LIVE UPDATES
Politike

Gazetari analizon Partinë Socialiste: Veliaj pasardhës i Ramës, Ditmir Bushati një alternativë

2 Tetor 2019, 14:34 Nga DOSJA
Gazetari analizon Partinë Socialiste: Veliaj pasardhës i Ramës,

TIRANË- Gazetari Arion Sulo i ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora u shpreh se kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj është pasuesi potencial i kryeministrit Edi Rama, me vetë kontributin e këtij të fundit.

Më tej Sulo tha se edhe ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati është alternativë e mundshme për drejtimin e PS-së, ndërsa theksoi se amendamentet e paraqitur sot nga ky i fundit vinin në dukje pakësimin e rolit të qeverisë në negociata dhe marrjen e një roli  të ri më të madh të parlamentit.

Një rezolutë për çështjen e negociatave po e miraton edhe Kuvendi i Shqipërisë, por sot kemi dëgjuar Bushatin që ka kërkuar disa amendime dhe një ndër pikat kryesore ka qenë edhe përfundimi i reformës zgjedhore brenda 2019. Duket sikur ka edhe një sinjal nga ana e mazhorancës pavarësisht se Bushati nuk është në kuotat më të larta.

Nuk është në kuotat më të larta, por ndërkohë çdo ditë kemi lajme nga Bushati. Dje fliste në një intervistë për vetëkorrigjim të PS-së për të mos kaluar në vetëshkatërrim. Pra është ai zëri ndryshe i PS-së. Për mendimin tim në të ardhmen, edhe të afërt, pas një viti apo dy vitesh do të jetë mbase alternativë e zotit Veliaj nesër, për drejtimin e PS-së. Do kandidojë, do ketë grupin e vet, platformën e vet.

Po flisni sikur Rama nuk do të ekzistojë pas dy vitesh në PS.

Po edhe mund të tërhiqet. Duke i shkuar kalendarit normal do kemi zgjedhje në 2021 që nëse Rama i humbet i bie të tërhiqet. Por mund të kemi edhe një kalendar zgjedhjesh të parakohshme që nëse i humbet tërhiqet. Në politikë gjithmonë flitet për pasuesin. Deri tani pasuesi më potencial dhe i mundshëm në PS mendohet Erion Veliaj me kontributin e vetë Ramës. Duke i dhënë mandat të dytë, duke mos pasur rivalë të tjerë siç ishin me largimin e Tahirit. Zotin Bushati e shoh një alternativë në PS. 

Por dhe pikërisht amendametet që ka kërkuar sot për Komisionin e reformës Zgjedhore për rezolutën e negociatave vinin në dukje mbarimin e reformës zgjedhore, por edhe pakësimin e rolit të qeverisë në këto negociata dhe marrjen e një roli  të ri më të madh të parlamentit. Pra një rol kontrolli nga parlamenti, mbi qeverinë për procesin e negociatave. Kjo është politike shumë, pra qeveria e zotit Rama të kontrollojë.

(Marrë nga RTV Ora

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike arion sulo ditmir bushati e ardhmja e ps erion veliaj arion sulo ditmir bushati e ardhmja e ps erion veliaj

Sondazh

Poll

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor

“Nisma 17+1” e Kinës, Rama: S'kemi përfituar asnjë investim

Dy makina përplasen kokë më kokë tek ‘5 Maji’ dhe bëhen copash, 5 të plagosur

Përfaqësuesit ligjor të PD në KQZ, depozitojnë dokumentacionin për regjistrimin e PD së në zgjedhje

Përshtati lokalin për organizimin e lojërave të fatit, arrestohet 41-vjeçari në Shkodër

"A je penduar?", Dan Hutra del para gjykatës, me kokën lart nuk shpreh fije pendese...