LIVE UPDATES
Insights

Si do të hyjë Shqipëria në BE kur nuk ka liri shtypi?

Shqipëria dëshiron të bëhet anëtare e BE-së, por sipas Reporterëve pa Kufij vështirë se atje ka liri të shtypit. Kryeministri Edi Rama ndërkohë ofendon gazetarët.

28 Shtator 2022, 19:59 Nga k.m.
Si do të hyjë Shqipëria në BE kur nuk ka liri shtypi?
Edi Rama

Shqipëria dëshiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian. Negociatat e pranimit kanë nisur që nga vera, por Komisioni i BE-së duket se nuk po i kushton shumë vëmendje çështjes së lirisë së shtypit, kritikon Birger Schütz nga Reporterët pa Kufij (RSF). Në renditjen e lirisë së shtypit, vendi është shumë prapa – në vendin e 103-të nga 180 vende.

Vlerësim i gabuar në Bruksel

Schütz kërkon që BE-ja ta trajtojë këtë problem në mënyrë kritike dhe me zë të lartë. Në hapjen e bisedimeve të anëtarësimit, presidentja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen madje vlerësoi Shqipërinë për një shtyp të lirë. Duke pasur parasysh renditjen aktuale të lirisë së shtypit, ishte konstatim befasues. 

Vetëm në verë kryeministri Edi Rama e qortoi publikisht një gazetar televiziv në një konferencë për shtyp para kamerave dhe e kërcënoi me “riedukim”. Von der Leyen duhet të kishte qenë kritike për këtë. Përveç kësaj, Rama më pas e përjashtoi televizionin nga konferencat e mëtejshme për shtyp të qeverisë për 3 muaj. Gazetari bëri pyetje kritike për aktivitetet e një investitori të rëndësishëm në turizmin shqiptar. Ndërsa më herët, një gazetare u përjashtua për 30 ditë sepse e pyeti për korrupsion.

Përfaqësuesi i RSF-së kritikon se në klasën politike shqiptare ka mungesë ndërgjegjësimi për lirinë e shtypit. Rama është një figurë qendrore , por edhe shumë politikanë dhe ministra të tjerë nga Partia Socialiste.

Qysh në vitin 2017, gazetarët shqiptarë bojkotuan shkurtimisht konferencat për shtyp të kreut të qeverisë pasi më parë i kishte quajtur “idiotë”. Rama akuzon gazetarët për përhapje të “fake news” dhe gënjeshtra apo shpifje ndaj politikanëve dhe individëve privatë. Në një forum mediatik të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) vitin e kaluar, ai e krahasoi punën e gazetarëve me "propagandën naziste".

Schütz kërkon që politikanët në Shqipëri të kenë një ton thelbësisht të ndryshëm ndaj gazetarëve.

“Kjo përfshin respektin dhe përgjithësisht një pranim të rolit të gazetarit.”

Përveç kësaj, disa ligje të medias do të duhej të shiheshin sërish në mënyrë kritike. Sipas përfaqësuesit të RSF-së, në Shqipëri nuk ka traditë që media të shihet si i katërti pushtet.

“Ka të bëjë me trashëgiminë totalitare të diktaturës Hoxha”.

Përveç kësaj, ka një polarizim ekstrem të tregut mediatik.

"Në parim, tregu përcaktohet nga katër ose pesë shtëpi të mëdha mediatike,"-thotë Schütz. Të gjithë mund të gjurmohen tek oligarkët ose sipërmarrësit që kanë interesa specifike politike. Ka edhe transmetim publik, por është i afërt me qeverinë dhe nuk ka një ndikim të madh në krahasim me kanalet private./deutschlandfunkkultur.de

edi rama liria e mediave ne shqiperi

Sondazh

Poll

Insights 28 Shtator 2022, 09:10 Ditmir Bushati

Pesë mësime nga Italia

Itali Të mësuar me “rrëmujën” e politikës italiane, por edhe me faktin se lidhja mes Shqipërisë dhe Italis&e...

Insights 27 Shtator 2022, 19:01 Ola Xama

Sa i kushton qeverisë lobimi amerikan?

TEC-i i Vlorës Një ditë më parë ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku e shoqëruar nga Ambasador...

Insights 26 Shtator 2022, 17:51 Orgeta Likaj

Qielli është gjithmonë e më blu

Giorgia Meloni Giorgia Meloni u lind dhe u rrit në kryeqytetin historik të Italisë nga një familje e thjeshtë në lagjen e fam...

Insights 24 Shtator 2022, 22:11 Aurel Plasari

Presidenti De Gaulle dhe faturat

Charles dhe Yvonne de Gaulle Për sa kohë ishte president gjenerali De Gaulle pati ngulmuar t’i paguante vetë të gjitha faturat e ...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE