LIVE UPDATES
Insights

Pa shtëpi dhe me borxhet që shtohen.../ Letra e "shpresës" për të sëmurin me zemër, 77 vjeç dhe ende pret drejtësi

Ai pret drejtësi, por gjykimet ecin ngadalë.

18 Tetor 2022, 14:37 Nga k.m.
Pa shtëpi dhe me borxhet që shtohen.../ Letra e
Gjykata e Tiranës

Nje leter me priste sot ne zyre. Lutje per ndihme. I ishte derguar gjykates dhe bashkangjitur edhe kartela mjekesore e paditesit, i cili eshte nje pensionist i moshes 77 vjec. Ai pret drejtesi , por gjykimet ecin ngadale.

Letra e qytetarit H.L

Pa shtëpi dhe me borxhet që shtohen.../ Letra e

E nderuar,

Prane gjykates eshte duke u gjykuar ceshtja ku une kerkuesi H.L jam padites dhe jam i moshes 77 vjec. Jam pensionist, i papune dhe me probleme te renda shendetesore. Une kam bere disa kerkesa dhe ju kam vene ne dispozicion disa kartela shendetesore per nderhyrjen qe kam bere.

Jam ne pamundesi te bredh lart e poshte. Me eshte prishur shtepia si rezultat i projekteve pa asnje analize nga pala e paditur. Projekte qe ndryshojne dita dites dhe nuk na garantojne asnje siguri per jeten. Ju lutem vendosuni ne dispozicion te nje te moshuari 77 vjec. Ku do te jetoj une , kur gjithe investimi eshte vetem ajo shtepi dhe kur ajo shtepi prishet , dhe kur peson ishemi cerebrale apo nderhyrje ne zemer?

Te nderuar gjyqtare, une kam filluar te mendoj se nuk vlen ndershmeria dhe vlerat e respektit per drejtesine, pasi po shoh perdite kriminele qe po perfundojne proceset gjyqesore brenda muajit. Nderkohe ne qe jemi ne kete moshe jemi ne pritje kur ti doje qejfi drejtesise.

Une jam pa shtepi dhe paguaj qera. Une jam i semure dhe jam 77 vjec. Une nuk kam me mundesi te punoj dhe as te paguaj qera per shtepine . Kam para vetem per te paguar ilacet e pensionit qe eshte 17 mije leke ne muaj. Une e kam respektuar dhe e respektoj shtetin dhe te drejten, por dhe shteti ka detyrimin ligjor te respektoje shtetasit e tij. Ju lutem merreni ne konsiderate kete kerkese time te peseritur. Nuk po kerkoj dicka anormale , pervecse te perfundoj nje te drejte timen dhe te jetoj i qete ato pak dite jete qe me kane mbetur.

Me kete kerkese nju lutem per caktimin e seances gjyqesore sa me shpejt dhe ne menyre te pershpejtuar.

Per shkak te rrethanave te krijuara nga ky proces gjyqesor, si dhe nga urdher egzekutimi i dates 14 janar 2021 per prishjen e shtepise , kam pesuar perkeqesim shume te rende te gjendjes shendetesore. Gjendje kjo e krijuar si pasoje e ketij kalvari te gjate procesesh gjyqesore dhe te prishjes se shtepise. Nga data e prishjes se shtepise kam krijuar nje borxh shume te madh ne pritje qe te dale nje date gjyqi.

Ju kerkoj pershpejtim te gjykimit

Duke ju falenderuar, mbetem ne pritje. H.L

gjykata e tirane

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN