LIVE UPDATES
Aktualitet

Grabitjet spektakolare me mln euro,107 vite burg për bandën e grabitjeve, ‘koka’ e grupit i shpëton dënimit

26 Mars 2019, 12:20 Nga DOSJA
Grabitjet spektakolare me mln euro,107 vite burg për bandën e

TIRANE-Gjykata dënon me burg bandën e grabitësve të blindave prej disa milionë euro. 8 të arrestuarit akuzoheshin për disa grabitje, përfshirë grabitjen e bankës tek stacioni i Trenit dhe grabitjen rruga e Rinasit.

Organi i akuzës bëri me dije në gjykatë se janë grumbulluar një sërë provash dhe se janë pyetur mbi 100 persona.

Burime për Dosja.al bëjnë me dije se vendimtare ka qenë verifikimi i pamjeve të sigurisë në banesën e Admir Muratajt, i cili është edhe i akuzuari kryesor për të 3 grabitjet.

Vendimet e gjykatës
Dash Kupa 18 vite
Ernest Kupa 17.4
Neim Avdylaj 17.4
Ditjon Memlikaj 8.6
Admir Çerpja 5.8
Fatjon Xhyliu 14
Dritan Sinani 13.4
Aleksandër Murataj 12.8

Për kokën e grupit, Admir Murataj u vendos pezullimi i gjykimit, dhe pritet që të gjykohet më vonë për shkak të ndryshimit të rregullave për gjykimin në mungesë.

Grabitjet e bujshme të grupit

1. Grabitja tek Stacioni i Trenit më 12 shkurt 2015. Grupi vodhi një bankë të nivelit të dytë në një sasi parash që kapte vlerën e 900 mijë frangave zvicerane, 800 mijë paundë dhe 16 mijë euro.

2. Grabitja e dytë ka ndodhur më 3 dhjetor 2015, kur grupi paratë e një banke të nivelit të dytë që po transportoheshin me blinda në Rinas, poshtë Qafës së Kasharit. në këtë vjedhje, grupi i armatosur vodhi 1 mln e 800 mijë paundë, 800 mijë dollar amerikanë, 200 mijë dollar kanadezë dhe 200 mijë dollar australianë.

3. Grabitja e tretë ka ndodhur më 9 shkurt 2017, ku grupi vodhi 8 thesë me para në Domje të Tiranës, kur paratë e një banke të nivelit të dytë po transportoheshin në Rinas. në 9 shkurt 2017, grupi mori 2 mln e 400 mijë euro, 2600 mijë paundë, 85 mijë franga, 60 mijë dollar.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet admir cerpja admir murataj aleksander murataj dash kupa ditjon memlikaj ernest kupa fatjon xhyliu grabitja e bankes tek treni grabitja ne rinas neim avdylaj admir cerpja admir murataj aleksander murataj dash kupa ditjon memlikaj ernest kupa fatjon xhyliu grabitja e bankes tek treni grabitja ne rinas neim avdylaj

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit