LIVE UPDATES
Insights

Ne jemi edhe më të çmendur se Mihali

20 Gusht 2019, 17:45 Nga DOSJA
Ne jemi edhe më të çmendur se Mihali

Ka nja 5 ditë që nuk hap dot rrjetet sociale se më përplaset në fytyrë çmenduria e një njeriu që kacavirret mbi makinë. Çmendurinë e tij deri diku e kuptoj, makutëria dhe fakti që ikën ca qindra euro të spanjollëve nga duart do ta kenë bërë të luajë mendsh. Por nuk kuptoj çmendurinë kolektive që na ka kapur rreth tij. Në fakt mendoj se ne të gjithë jemi më të çmendur se Mihali, madje edhe më budallenj se ai. Por jo vetëm kaq.

Mihalin e njeh tashmë gjithë Shqipëria, ashtu si dhjetra të çmendur të tjerë që shndërrohen në personazhin e ditës, javës apo muajit sipas qejfit apo edhe qëllimeve të caktuara me raste, edhe të mediave.

Por shumë pak prej nesh, gati aspak, i njohim Ergysin dhe Orjanin (Ergys Brahimi dhe Orjan Kodra).

Janë dy djemtë që u vranë në 16 gusht nga rrëzimi i skelës gjatë punimeve për rregullimin e fasadës së një pallati në Tiranë. Nuk ua dimë emrat, e as ua njohim fytyrat. Aq më pak historitë e jetës së tyre, që askush nuk po i shpërndan me po të njëjtën çmenduri si videon e Mihalit. Askush nuk po flet për motrat e dëshpëruara të Ergysit apo tasin e tij me bukë.

Sikur rrëzimi fatal e tragjik i asaj skele të ishte xhiruar me video, nuk e di a do e kishim shpërndarë kaq shumë? Mbase është çmenduri ta mendosh të shpërndash vdekjen, por është edhe më çmenduri ajo që nuk po bëjmë se ajo që po bëjmë.

Ne jemi më të çmendur, e më budallenj, madje jemi edhe bythecë se nuk kemi këllqe të kërkojmë llogari për 2 djem që u vranë. Nuk vdiqën por u vranë, ndërsa fitonin bukën e gojës.

Nuk kemi ag guxim të mblidhemi përpara atij pallati e të fillojmë të bërtasim me të madhe duke menduar si do kish qënë po të ishin djemtë, vëllezërit, kushërinjtë, apo miqtë tanë. Nuk kemi mendere as të mblidhemi para zyrave të 2 kompanive që po kryenin punimet “Xhimi Tarushi” shpk dhe “Syla” shpk.

Ne jemi të çmendur, e bythecë sepse nuk i kërkojmë llogari edhe Bashkisë së Tiranës, që ka edhe ajo përgjegjësinë e vet në kontrollin e këtyre projekteve.

Jemi të çmendur e budallenj edhe që nuk na bën përshtypje se si vrasja e atyre 2 djemve kaloi nga opozita, thjesht me një postim në FB apo Twitter.

Ne jemi të çmendur e bythecë se po i lejojmë ata që na qeverisin të mos mbajnë asnjë përgjegjësi për vdekjen e këtyre djemve, edhe pse duhej të kishte siguri teknike në atë pallat. Ne madje jemi edhe më të çmendur sepse nuk ua kërkojmë me gjithçka mundemi këtë përgjegjësi.

Ne jemi të çmendur edhe që po i lejojmë të heshtin, të heshtin ndaj një krimi, se vrasja e tillë është. Dhe po heshtim edhe ne vetë ndërkohë që në qindra skela të tjera, mijëra punëtorë të tjerë rrezikojnë jetën pa asnjë kusht sigurie. (Një të tillë e keni edhe pas Ministrisë së Transporteve sërish mu në qendër të Tiranës).

Ne jemi të çmendur e bythecë që lejojmë të na vjedhin, mashtrojnë, shkelin me këmbë. Por tashmë jemi edhe më budallenj se po i lejojmë të na marrin edhe jetën, e prap s’pipëtijmë. Çfarë mund të na marrin tjetër?

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

opinione opinione erjona rusi mihal kokedhima erjona rusi mihal kokedhima

Sondazh

Poll
Insights 18 Gusht 2019, 11:12

Psikopatët që përdhunojnë turizmin shqiptar

Kokëdhima në Porto Palermo nuk është një njeri normal. Dhe njihet nga kushdo që ka shkuar qoftë dhe një herë, që nuk është normal. Nuk besoj se aty ka turistë a...

Insights 17 Gusht 2019, 08:05

‘Origjinat’ si Bibla dhe Kurani

Ne vitin 1989, pasi Charles Gaston pranoi  vrasjen e nje shitesi ne nje dyqan cigaresh ne Sacramento, Kaliforni, Gaston u perball me denimin me vdekje. Avokati ...

Insights 14 Gusht 2019, 05:29

Argumentet e listuar nga Presidenti në dekretet për rrëzimin e dy kontratave koncesionare në infrastrukturë, rrugës Thumanë-Kashar dhe asaj Orikum-Dukat, prekin...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh