LIVE UPDATES
Politike

“Fitorja historike e Ramës dhe premtimi i Metës për t’u dorëhequr”! Mediat ndërkombëtare me sytë nga rezultatet e z

28 Prill 2021, 12:50 Nga DOSJA
“Fitorja historike e Ramës dhe premtimi i Metës për

TIRANË– Teksa kanë kaluar tre ditë nga zgjedhjet në Shqipëri, rezultatet janë në fokus të mediave ndërkombëtare. Marrja e mandatit të tretë nga kryeministri Rama dhe roli i presidentit Meta kanë tërhequr vëmendjen e disa mediave.

Në artikullin e publikuar nga Reuters për zgjedhjet në Shqipëri, theksohet premtimi i Ramës se do të jetë kryeministër i të gjithëve jo vetëm i elektoratit të majtë.

“Unë do të jem kryeministër i të gjithë shqiptarëve, jo vetëm i atyre që më garantuan mandatin e tretë,” u tha Rama mbështetësve të tij. Qeveria e ardhshme do të duhet të luftojë me pandeminë COVID-19, të vazhdojë të rindërtohet pas një tërmeti masiv në 2019 dhe të shpejtojë luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Megjithëse votimi i fundjavës u zhvillua pa incidente të mëdha, fushata u shoqërua nga tensioni dhe dhuna”, thuhet ndër rreshta në artikull.

Një shkrim tjetër është publikuar nga Al Jaezeera, theksohet se Rama gjatë mandatit të tij të tretë do të fokusothet në kthimin e vendit në lider të turizmit në Ballkan.  Artikulli nuk ka lënë pa përmendur edhe fjalimin e Ramës.

Ëndrra ime është ta bëj Shqipërinë në këtë dekadë kampion Ballkanik, në turizëm dhe agroturizëm, në energji dhe bujqësi dhe në shërbime digjitale cilësore dhe të pa korruptueshme,” u tha Rama mijëra mbështetësve në qendrën e Tiranës. Pjesa më e madhe e fjalimit iu drejtua Demokratëve të opozitës, të cilëve ai u kërkoi të bashkohen me “mega projektin kombëtar“.

Al Jaezeera ka theksuar se edhe pse duhet të ishte një nga faktorët unifikues të vendit presidenti ka qenë një faktor ndarës.

Meta, gruaja e së cilës drejton partitë aleate me demokratët, e cila arriti rezultate të dobëta në zgjedhje, kishte premtuar se do të jepte dorëheqjen nëse Socialistët fitonin zgjedhjet në një garë të drejtë. Të martën, ndryshe nga retorika e javëve të fundit ai me një ton më neutral, u kërkoi të gjitha palëve të tregonin “pjekuri dhe gjakftohtësi“, thuhet në artikullin e Al Jaezeera.

(kle.mu./dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike mediat nderkombetare zgjedhjet 25 prill 2021 mediat nderkombetare zgjedhjet 25 prill 2021

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!