LIVE UPDATES
Insights

Presidenti De Gaulle dhe faturat

Janë bërë të famshme ndërhyrjet e Gjeneralit që nipërit dhe mbesat të mos përfitonin ndopak nga ndonjë status i veçantë në shkollat që ndiqnin, që të mos ishin të përjashtuar nga shërbimi ushtarak ose të mos zinin ndonjë vend të ngrohtë, edhe kur disa funksionarë mund të kishin pasur ide të tilla.

24 Shtator 2022, 22:11 Nga Aurel Plasari
Presidenti De Gaulle dhe faturat
Charles dhe Yvonne de Gaulle

Për sa kohë ishte president gjenerali De Gaulle pati ngulmuar t’i paguante vetë të gjitha faturat e energjisë elektrike dhe të telefonit në apartamentin e vogël të shërbimit në pallatin Élysée, ku jetonte. Atyre që qenë të ftuar t’i bënin vizita në hapësirën private - të afërm ose miq - nuk iu shërbye kurrë ushqim, verë a delikatesa të tjera nga depozita dhe kantinat e Institucionit Presidencial.

Zonja Yvonne de Gaulle nuk pranoi të përdorte enët e institucionit, të cilat ajo i konsideronte "të ligjshme" vetëm për takime në agjendën publike. Gjatë pushimeve ose në fundjavë, kur tërhiqej në shtëpinë e vet në Colombey-les-deux-Églises, gjenerali De Gaulle e pagoi gjithmonë vetë benzinën, duke e konsideruar që ishte udhëtim privat. Janë bërë të famshme ndërhyrjet e Gjeneralit që nipërit dhe mbesat të mos përfitonin ndopak nga ndonjë status i veçantë në shkollat që ndiqnin, që të mos ishin të përjashtuar nga shërbimi ushtarak ose të mos zinin ndonjë vend të ngrohtë, edhe kur disa funksionarë mund të kishin pasur ide të tilla. Birin e vet, Philippe de Gaulle, komandant në regjimentin e blinduar të marinsave dhe hero i çlirimit në Luftën e Dytë Botërore, Gjenerali refuzoi ta dekoronte pikërisht sepse ishte i biri. Ai vetë mbeti për gjithë jetën gjeneral brigade, duke refuzuar me kokëfortësi çdo propozim për titullin e mareshalit.

Mihai Shora
12 shtator 2019

* * *

P.S. Presidentë gjithmonë ka pasur dhe do të ketë, në Francë ose te ne, çdo pesë vjet. Askujt nuk mund t’i kërkohet të jetë Charles de Gaulle: një njeri si Charles de Gaulle lind një herë në shekull. Por të gjithë kandidatëve ose atyre që janë tanimë në detyrë u kërkohet të jenë të sinqertë. Një fillim i mirë do të ishte të paguanin faturat e tyre private për energjinë elektrike dhe telefonin.

Në foto: Yvonne și Charles de Gaulle në Irlandë, udhëtim privat 1969 © Jean-Pierre Bonnotte Getty Images

yvonne de gaulle charles de gaulle

Sondazh

Poll

Insights 23 Shtator 2022, 11:29 Meri Lika

Për maskarain e korruptuar

Foto ilustruese O “i shtrenjti” politikan i korruptuar: Po të shkruaj këtë letër duke e ditur se nuk do të marr p&eu...

Insights 22 Shtator 2022, 15:09 Enkeleid Llanaj

Para, pa punuar më shumë?!

Foto ilustruese A mund të fitojmë para pa punuar më shumë? Për dembelët kjo do të ishte si të gjenin Gralin e She...

Insights 15 Shtator 2022, 16:46 k.m.

Ku e gjen Rusia shpëtimin?

Vladimir Putin Për të funksionuar reaktorët, centralet kanë nevojë për furnizim të rregullt me karburant bërthamor ...

Insights 14 Shtator 2022, 16:13 Klodian Tomorri

Para ruse apo para korrupsioni nuk ndryshon shumë

Foto ilustruese Kjo historia e lobimit te PD-se se Bashes ne SHBA eshte shume interesante. Ne 20 mars te vitit 2017 lidhet nje kontrate e cuditshme mes Bi...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE