LIVE UPDATES
Politike

PROPOZIMI/ Meta: Lumi Vjosa të shpallet “Park Kombëtar”! Larg duart nga vota e lirë, në ditët në vijim do të publikoj

17 Mars 2021, 10:34 Nga DOSJA
PROPOZIMI/ Meta: Lumi Vjosa të shpallet “Park Kombëtar”!

TIRANË– Presidenti i Republikës Ilir Meta kërkon shpalljen e Lumit Vjosa, “Park Kombëtar”. Deklarata e kreut të shtetit vjen pas thirrjeve të njëpasnjëshme të aktorit me famë botërore, Leonardo Di Caprio dhe një sërë organizatave brenda dhe jashtë vendit që kërkojnë që Lumi Vjosa të mbrohet nga ndërhyrjet në shtrat dhe në habitatet përreth tij.

Meta kërkoi që të ketë një plan për të zhvilluar turizmin përgjatë gjithë Luginës ku shtrihet lumi, e po ashtu edhe si një mundësi për t’ja trashëguar lumin gjeneratave.

“Lumi Vjosa duhet të shpallet Park Kombëtar, bashkë me degët e tij. Është një pasuri kombëtare por edhe e rrallë për kontinentin tonë. Duhet mbrojtur nga çdo projekt që e cënon atë dhe është dëmtuar jo pak deri tani, por jemi ende në kohë për të parandaluar çdo dëmtim tjetër për një pasuri që e trashëgojmë nga gjeneratat e tjera dhe duhet ta ruajmë për gjeneratat e tjera, por është një mundësi e shkëlqyer për të zhvilluar turizmin në luginë.”-tha Meta.


Kreu i shtetit u përgjigj shkurtimisht edhe për planin e tij të dytë, jo atë të mbrojtjes së Lumit Vjosa, por atë për mbrojtjen e votës. Meta tha se në ditët në vijim do të publikojë planin, ndërsa apeloi për një hetim për ngjarjet e ndodhura disa ditë më parë tek zyrat e Frymës së Re Demokratike. Presidenti foli edhe për raportin e tij me gazetarët dhe tha se nuk pranon rekomandime nga Edi Rama, që sipas tij, gazetarët që janë kundër tij iu bën presion, ndërsa ata që bien pre e presionit, i përdor. Meta foli edhe për reformën në Drejtësi ku përsëriti qendrimin e tij se maxhoranca e ka kapur sistemin e drejtësisë dhe për këtë prova janë dy dosjet e Dibrës dhe Shijakut.

(F.g/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike ilir meta leonardo dicaprio lumi vjosa park kombetar ilir meta leonardo dicaprio lumi vjosa park kombetar

Sondazh

Poll
Politike 17 Mars 2021, 09:22

VLORË– Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha na vijuar turin elektoral për zgjedhjet e 25 prillit në një qytet që njihet si ‘shtëpia’ e Ramës, Vlorë...

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë