LIVE UPDATES
Insights

Trafiku në Prishtinë- 3 ditë eksperiment që mund të ndryshojnë "kulturën shqiptare"

Gazetari Berat Buzhala ka reaguar ashpër me disa postime në rrjetet sociale përsa i takon trafikut të krijuar ditën e sotme në Prishitnë ku makinat mbetën të bllokuara me orë të tëra.

28 Tetor 2022, 19:17 Nga d.a.
Trafiku në Prishtinë- 3 ditë eksperiment që mund të
Buzhala

PRISHTINË- Në Prishtinë sot u bë testimi i tretë i qarkores së brendshme, e cila ka krijuar një kaos të madh dhe trafik në të gjithë rrugët e kryeqytetit. Ku ka trafik ka kaos, smog dhe mbi të gjitha shkatërrim të nervave të të gjithë shoferëve dhe absolutisht vonesa në destinacion. Fenomeni i sotëm duket se ka qenë në vemendje kryesorë të gazetarit dhe botuesit Berat Buzhala, i cili përveçse një shkrimi lidhur me çka ndodhur sot, nuk i ka kursyer edhe reagimet e tij në rrjetet sociale, ku personazhi "negativ" ishte vetëm një: Përparim Rama. Megjithatë kërkon vazhdimin e eksperimentit me trafikun. Edhe ky i fundit duket se e ka kuptuar çfarë shkaktoi sot në Prishtinë, duke shkruar se me shumë gjasa sot ishte kthyer në personin më të urryer në vend. 

POSTIMET E BUZHALËS SOT MBI TRAFIKUN:

"Shqiptare: Humorin dhe ironine anash: Eksperimentet ne trafik jane te domosdoshme saktesisht ne formen qysh po bohen sot. Po, eksperimentet per me dhane rezultat bohen kur ka shume trafik. Nuk bohen naten kur jane vec 10 kerre , se nuk mundesh me i marre rezultatet qe i kerkon. Nuk bohen as ne vikend, se pasqyra nuk eshte reale.
Perparimi eshte i lezetshem me e nguce, se doket dembel (ndoshta edhe eshte) ama nuk mundemi me kerku ndryshim edhe me na pengu testimet. Cka po lypni ju eshte me vazhdu njejte e me prite rezultate te ndryshme."-shkruan Buzhala.

Ndërkohë në një status tjetër ai shkruan: Qe per shembull, une muj me e perdore kerrin pak ma pak ne Prishtine.
Nuk eshte qe e perdori aq shume. Ne mengjes shkoj ne zyre me kerr, e parkoj qaty afer, edhe mandej gjate dites, kur kam me shku ne takime a ne dreke, levizi ne kame. Me me ardhe puna si ngusht, edhe ne mengjes nuk e marr kerrin hic, ose shkoj ne kame ose me bicikell. Une jam i pari qe isha kane i gatshem me e sakrifiku kerrin, ne kembim te shnderrimit ne shetitore prej Katedrales deri te Kuvendi i Kosoves.

Ish kane mire trafiku urban me e pase linjen e vet qe nuk pret ne trafik, ish kane mire parkingjet me kane gjithkah, rrethi i jashtem i Prishtine me u perfundu, mirepo gjithashtu ish kane teper mire qe qendra e qytetit me u shliru prej kerreve.
Kqyre, na krejt kemi pase vrejtje me trafikun ne Prishtine, me kaosin ne Prishtine, me planin e pergjithshem te zhvillimit te saj. Kurrgjo nuk mundet me u ndreqe pa u testu. Mos teshni shume....

Jemi tuj jetu ne Evrope, se paku gjeografikisht. Kushdo qe don me hy ne qender me kerr le ta pagune edhe nje takse. Kurrgjo urgjente me hy ne qender nuk ka. Ne qender nuk ka spital, nuk ka as emergjence. Ka administrate e kafiqa.
Nuk po du me e prishe disponimin nacional per me shajte, nuk po du as me e mbrojte Prpen, se tyben nuk eshte qe me pelqen, ama do teste e do prova duhen me u bo. Ish merdheze erifi edhe vec shajke. Me e pyet "allahile cfare pune ki qe je rrase ne qender me kerr" tyben kish dite me te kallxu. "Dola pak...". Qe per shembull ne Çabiq nuk ka trafik. Dur shqiptare, se tyben ne laborator te CERN'it nuk jeni tuj punu. Qishtu, tu sille kapak jeni.

Më tej ai vijon duke thënë se mungesa e kulturës në trafik duhet të çrrënjoset dhe të kalohet në rregulla të reja përmes eksperimenteve.

"Pranojeni, vec pranojeni: S'KENA PIKE TE KULTURES NE TRAFIK. Mungesa e kultures, ose kultura "hajt hajt grahi edhe pak se nashta gjojme vend bash te kafiqi" duhet me u çrrenjose me rregulla te reja, e rregullat e reja kalojne permes eksperimenteve. Krejt na, krejt, edhe ti qe po e lexon kete status, rrasmi me kerr deri te ajo bira e kompasit, pra mu ne qender, e mandej sillmi pak, e mandej dalim e lypim parking. Nuk e njoh askend, nuk e kam asnje shok, qe thote po e la kerrin te parkingu te QKUK, edhe po shkoj kame kah qendra. Po flasim per nje ecje 10 minuteshe. Mozallah. Me mujte me t'ia rrase turinin kerrit te shanki. Isha deshpru shume nese komuna nuk e kish çu deri ne fund eksperimentin. Po shpresoj qe pjese e eksperimentit eshte edhe ndonje keshilltar i jashtem."-shkruan ai.

Komuna e Prishtinës ka njoftuar se nga e premtja, për tri ditë radhazi, do të vazhdojë testimi i radhës i shndërrimit të gjithë unazës qendrore të kryeqytetit. Komuna bën të ditur se i gjithë procesi do të ndodhë në bashkëpunim të ngushtë me Policinë e Kosovës.

*Titulli është redaksional, postimet janë bërë në rrjetet sociale të botuesit 

berat buzhala trafik ne prishtine perparim rama

Sondazh

Poll
Insights 24 Tetor 2022, 13:12 Edlira Çepani

Vjedhja e normalizuar si mënyrë jetese?

Vjedhja e normalizuar si menyre jetese? Keto kohe na kane mbytur raste te vjedhjeve flagrante neper media: 1. I pari ishte rasti i vjedhjes se ushqimev...

Insights 21 Tetor 2022, 10:49 Dosja.al

Ky nuk është qyteti im

Foto ilustruese Me thënë të drejtën ky qytet nuk është më i imi madje dje nuk është as i juaji (qytetarit mesa...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.