LIVE UPDATES
Bota

Hagë/ Nis gjyqi ndaj një afgani të akuzuar për krime lufte

16 Shkurt 2022, 21:46 Nga DOSJA
Hagë/ Nis gjyqi ndaj një afgani të akuzuar për krime lufte

HAGË- Në Hagë të Holandë më 16 shkurt nisi gjykimi ndaj një afgani i akuzuar për krime lufte kundër të burgosurve politikë. Ai thuhet se kishte qenë mbikëqyrës i një burgu famëkeq në Kabul në kohën kur pretendohet se i ka kryer krimet. I akuzuari, i identifikuar si Abdul R., 76 vjeç, akuzohet se ka qenë komandant i burgut Pul-e-Charkhi, në të cilin të burgosurit janë mbajtur pa gjyq, janë torturuar dhe ekzekutuar.

Ai akuzohet se ka ndihmuar në trajtim çnjerëzor dhe për heqje të lirisë. Nëse gjendet fajtor mund të përballet me 20 vjet burgim e deri në burim të përjetshëm. I akuzuari u tha gjykatësve në Hagë se Prokuroria e kishte ngatërruar me dikë tjetër.

“Nuk jam personi që ju po kërkoni”, tha ai para gjykatës dhe më pas refuzoi që t’iu përgjigjej pyetjeve, duke thënë se nuk ndihej mirë dhe dëshironte që të kthehej në qelinë e burgut.

“Nuk mbaj mend asgjë, as emrin tim”, tha ai.

Gjermania dënon një sirian për krime kundër njerëzimit

Prokurorët thanë se ishin të bindur se i akuzuari është personi përgjegjës për krimet. Ata thanë se ai kishte qenë komandant dhe kreu i çështjeve politike në burg nga viti 1983 deri më 1990, në periudhën kur mijëra kundërshtarë të regjimit komunist ishin mbajtur pa gjyq. Dëshmitë e dëshmitarëve që u lexuan në gjykatë thanë se njerëzit rregullisht ishin subjekt i torturës, përfshirë edhe torturë me elektroshok, rrahje, heqjen e thonjve dhe se të burgosurit ishin mbajtur në kushte të këqija.

“Të burgosurit janë ekzekutuar pa gjykim. Të burgosurit janë vrarë natën”, u tha në deklaratën e një dëshmitari.

Ky gjyq po zhvillohet në Holandë sepse i dyshuari ka shtetësi holandeze. Ai kishte ardhur në këtë shtet më 2001, duke përdorur një identitet të rremë.

I akuzuari ishte arrestuar në shtëpinë e tij në Kerkrade më 2019 dhe që atëherë gjendet në burg.

“Mendojmë se është e rëndësishme që këto krime, që janë më të rëndat, të gjykohen, pavarësisht se sa kohë mund të ketë kaluar nga kryerja e tyre”, tha për AP prokurorja, Mirjam Blom.

“Ne nuk duam që Holanda të jetë strehë e sigurt për kriminelët e luftës edhe nëse ato krime kanë ndodhur shumë kohë më parë dhe shumë larg Holandës”.

Ky gjykim në Holandë është i fundit i një serie të gjykimeve që po mbahen në shtetet evropiane, ku po gjykohen personat nga shtetet si Siria dhe Afganistani.

Marrë nga REL

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota hagë pul-e-charkhi hagë pul-e-charkhi

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë