LIVE UPDATES
Insights

Edi Rama vjen në Toronto

24 Gusht 2019, 17:25 Nga DOSJA
Edi Rama vjen në Toronto

Nën patronazhin e International Economic Forum of the Americas (IEFA), nga data 4-6 shtator 2019, Toronto Global Forum, një organizatë jofitimprurëse, e cila kujdeset të mbajë në ritmin e duhur dialogun mbi çështje ekonomike kombëtare e globale, ka ftuar të mbajë një fjalë në edicionin e 13-të “Leading the new economy” edhe kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama.

Pritet që Rama të flasë në datën 5 shtator në orën 14.30 mbi çështje të energjisë, infrastrukturës e zhvillimit të qëndrueshëm, nën perspektivën e modelit ballkanas. Nuk e dimë nëse kryeministri, i frymëzuar nga vendi klasik i krijuar prej emigrantëve do të përmendë në ndonjë moment arsyet e largimit masiv të shqiptarëve nga atdheu. Megjithatë, të interesuarit për të dëgjuar idetë e kryeministrit nga Tirana, të ulur në sallën Ballroom të hotel Fairmont Royal York, do ta zbulojnë këtë menjëherë pas pushimit të kafesë.

Kjo është një mundësi e artë për Ramën, kryeministrin me famë të PPP-ve që t’u mbushë mendjen bizneseve dhe kompanive ndërkombëtare se Shqipëria është një burim i paeksploruar veçanërisht nga firmat përtej oqeaneve. Por të parin që ka detyrë Rama ta tërheqë drejt Shqipërisë është njeriu që do të jetë krah tij në panel, Kerry Adler, President dhe drejtor ekzekutiv i SkyPower Global Group, një kompani gjigante që operon në fushën e energjisë diellore.

Deri në datën 5 shtator, Edi Rama ka kohë të përgatitë fjalimin e tij mbresëlënës me nota humori të thellë dhe madje të zgjedhë dhe poturret më atraktive të garderobës së tij, si një mjet për t’u mbetur në mend gjithë përfaqësuesve me pará. Zyra e tij e komunikimit e di mirë se imazhi shet, dhe Rama këtë lloj tregëtie e ka përzemër.

E më tej, të nesërmen në mbrëmje, më datë 6 shtator ora 18:00, Edi Rama pritet të darkojë në Toronto me anëtarë të diasporës shqiptaro-kanadeze, të ftuar prej ambasadorit të Shqipërisë në Kanada.

Kjo është vizita e parë e Edi Ramës në Kanada e cila qëlloi të mos jetë me ftesë të shtetit kanadez, por e një organizate jofitimprurëse.

Fakti që prej vitesh shteti kanadez nuk fton asnjë zyrtar të lartë nga Shqipëria është domethënës. Dhe meqë jemi në pritje të forumit ekonomik, theksojmë se Kanadaja nuk ka firmosur marrëveshjen me qeverinë shqiptare për mbrojtjen e investimeve dypalëshe ndryshe nga çka vepruar me Kosovën, gjë që çon drejt dyshimit të arsyeshëm se qeveria kanadeze nuk ka besim tek qeveria shqiptare.

Gjithsesi nuk do habitemi edhe nëse na serviret ndonjë foto takimi kortezie me ndonjë figurë të politikës kanadeze. Kanadaja është në fushatë elektorale dhe politikanët për të marrë vota nga komunitetet nuk e kanë problem të shtrëngojnë duart edhe me autokratët apo drejtues shtetesh në top listën e korrupsionit.

Marrë nga Flasshqip.ca

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

blog blog edi rama toronto edi rama toronto

Sondazh

Poll
Insights 23 Gusht 2019, 09:48

Kufijtё e normalitetit 

RUSI- Ministri i Jashtëm Heiko Maas e ka parë Rusinë dy ditë në perspektiva të ndryshme. Spektri arrin nga një grindje e hapu...

Insights 22 Gusht 2019, 09:25

Përtej çiltërsisë dhe magjisë së plazhit

Nga kafja ku jam ulur shoh plazhin 100 – 150 metra më tej. Më bën përshtypje lëvizja e njerëzve. Ngjajnë si në një film me projektim të ngadalësuar. Pamja përcj...

Insights 20 Gusht 2019, 17:45

Ne jemi edhe më të çmendur se Mihali

Ka nja 5 ditë që nuk hap dot rrjetet sociale se më përplaset në fytyrë çmenduria e një njeriu që kacavirret mbi makinë. Çmendurinë e tij deri diku...

Insights 18 Gusht 2019, 11:12

Psikopatët që përdhunojnë turizmin shqiptar

Kokëdhima në Porto Palermo nuk është një njeri normal. Dhe njihet nga kushdo që ka shkuar qoftë dhe një herë, që nuk është normal. Nuk besoj se aty ka turistë a...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh