LIVE UPDATES
Bota

“Drejtësi për 6 janarin”/ Mbështetësit e Trump organizojnë sërish protestë në Capitol Hill, tubimi do të mb

11 Shtator 2021, 08:47 Nga DOSJA
“Drejtësi për 6 janarin”/ Mbështetësit e Trump

SHBA- Një tubim nga mbështetësit e Donald Trump është planisikuar të mbahet në 18 shtator në Washington DC. MSNBC shkruan se tubimi “Drejtësia për J6” është faturuar nga organizatorët e tij, si një protestë për të pandehurit që janë në paraburgim në lidhje me dhunën e ndodhur më 6 janarin e kaluar në Kapitol.

Shefi i Departamentit të Policisë të Kapitolit Tom Manger do të mbajë një konferencë për ligjvënësit ditën e hënë në lidhje me tubimin. Në këtë konferencë kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi ka ftuar udhëheqësin e shumicës së Senatit amerikan, Chuck Schumer, udhëheqësin e pakicës republikane, Mitch McConnell, dhe udhëheqësin republikan të Dhomës, Kevin McCarthy.

Matt Braynard, një nga organizatorët e ngjarjes dhe kreu i Look Ahead America, thotë se tubimi do të zhvillohet në anën perëndimore të ndërtesës së Kapitolit të SHBA. Një leje e paraqitur nga Braynard kërkoi përdorimin e Union Square, një park publik. Shefi i Policisë së Kapitolit Tom Manger tha se departamenti i tij është gati për tubimin dhe ka besim se nuk do të përsëritet dhuna e janarit.

“Ne po monitorojmë nga afër 18 shtatorin dhe po planifikojmë në përputhje me rrethanat. Pas 6 janarit, ne bëmë ndryshime në mbarë departamentin në mënyrën e mbledhjes dhe shkëmbimit të inteligjencës brenda dhe jashtë. Unë jam i bindur se puna që po bëjmë tani do të sigurojë që oficerët tanë të kenë atë që u nevojitet për t’i mbajtur të gjithë të sigurt,” tha Manger.

Dhuna që ndodhi në Kapitol në janar erdhi pas një tubimi “Save America” që filloi pranë Shtëpisë së Bardhë. Pjesëmarrësit në tubime ishin atje për të protestuar kundër numërimit dhe certifikimit të fletëvotimeve të Kolegjit Zgjedhor që emëruan Joe Biden si presidentin e ardhshëm të Shteteve të Bashkuara.

Pasi Presidenti Donald Trump foli me pjesëmarrësit e tubimit, shumica e grupit u transferuan në Kapitol dhe filluan një protestë atje që çoi në sulmin e ndërtesës, thyerjen e dritareve dhe dyerve dhe përleshje me policinë.

Një grua në protestë u vra nga një oficer policie dhe katër të tjera vdiqën për shkaqe natyrore. Ndërkohë që një oficer policie vdiq të nesërmen, ndërsa që nga protesta dhe deri tani katër oficerë që ishin në Kapitol kanë vrarë veten.

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota donald trump drejtësia për j6 kevin mccarthy matt braynard mitch mcconnell nancy pelosi tom manger tubim ne capitol hill donald trump drejtësia për j6 kevin mccarthy matt braynard mitch mcconnell nancy pelosi tom manger tubim ne capitol hill

Sondazh

Poll

Bota 11 Shtator 2021, 08:06

Çfarë arriti Merkeli në Ballkanin Perëndimor?

GJERMANI- Me grusht në tryezë dhe me fjalë të hapura Merkel ka folur vetëm një herë: Më 23 gusht 2011, presidenti atëhershëm serb, Boris Tadiç qëndronte ...

Bota 11 Shtator 2021, 07:51

Simbol i tërheqjes së superfuqisë SHBA

Sulmi terrorist i 11 shtatoritnë SHBA e goditi në zemër Amerikën. Shumëfish. Një sulm, që në këtë formë nuk kishte ndodhur kurrë në tokën amerikane. Jo vetëm pë...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra