Guinesë, në brigjet e Nigerisë, Guinesë, Togo, Beninit dhe Kamerunit, është deti më i rrezikshëm në botë për pirateri, sipas zyrës. Në korrik 2019, 10 detarë turq u rrëmbyen në brigjet e Nigerisë. Ata u lanë të lirë më pak se një muaj më vonë.

Marrë nga DW.

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN