LIVE UPDATES
Bota

Frikë në Britani, shfaqen rastet me mutacionin brazilian të COVID, infekton dhe ata që e kanë kaluar më parë

15 Janar 2021, 11:48 Nga DOSJA
Frikë në Britani, shfaqen rastet me mutacionin brazilian të

BRITANI– Një variant brazilian i koronavirusit që druhet se mund të ri-infektojë të mbijetuarit është tashmë në Mbretërinë e Bashkuar dhe mendohet se ka disa kohë që gjendet, konfirmoi sot një shkencëtar kryesor për DailyMail.

Profesori Wendy Barclay, i cili është kreu i një njësie të re kërkimore të udhëhequr nga Qeveria që studion mutacionet Covid, tha se lloji ndoshta u prezantua në Mbretërinë e Bashkuar disa kohë më parë. Virologu i Imperial College në Londër zbuloi se ekzistonin dy lloje të ndryshme të varianteve braziliane dhe se vetëm një ishte parë në Britani.

Nuk zbuloi ndryshimet midis të dyve, por besohet se të dy ndajnë mutacione në proteinat e tyre pikante që i bëjnë ato më infektive dhe mund t’i ndihmojë ata të marrin imunitetin e kaluar nga vaksinat dhe versionet e vjetra të virusit.

Profesor Barclay tha: – ‘Ekzistojnë dy lloje të ndryshme të varianteve braziliane. Njëri prej tyre është zbuluar [në Mbretërinë e Bashkuar] dhe njëri prej tyre jo. Në bazat e të dhënave, nëse kërkoni sekuencat, do të shihni se ka disa prova për variante nga e gjithë bota, dhe unë besoj duke përfshirë atë brazilian, i cili ndoshta u prezantua disa kohë më parë.’  

Ajo vjen pavarësisht se Instituti i Shëndetit Publik dje pohoi se kohët e fundit nuk kishte parë ndonjë rast të një lloji Brazilian. Më herët këtë mëngjes, Sekretari i Transportit Grant Shapps tha se ai nuk ishte në dijeni të ndonjë çështje.  Ekzistojn frika në rritje se të mbijetuarit e Covid mund të mos jenë të imunizuar ndaj variantit brazilian, pasi shkencëtarët besojnë se kjo shkaktoi një valë të dytë shpërthyese në një qytet në zemër të Pyjeve të Amazonës që besohet të ketë arritur ‘imunitetin e tufave’.

Në Manaus, kryeqyteti i shtetit të madh Amazonas të Brazilit, ka pasur raporte për trupa të vdekur që duhet të hidhen në kamionë frigoriferë dhe pacientë të fluturohen në shtete të ndryshme për shkak të një mungese kronike të oksigjenit dhe shtretërve spitalorë.

Është hera e dytë që qyteti i 2 milion njerëzve është shkatërruar nga sëmundja pasi regjistroi 100 vdekje në ditë deri në pranverë. Në atë kohë imazhet e dronëve treguan gërmimin e varreve masive në një pyll në periferi të qytetit.

Virusi ishte aq i përhapur sa disa studiues besuan se Manaus kishte arritur ‘imunitet tufë’ pasi një studim sugjeroi se më shumë se 70 përqind e popullsisë ishin infektuar.  Ndërkohë, një   infermiere braziliane e cila luftoi kundër koronavirusit në pranverë u infektua për herë të dytë, por me variantin e ri të vendit pesë muaj më vonë në Tetor, me simptoma më të këqija.

Studiuesit thonë se Manaus është veçanërisht i prekshëm nga Covid sepse ka nivele të larta të privimit social, me punëtorë që jetojnë në banesa të mbushura me njerëz, me shumë gjenerata. Ajo është gjithashtu një zonë e tregtisë së lirë dhe një nga qytetet më të mëdha eksportuese të Brazilit, me trafik të shpeshtë nga Evropa dhe Azia.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota koronavirusi ne britani koronavirusi ne britani

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë