LIVE UPDATES
Bota

TENSIONET/ Rusia tërheq trupat, Ukraina s’e beson. Putin me ironi: Kur nis lufta?

15 Shkurt 2022, 08:01 Nga DOSJA
TENSIONET/ Rusia tërheq trupat, Ukraina s’e beson. Putin me ironi:

UASHINGTON/ LONDËR- Konflikti Rusi-Ukrainë po shkon drejt zbutjes! Rusia paralajmëroi këtë të martë një tërheqje të trupave të saj nga kufiri i Ukrainës. Duke e konsideruar një turp paralajmërimin e Perëndimit për një sulm që pritej të ndodhte nesër në Ukrainë, Moska tha se kishin vensour që të tërhiqnin një pjesë të madhe të trupave ushtarake, por Kievi është ende mosbesues. Ministri i Jashtëm ukrainas është shprehur se do ta besojë këtë lajm kur të shikojë se trupat ruso të dislokuara në kufi do të largohen të gjitha që aty.

Nga ana tjetër, udhëheqësit e SHBA-së dhe Britanisë së Madhe kanë thënë se nuk ka humbur çdo shpresë për një zgjidhje diplomatike mes këtyre dy vendeve, pavarësisht se situata vijon të mbetet delicate. Sot në Moskë ka shkuar edhe kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz, i cili është pritur në një takim nga presidenti rus, Vladimir Putin, por bashkë më të, në tryezë, kishte marrë me vete edhe gjithë ironinë e tij lidhur me situatën e krijuar.

Në momentin që hyri në sallë, Putin pa nga stafi i tij, e me ironi shtoi: Në çfarë orë na nis lufta me Ukraninën? E ndërsa Putin diskutonte me Scholtz, sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka shprehur “optimizëm të moderuar“ për zgjidhjen e krizës në Ukrainë, pasi mesa duket për të situata lë ende vend për skepticizëm. Ndërsa nga ana e saj, BE thotë se është e gatshme të diskutojë shqetësimet e Moskës për sigurinë, por paralajmëron se gazsjellësi rus “Nordstream 2” për në Gjermani nuk do të funksionojë nëse Rusia hyn në luftë me Ukrainën.

Ndërsa vende të ndryshme vijojnë të bëjnë thirrje dhe u kanë kërkuar qytetarëve të tyre të largohen nga Ukraina pasi rrezikojnë të gjenden në mes të një sulmi. Rusia gjithmonë ka mohuar të ketë pasur në plan për të pushuar Kievin, por nga ana tjetër Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha se vendi i tij ka ushtri e ka me çfarë të përgjigjet. Pamjet e publikuara këtë mëngjes treguan se Kremlini ka dislokuar në kufi pajisje ushtarake: një brigadë të tankeve në stacionin e Maslovkës të llojit T-80U, helikopterë KA-52, anije lufte Mi-8 DHE Mi-24 të pozicionuara në Nizhni Novgorod, Tver, Ulianovsk dhe Jarosvlal. Aktualisht, numri i trupave ruse në kufi me Ukrainën është rreth 130 mijë forca. Mediat amerikane kanë analizuar pikëpamjet e presidentit rus Vladimir Putin lidhur me Ukrainën dhe se çfarë skenarësh mund të ndodhin në të ardhmen. Sipas ish-ambasadorit amerikan në Ukrainë Ëilliam Taylor beson se Putin nuk do të dorëzohet kurrë për të zaptuar Ukrainën. Edhe nëse dështon këtë herë të marrë nën kontroll Kievin, ëndrra e tij për ta bashkuar Ukrainën me Rusinë nuk do të ndalet asnjëherë. Historiania amerikane Ann Applebum këmbëngul se Rusia nuk po respekton Memorandumin e Mirëkuptimit të Budapestit të vitit 1994, i cili duhet të garantojë sigurinë e Ukrainës. Sipas saj as Putin dhe as ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov nuk shqetësohen për këtë gjë. Nga ana tjetër, ish-sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen shton se nëse Perëndimi pranon kërkesat e Putinit për të mos anëtarësuar Ukrainën në NATO, atëherë Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut do të jetë e detyruar të veprojë në Europë gjithmonë sipas kërkesave të Moskës. Kolumnisti britanik i Financial Times Gideon Rahman beson se Putin nuk do të organizojë sulm total ndaj Ukrainës dhe se do t’i përqëndrojë veprimet e tij në lindje të vendit për të kontrolluar rajonin e Donbasit.

Në vizitën e djeshme në Ukrainë, kancelari gjerman Olaf Scholz garantoi mbështetje politike dhe ekonomike për Ukrainën, por nuk theksoi se Berlini nuk do t’i dërgojë armatime Kievit. Nga ana tjetër, presidenti amerikan Joe Biden dhe kryeministri britanik Boris Johnson biseduan për 40 minuta në telefon. Zyra e Kryeministrisë britaniek “Doëning Street” konfirmoi se të dy aleatët besojnë se ka ende një hapësirë për zgjidhje diplomatike për Ukrainën. Presidenti rus Vladimir Putin dhe ministri i Jashtëm Lavrov biseduan dje në një teatër në Moskë. Takimi i regjistruar dhe i transmetuar tregoi se Lavrov dhe Putin ranë dakord që të vazhdojnë bisedimet me Perëndimin për të gjetur zgjidhjen e duhur për të dalë nga kriza.

Pas mbledhjes së kabinetit të emergjencave qeveritare të Britanisë së Madhe, kryeministri Boris Johnson theksoi se po sheh sinjale të qarta të hapjes diplomatike mes Perëndimit dhe Rusisë. Pas Moska urdhëroi tërheqjen e forcave të armatosura dhe disa tankeve nga pjesa perëndimore dhe jugore në kufi me Ukrainën, Johnson theksoi se presidenti rus Vladimir Putin duhet të ketë një program të qartë të uljes së tensioneve me Ukrainën dhe Perëndimin si dhe të tërheqë gjitha trupat ushtarake prej mëse 100 mijë forcash.

Çfarë ka ndodhur?

Faza e re e konfliktit mes palëve ka të bëjë me çështjen e integrimit të Ukrainës në NATO. Rusia e dënon ashpër një lëvizje të tillë pasi sipas saj NATO do të kishte për herë të parë në histori kufij territorialë me Rusinë. Putin akuzon SHBA se ka shkelur premtimet në vitin 1997 se NATO nuk do të zgjerohej në lindje të Europës. Në fund të vitit të kaluar u vendosësn që të mbaheshin negociata mes drejtuesve ushtarakë rusë dhe të NATO-s dhe diplomatëve amerikanë dhe rusë në Gjenevë. Bisedimet e janarit 2022 nuk dhanë asnjë rezultat pozitiv pasi palët nuk pranuan të tërhiqeshin nga pozicionet. Më pas, SHBA nëpërmjet presidentit Biden dhe Sekretarit Amerikan të Shtetit Antony Blinken kërcënuan sërish Rusinë me sanksione të rënda, madje Biden shkoi deri aty sa paralajmëroi se vetë Putin do të ndëshkohej personalisht për situatën e krijuar. Uashingtoni ka publikuar prej muajsh pamje satelitore nga kufiri ruso-ukrainas duke pretenduar se Moska po përgatit sulm dhe pushtim ushtarak ndaj Kievit me mbi 100 mijë trupa. Gjermania nga ana tjetër ka refuzuar të dërgojë trupa dhe armatime në Ukrainë. Mediat në Uashington e kanë sulmuar Berlinin se nuk përbën më aleatin e besueshëm të Uashingtonit për shkak të interesave dhe bashkëpunimit të fortë ekonomik me Rusinë. Gradualisht, Ukraina ka marrë në total 180 ton armatime nga SHBA, Lituani dhe vendet e tjera të NATO-s. Nga armatimet për vijën e parë të frontit deri te sistemet anti-raketore janë materialet që Kievi është pajisur. Konflikti Perëndim-Rusi ka bllokuar aktivizimin e gazsjellësit mes Rusisë dhe Gjermanisë, i quajtur “Nord Stream 2”. 

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Ministrja britanike: Sulmi i Rusisë mund të mos ndalet në Ukrainë

Biden: Nëse Rusia pushton Ukrainën, do të përballet me një dënim ndërkombëtar

Qetësi afër luftës?/ Qyteti ukrainas në kufi me Rusinë që vijon jetën normalisht

Sulme kibernetike në Ukrainë, goditen bankat dhe Ministria e Mbrojtes

Blinken dhe Lavrov bisedojnë për krizën në Ukrainë: Duhet dialog pragmatik

REL: ‘Optimizëm i matur’, teksa Perëndimi tenton të verifikojë tërheqjen e trupave ruse

Konflikti në Ukrainë, Blinken bisedë telefonike me Lavrov

Konferenca~Putin: S’duam luftë! Scholz:Integriteti territorial i Ukrainës, i panegociueshëm

Edhe Scholz me ‘paranoja’ nga Putin, s’pranon testin PCR, i beson VETËM mjekut gjerman

Konflikti me Ukraninën/ Putin e Scholz takohen në Moskë, komenti ironik i presidentit rus

Mbyllet takimi, Johnson: Nga mbrëmë deri sot ka shenja të qarta të hapjes diplomatike

“Tërheqja e trupave, proces i zakonshëm”, zëdhënësi i Putin: Informacionet e SHBA, çmenduri

Nis takimi Putin-Scholz në Moskë, presidenti rus: Do bisedojmë për Europën dhe sigurinë

VD-Ukraina nuk beson! Rusia nxjerr pamjet, trupat largohen nga kufiri

Rusia tërhoqi disa njësi ushtarake, Ministria e Mbrojtjes: Perëndimi u turpërua

Përsëritet historia! Pas Macron edhe Scholz refuzon të kryejë testin anti-COVID në Rusi

Paniku për luftë mes Rusisë dhe Ukrainës, Moska kthen në bazë disa trupa të saj

Ukraina dhe Rusia drejt luftës? Presidenti Zelenski shpall 16 shkurtin “ditë uniteti”

HARTA/ Sulm nga 3 anët e kufirit, Rusia shton fuqinë ushtarake në kufi me Ukrainën

Alarmi i sulmit rus ndaj Ukrainës, sekretari i OKB: Diplomacia, alternativa e vetme

Putin dhe Lavrov në distancë, presidenti dhe ministri rus duan dialog me Perëndimin

40 minuta në telefon, Biden dhe Johnson nuk i humbasin shpresat për Ukrainën

ANALIZË:Çfarë po ndodh realisht në Ukrainë? Ekspertët analizojnë synimet e Putinit, SKENARI

Po bëhen gati? PAMJET, njësi dhe raketat ruse përparojnë drejt kufirit me Ukrainën

Frika se Rusia do të sulmojë Ukrainën! Bien bursat në Europë, nafta arrin në 96 dollarë

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota joe biden konflikti rusi-ukraine olaf scholz sergej lavrov vladimir putin joe biden konflikti rusi-ukraine olaf scholz sergej lavrov vladimir putin

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!