LIVE UPDATES
Politike

Beteja personale e Ramës me milionerët që u puthen këmbët

Kreu i qeverisë shtoi gjithashtu se betejën me milionerët e ka personale me ndërtuesit që u thonë njerëzve se katet e ndërtuara i ndajnë me vetë kryeministrin Edi Rama.

7 Shtator 2022, 18:01 Nga F.M

 

Beteja personale e Ramës me milionerët që u puthen
Ndërtesat dhe kryeministri Edi Rama

TIRANË- Milionerët që ndërtojnë, hapen majtas e djathtas janë shënjestra e radhës e qeverisë së kryeministrit Edi Rama që sot i paralajmëroi edhe për shuarjen si faktor ekonomik, nëse vijojnë me ndërtime pa leje. Nga Ministria e Brendshme, ku Rama prezantoi Drejtorin e ri të përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku, dha direktiva të qarta për ndërtuesit që ngrenë pallate në sheshin “Skënderbej”. Pa përmendur emra, por duke drejtuar gishtin nga qendra e Tiranës Rama nisi urinë për ‘koka biznesmenës’, teksa tha: Vetëm sa nuk bërtet pallati, shikoni sa u zgjata o njerëz!

Kreu i qeverisë shtoi gjithashtu se betejën me milionerët e ka personale me ndërtuesit që u thonë njerëzve se katet e ndërtuara i ndajnë me vetë kryeministrin Edi Rama.

“Këta janë ata që njerëzve u thuhet se ndajnë katet me mua, e kam dhe personale këtë betejë, s’dua të përmend emra këtu, asnjë emër nuk ka rëndësi,”- shtoi Rama.

Sërish duke përmendur sheshin “Skënderbej”, Rama tha se 4 apo 5 mijë metra katrorë që janë ndërtuar aty do të konfiskohen dhe do të shkojnë për strehim social e institucione.

Por kush janë ndërtuesit që kanë ‘zaptuar’ pa leje sheshin “Skënderbej”?

Beteja personale e Ramës me milionerët që u puthen
Sytë e Tiranës

Kulla 35 katëshe "Sytë e Tiranës" do të shërbejë si hotel dhe qendër tregtare. Në dokumentat e tenderit në fillim thuhej se qëllimi i godinës ishte zgjerimi i hapësirave të Hotel Tiranës, por me nisjen e punimeve u pa se godina që do të ndërtohej ishte katër herë më e lartë se hoteli në fjalë. Leja për ndërtimin e saj, nga e njëjta kompani që ka nën pronësi dhe Hotel Tirana International, “Geci Sh.p.k” u dha në mungesë të plotë transparence në prill të vitit 2017 nga Këshilli Kombëtar i Territorit. KKT miratoi lejen e zhvillimit për për objektin: “Zgjerim i kapaciteteve akomoduese e shërbimeve të Hotel Tirana International me shtesë anësore dhe kullë me destinacion Hotel dhe qendër multifunksionale tregtare e shërbimesh”, me vendndodhje në Bashkinë Tiranë, me zhvillues shoqërinë “Geci” sh.p.k.

Beteja personale e Ramës me milionerët që u puthen
“Skënderbej Tower Tirana”

Projekti i dytë! Koka e heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastriot Skëndërbeu, do të ngrihet në formën e një tjetër kulle, e cila ka nisur të ndërtohet në zemër të Tiranës, vetëm pak metra larg sheshit që mban të njëjtin emër “Skënderbej”.
Këshillit Kombëtar i Territorit, dha lejen për ndërtimin e kullës në qershor të vitit 2018, e cila do të shërbejë si qendër tregtare, biznesi dhe banimi. Fillimisht kulla u prjektua me emrin Tirana Rock’s , por më kjo gjë u ndërrua. Të gjitha ndërtesat në hapësirën mes Hotel Tiranës dhe pallatit-muze të Ismail Kadaresë, janë prishur për t’i hapur rrugë kullës me emrin “Skënderbej Tower Tirana”.

Beteja personale e Ramës me milionerët që u puthen
“Skënderbej Tower Tirana”

Kjo ndërtesë do të jetë 85 metra e lartë, me 25 kate mbi tokë dhe 5 nën tokë do të ndërtohet nga kompania ‘ANA shpk’ në bashkëpunim me ‘VI & VI’. Pikërisht në katet e sipërme, sipas projektit të hartuar nga Winy Maas i firmës hollandeze MVRDV, do të krijohet forma e kokës së Heroit Kombëtar, Skënderbeu. 1930 metra katrorë do të zihen nga ndërtimi dhe vetëm 87 metra katrorë, do jetë sipërfaqe e lirë për hapësirë publike.

Beteja personale e Ramës me milionerët që u puthen
“Book Building”,

Projekti i tretë është “Book Building”, pas Bashkisë Tiranë. Leja për kullën është dhënë në 2 shkurt 2018 nga Këshilli Kombëtar i Territorit, drejtuar nga Kryeministri Rama. Kulla “Book Building” është pjesë e një projekti zhvillimi me disa ndërtesa në hapësirën mes rrugëve 28 Nëntori dhe Abdi Toptani. “Book Building” është projektuar nga studio 51N4E, e cila ka projektuar edhe sheshin Skënderbej dhe godinën e Hotel Plazza. Kompania që do ta ndërtojë është Techno–Alb shpk, në pronësi të Dajlan Avdisë, Glendi Abdisë dhe Natasha Matës.

Me cilin nga këta ndërtues e kishte kryeministri Rama sot? Kush janë ata që punonjësit e Policisë së Shtetit u ‘puthin’ këmbët siç tha dhe vetë kreu i qeverisë?

edi rama

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë