LIVE UPDATES
Insights

Poshtërimi i mësuesve të Kosovës prej Albin Kurtit

Shkrim nga gazetari Ermal Mulosmani.

5 Tetor 2022, 14:19 Nga Ermal Mulosmani
Poshtërimi i mësuesve të Kosovës prej Albin Kurtit
Ermal Mulosmani, Albin Kurti

Sindikatat e Arsimit të Kosovës, pas një greve një mujore, ranë dakort të ndërpresin grevën dhe të fillojnë mësimin. Megjithëse kërkesa kryesore e tyre për rritjen e pagës me 100 Euro nuk u pranua nga Qeveria.
Rrahman Jashari, kryetar i Sindikatës së Bashkuar të Kosovës, më në fund u dorëzua para qëndresës së palëkundur të Kryeministrit Kurti për të dëgjuar nga ai vesh, qoftë edhe sikur ai të ikte nga pozicioni i Kryeministrit!

Menjëherë pas ndërprerjes së grevës, njerëzit e Kryeministrit dhe të partisë së tij, shpërthyen në delir triumfal. Armiku ishte shpartalluar pa kushte, ata dorëzuan armët dhe me duart lart po shkojnë me dinjitet të bërë pluhur para nxënësve. Të shkonte mendja se mësuesit e Kosovës janë ushtarët rusë të zënë rob në Ukrainë që po paguanin gjithë masakrat e kolegëve të tyre!

Ja si shprehet për këta mësues një militant injorant, entuziast i budallallëkut, shkretan i dijes, analfabet kulturor, mëndjefyell, e për më tepër, krenar për të gjitha këto cilësi:

“Nesër prej 7-ve ko mu stacionu te naj shkollë me jau pa ftyrat ka t'vijnë herët në punë
Si pishpirik i poshtër .”

Kjo mendësi e pëlqyeshme masivisht nga militantët dogmatikë, më solli ndërmend Kosovën e sapoçliruar.
*****
Deliri që kishte mbërthyer çlirimtarët në Prishtinën e viteve 2000 ishte i kudogjendshëm. Në ceremoni kujtimore, përurime lapidarësh, këngë epike me komandantë legjendarë e përrallorë, biseda për luftën dhe heroizmin e vërtetë apo të sajuar… Çiftelia dhe sharkia dominonin tregun diskografik, zëri i rapsodëve patetikë që edhe aktronin me shuplaka mbi çifteli, lajmëronte se UÇK do të mbërrinte edhe në Beograd. Nato nuk ishte shumë e preferuar ndër tekstet e këngëve ose dilte aty si një aksesor ndihmës….

Ishte një çlirim hormonal i kuptueshëm në njëfarë mënyre, një zgjim nga një makth qindra vjeçar. Por bashkë me vendosjen e trimërisë në piedestalin që i takon, triumfuesit kërkonin edhe shpagim, njëfarë kurbani të fitores. Bashkëpunëtorët e ish-pushtuesve serbë, spiunët, pacifistët, frikacakët, disfatistët, ikanakët ishin preja e tyre e preferuar. Një frymë përçmuese, denigruese, fyese, vihej re në çdo sjellje e komandantëve. Përbuzja e komandantëve përkthehej në urrejtje deri asgjësuese në bazë.

Por ata kishin një gjë të rëndësishme kundër: Kundërshtarët ishin shumë më të shumtë në numër, beteja me ta do të ishte e humbur!

Rezultati i 2004-ës do të konfirmonte këtë fakt ulëritës.

Heroizimi dhe Trimëria ishin virtytet që “çlirimtarët” përmendnin gjithë kohën. E bash për këtë arsye, këto cilësi filluan të bezdisnin pa masë të “çliruarit”. Ishin si me thënë “virtyte armike”. Ata ishin të lodhur po aq sa çlirimtarët nga regjimi, kishin pësuar dhunën, torturën, përdhunimin e grave motrave, nënave, kishin të humbur në familje fis, të vrarë të pagjetur, sekrete të errëta e të tmerrshme që lufta prodhon….

E tani luftëtarët vinin dhe i përbuznin si frikacakë…

Përveç të tjerave, heronjtë i përkisnin në shumicë katundeve ndërsa të poshtëruarit ishin banorë të qyteteve. Ajo kohë ka qenë sendërtimi i parë i poshtërimit dhe fillimi i kulturës së urrejtjes reciproke. Të poshtëruarit e asaj kohe në një masë të madhe janë poshtëruesit e sotëm. Sepse siç thotë Kadareja te Poshtërimi në Ballkan:
“Poshtërimi e egërson viktimën duke ia shtrajtuar karakterin gjer në atë shkallë sa ta shtyjë drejt shkërbimit të xhelatit të vet”.

*****

"Virtytet armike" të sotme tani janë pastërtia morale, antikorrupsioni, rreptësia, moskompromisi, sakrifica, kursimi. Për ilustrimin e gjithë diskursit mjafton të përmendet Albin Kurti dhe i ke thënë të gjitha!
Po a i ka Kurti këto cilësime morale që i ngre në kult? Fatkeqësisht, në një masë të madhe, po! Kur them “fatkeqësisht po”, më duhet të shpjegohem.

Tashmë jam i bindur se të gjitha cilësimet morale të mësipërme janë instrumentet e Kurtit për të shkuar drejt vesit të lavdisë personale. Siç ka ushtari pushkën, fishekët, bajonetën a ku di unë, ashtu edhe Kurti është armatosur me këto virtyte dhe ka dalë në fushën e betejës për të entuziasmuar militantët dogmatikë të tipit që përmenda më lart:

“Ai ia bën rrupsup serbëve, Ai ia mbledh Lajçakut e përdhunon Grenelin, sfidon Ramën; ai është sipërani, BABA, shenjti, Davidi që do mundi Goliatin”.

Virtytet që janë instrumente për të arritur te vesi janë fatkeqësi!

Përmes këtyre virtyteve morale ai magjeps fanatikët dhe i vërsul ata në betejën për jetë a vdekje me kundërshtarët politikë. Këtyre iu shtohet vullnetarisht edhe armata e servilëve intelektualë “të pavarur” me shpresën se do të përfitojnë nga boshllëku intelektual i Partisë dhe ofrojnë imazhin e tyre publik për makiazhin e Kurtit.

Pra, siç e thashë më lart, problem nuk janë virtytet që Albini i lartëson edhe i ka në një masë të lavdërueshme. Problemi është se ato janë mjeti për të shkuar te qëllimi që është etja për lavdi. E këtu ka një handikap të madh.

Kosova nuk ia ofron këtë lavdi në normalitet. Prandaj ai provokon vazhdimisht situata konflikti me kë të mundet. Vetëm duke shkuar drejt konfliktit rriten shanset për protagonizëm. Këtu i ka rrënjët refuzimi i këshillave të ndërkombëtarëve, bashkëpunimi me ta, paraqitjet heremtike në bisedimet për Kosovën, xhelozia dhe mosdurimi reciprok me Ramën etj etj.

E ndër këto, një grevë e mësuesve të arsimit ai as nuk e llogarit.

Miltantët jetojnë në një gjendje jermi, si në ethe, ata asgjësojnë kundërshtarët me fishekët e “hajnisë”, “panit”, “regjimi”, “e keqja” e dhjetëra epitete bajate që i marrin të gatshme në zyrat e propagandës. Linçuesit publikë marrin udhëzimet dhe urrejtja asgjësuese shpërthen.

Kundërshtari jo vetëm duhet mundur por, ashtu të mundur, duhet ta tallësh, ta poshtërosh, ta diskreditosh.
Poshtërimi –thotë Kadareja- është paraardhës i racizmit. Pra është limiti ku mund të shkojnë urrejtja për njerëz të së njëjtës racë. Më shumë është vetëm asgjësimi.

Nuk kam parë e as dëgjuar askund për një revansh të tillë të pushtetit. Qeveria është zgjedhur për të shërbyer jo për të sfiduar qytetarët që qeveris. Një fitore e Qeverisë ndaj qytetarëve të vet është ogurzezë, nuk parasheh asgjë të mirë. Qeveria duhet të jetë më e gjerë, mirëkuptuese, dëgjuese, shpjeguese…Albin Kurti ishte gati të dorëzonte Kryeministrinë e të çonte vendin në zgjedhje por të mos dorëzohej. Sepse lavdia personale dhe stoicizmi, moskompromisi, kanë më rëndësi sesa dashuria, kompromisi.

Mësuesit mbase e kanë tepruar me kërkesat e tyre por ata nuk duhen poshtëruar kurrsesi. Ata janë në nivelin e shoqërisë ku jetojnë, as më pak e as më shumë. Madje kur vjen puna për vota ata quhen misionarë të dritës. Nuk ua kujton askush rezultatin e Pisës. As dobësitë e sistemit. Ato përmenden kur ngrenë kokë. Me fushatë të orkestruar.

Mësuesit që të nesërmen e grevës shkuan në shkollë ishin “demonët e nënshtruar” jo ëngjëjt e dritës. Nxënësit nën zë filluan të talleshin me ta, t’i përbuznin t’i përçmonin. Institucioni i mësuesit vjen menjëherë pas prindit. Si mundet ta shembni për nevoja të ditës?!

Ku dreqin ju çon kjo rrugë? Çfarë trishtimi…

ermal mulosmani

Sondazh

Poll
Insights 28 Shtator 2022, 09:10 Ditmir Bushati

Pesë mësime nga Italia

Itali Të mësuar me “rrëmujën” e politikës italiane, por edhe me faktin se lidhja mes Shqipërisë dhe Italis&e...

Insights 27 Shtator 2022, 19:01 Ola Xama

Sa i kushton qeverisë lobimi amerikan?

TEC-i i Vlorës Një ditë më parë ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku e shoqëruar nga Ambasador...

Insights 26 Shtator 2022, 17:51 Orgeta Likaj

Qielli është gjithmonë e më blu

Giorgia Meloni Giorgia Meloni u lind dhe u rrit në kryeqytetin historik të Italisë nga një familje e thjeshtë në lagjen e fam...

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare