LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Gjërat më qesharake që kam parë në Shqipëri’, si duket vendi ynë në sytë e një youtuberi italian

8 Shtator 2021, 11:07 Nga DOSJA
‘Gjërat më qesharake që kam parë në

TIRANË– Vitet e fundit turizmi në vendin tonë është zhvilluar së tepërmi ku shumë të huaj preferojnë bregdetin shqiptar por dhe jetën e natës në kryeqytet.

Një video e publikuar pak ditë më parë e një blogeri italian, Andrea Lorenzon ka bërë xhiron e rrjetit ku i ardhur në Shqipëri për pushime ai ka xhiruar një mini dokumentar të titulluar ‘Gjërat qesharake që pashë në Shqipëri.’

Videon ai e nis duke i thurur lavde flamurit shqiptar për të cilin thotë se është shumë i bukur ndaj dhe shqiptarët e vendosin kudo

Flamuri i Shqipërisë është shumë tërheqës ndaj nuk është për tu cuditur qe shqiptarët ta duan dhe e vendosin kudo.’- thotë Lorenzon.

Gjëja e parë që i bën përshtypje blogerit italian është që çdo kryqëzim rruge ka një polic që drejton trafikun ku sipas tij nodhd sepse të gjitha paratë janë shpenzuar për semafore dhe nuk ka mbetur gjë për sinjalistikën.

‘Uji  rubinetit nuk është i pijshëm, shihet se ka ngjyrë të errët dhe pavarësisht se nuk e konsumon e gjen një mënyrë që të futet në trupin tënd dhe në fakt në fund të udhëtimit unë u sëmura. Ky është një ballkon tipik shqiptar me bimë tendë dhe guzhine, kjo është një perime e cudtishme miks midis specit dhe mashurkës. Të marrësh makinë me qera në Tiranë ‘të pijnë gjakun’, ndërsa ndërtesat duken njësoj si ato të shemburat në Itali por nuk janë të shembura.

Ai shprehet se në rrugët e Shqipërisë sheh 3 gjëra, mjalt të të gjitha ngjyrave, njerëz që pjekin misra dhe shalqinj, shumë shalqinj, si dhe i bëjnë përshtypje pjata tipike të guzhinës vendase qe kushtojnë nga 1 euro.

Duke u drejtuar drejt Sarandës, vërtetova se uji është fantastik siç ma kishin përshkruar Pavarësisht asaj që thonë edhe në Shqipëri ka perëndime dielli, ky është një perëndim nga bregu, ky është nga shazloni dhe ky është nga pishina buzë detit që pagova vetëm 4 euro.Saranda natën është shumë esëll, ndonjë ndërtesë e ndricuar, ndonjë birrë e pirë pranë shëtitores dhe xhiro me anijen e cila lundron me kokën e Davy Jones. Shumë pjata bëhen me peta dhe mjalt, krepa me zëvendësuesin e Nutellës, mish qingji, më pas ka shishqepabe tipike dhe qofte shtëpie.’- përshkruan Lorenzon në video.

Në kthim në Tiranë atij i bën përshtypje sheshi Skënderbej i cili i duket si një fushë kalceto dhe çmimet nëpër zgarat ku konsumon shumë produkte dhe paguan pak.

Duke u kthyer në Tiranë në sheshin e qendrës ka shumë hapësirë për të luajtur kalceto, xhamitë janë më të bukura se kishat tona, kjo është statuja dedikuar Robin Hood. Duke shkuar në vende që quhen zgara mund të hash krahë vici me salcë dhe speca të mbushur, sallatë greke, patate, bukë dhe birrë për vetëm gati 20 euro. Për ta përmbyllur dy koktej në sheshin skënderbej, ku i imi kishte një frut të cuditshëm që nuk e kam idenë ca ishte po ishte shumë i mirë‘- përfundoi videon ai.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet andrea lorenzon andrea lorenzon

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari