LIVE UPDATES
Politike

VD-E përmendi Basha! Rama mbron Kastratin: Ti vë gjoba, shko në SPAK!

14 Tetor 2021, 10:14 Nga DOSJA
VD-E përmendi Basha! Rama mbron Kastratin: Ti vë gjoba, shko në

TIRANË– Kryeministri Edi Rama mbrojti ditën e sotme në Kuvendin e Shqipërisë, biznesmenin Shefqet Kastratin, pas akuzave që i bëri kryedemorkati Lulzim Basha për kontrabandë nafte. Rama iu drejtua Bashës, duke i thënë se si guxon të akuzojë një person. Rama i tha se këto akuza që ai bën janë gjoba ndaj nëse ka diçka konkrete të shkojë dhe të denoncojë në SPAK.


Edi Rama: Ti thua tani që çmimi i energjisë qenka i rritur. Je “delusional”. Ishte një fashë që mbronte të pamundurit. Por tek shifrat mbas presjes ti e ke toleancën ‘un-limited’. Çfarë rezultonte që në atë fashën poshtë kishte hyrë kuçi dhe maçi. Ne e hoqëm fashën dhe çmimin e çuam në 9.5 lekë për të gjithë familjarët dhe shumicën e atyre që deri në atë vit, paguanin 13.2 lekë. Natyrisht për ata që e paguanin 7.7 me hile u rrit. Ata që e meritonin, ne vendosëm mburojën sociale. Nuk ka nevojë që të bëjmë ballafaqime. Faktet nuk janë opinione. Faktet janë fakte. Energjia në faturën e familjeve shqiptare që nuk ishin brenda kategorive të fashës ka qenë 13.2 u bë 9.5 lekë. Për ata të tjerët u rrit. Ky shtet paguan para dhe kompenson diferencën. Ke ide që mund të ulet. Hajde thuaje. Ta diskutojmë. Mos thuaj u rrit. Sa i përket kontrabandës, se akuzove një person. Ka shifra. Në vitin 2013, por edhe në 2012. Shdoganonit 313 ton naftë, por tani bëhet 481 ton. Si akuzon një person. E bën edhe në mënyrë folklorike. Se unë ndryshe nga ti nuk marr nëpër gojë njerëz. E di Shqipëria që këto janë gjobë. Papritur mbaron sulmin. Formulo denoncimin dhe shko tek SPAK-u. Për të na ndjekur nga mbapa në sensin që ça themi ne, bëjnë ata. Je dhe djalë që kupton. Unë nuk e fsheh që po patjetër, në çmimin e karburantit ka një taksë karboni. Sot në krizë, shqiptarët e blejnë më shtrenjtë apo më lirë? Është fakt! Çmimi në benzinatë me taksën e karbonit nuk ka për t’u hequr. Besojmë se kush ndot më shumë, paguan më shumë.

LAJMI KRYESOR: LIVE Kuvendi/ Debat për buxhetin! Basha: Nesër padi në SPAK. Rama: Ti vë gjoba

(k.m/a.b)/dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama lulzim basha seance plenare 14 tetor 2021 shefqet kastrati edi rama lulzim basha seance plenare 14 tetor 2021 shefqet kastrati

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE