LIVE UPDATES
Bota

Firma kontabiliste: Deklaratat financiare të zotit Trump jo të besueshme

15 Shkurt 2022, 07:47 Nga DOSJA
Firma kontabiliste: Deklaratat financiare të zotit Trump jo të

Firma e kontabilitetit që përgatiti deklaratat vjetore të taksave të ish-Presidentit Donald Trump thotë se këto dokumenta, të përdorura për të siguruar kredi të mëdha dhe për të rritur imazhin e tij si një sipërmarrës i pasur, “nuk duhet të konsiderohen më të besueshme”, pasi prokurorja e përgjithshme e Nju Jorkut tha se ata kishin raportuar rregullisht vlerën e gabuar të pasurive.

Në një letër drejtuar avokatit të Organizatës Trump më 9 shkurt, kompania Mazars USA LLP këshillon që të informohet kushdo që ka marrë këto dokumenta se ato nuk duhen përdorur për të vlerësuar gjendjen financiare të kompanisë dhe të ish-presidentit.

Letra u dërgua vetëm pak javë pasi Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut, Letitia James, tha se zyra e saj zbuloi evidencë se zoti Trump dhe kompania shfrytëzuan vlerësimin “e gënjeshtërt dhe mashtrues” të vlerës së klubeve të golfit, kullave dhe pronave të tjera, me qëllimin për të përfituar hua dhe ulje të taksave.

“Megjithëse nuk kemi konkluduar që deklaratat e ndryshme financiare, në tërësinë e tyre, të përmbajnë mospërputhje materialesh, bazuar në tërësinë e rrethanave besojmë se këshilla jonë që të mos mbështeteni tek këto deklarata financiare është e përshtatshme”, shkruan juristi i kompanisë Mazars, William J. Kelly, në letrën drejtuar homologut të tij të Organizatën Trump, Alan Garten.

Zoti Kelly thotë se kompania Mazars e kreu punën e saj për këto deklarata financiare “në përputhje me standartet profesionale”, por se nuk mundet më të mbështesë këto dokumenta pas gjetjeve të fundit nga zonja James dhe nga vetë hetimet e kësaj kompanie.

Zoti Kelly e informon gjithashtu zotin Garten se kompania Mazars nuk mundet më të vazhdojë bashkëpunimin me zotin Trump, për shkak të një konflikti interesi dhe se e ka inkurajuar të kërkojë një kompani tjetër për të përgatitur deklaratën e taksave.

Kompania Mazars thotë se konkluzionet e saj kanë të bëjnë me deklaratat financiare të zotit Trump për periudhën 2011 – 2020. Sipas të dhënave të paraqitura në gjykatë, deklarata e tij e taksave për vitin 2021 u përgatit nga një tjetër kompani kontabiliteti.

Zyra e zonjës James përfshiu një kopje të letrës së zotit Kelly në një padi në gjykatë të hënën, ku ajo kërkon zbatimin e një fletëthirrjeje për zotin Trump dhe dy nga fëmijët e tij që të dëshmojnë në kuadrin e një hetimi civil që ajo po zhvillon. Argumentat do të dëgjohen nga Gjykatësi Arthur Engoron ditën e enjte.

Edhe prokuroria e rajonit të Manhatanit po kryen një hetim paralel penal për praktikat e biznesit të zotit Trump.

Zoti Trump i ka paraqitur Deklaratat e Gjendjes Financiare, të cilat shërbejnë për të paraqitur gjendjen e pasurive të tij, në banka për të përfituar qindra miliona dollarë kredi për pronat, si p.sh. një godinë zyrash në Wall Street dhe një pistë golfi në Florida, si dhe në revistat financiare për të justifikuar renditjen e tij mes njerëzve më të pasur në botë.

Nëpërmjet një deklarate, Organizata Trump u shpreh se letra e zotit Kelly “konfirmon se pas një rishikimi të të gjitha deklaratave të mëparshme të gjendjes financiare, puna e kompanisë Mazars është bërë në përputhje me të gjitha standartet dhe parimet e kontabilitetit dhe se këto deklarata të gjendjes financiare nuk përmbajnë mospërputhje thelbësore. Ky konfirmim ngre pikëpyetje mbi hetimet e prokurorit të rajonit dhe të prokurores së përgjithshme”./VOA

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota donald trump donald trump

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra