LIVE UPDATES
Insights

Para ruse apo para korrupsioni nuk ndryshon shumë

Te gjitha llogarite e Biniattas jane firmosur nga nje grua e quajtur Sandra Gina Esparon, qe perfaqeson dy kompanite ne Belize. Kjo Gina Esparon ka nja 4 emra, perfaqeson 92 kompani dhe jeton ne Seycheles.

14 Shtator 2022, 16:13 Nga Klodian Tomorri
Para ruse apo para korrupsioni nuk ndryshon shumë
Foto ilustruese

Kjo historia e lobimit te PD-se se Bashes ne SHBA eshte shume interesante. Ne 20 mars te vitit 2017 lidhet nje kontrate e cuditshme mes Biniatta Trade nga Skocia dhe Stonington Strategies e Nick Muzinit. Ne kontrate Biniatta i thote Stoningtonit, qe une dua te me lobosh per llogari te Partise Demokratike te Shqiperise dhe per kete do te paguaj 3 keste nga 150 mije dollare dhe nje kest prej 500 mije dollaresh. Pra, ne total 950 mije dollare.

Dy dite me vone ne 22 Mars te po 2017-es, PD lidh vet kontrate lobimi me Stoningtonin per 75 mije dollare te tjera, te ndara ne tre keste nga 25 mije dollare.

Tre jave me vone, PD lidh nje tjeter kontrate lobimi me Barnes Thornburg per 150 mije dollare te tjera, edhe keto te ndara ne tre keste.

Stonington thote se nga 950 mije dollaret e rena dakord, Biniatta i pagoi vetem nje kest prej 150 mije dollare ne 27 mars te vitit 2017. Ndersa PD i pagoi 525 mije dollare. Dmth nje lemsh shume i madh. Por nejse.

Tani, Biniatta Trade ishte nje firme e regjistruar ne Skoci (tani eshte c'regjistruar). Ne faqen e saj, Biniatta kishte vene si numer kontakti, nje numer telefoni te nje shtepie publike ne Ukraine. Dy aksionere dhe perfaqesuesit e Biniattes ishin kompanite Asverro Corporation dhe Liminez Commerce Inc, te dyja te regjistruara ne Belize. Te dyja keto kompani dalin aksionere tek Babyonica, nje tjeter kompani e regjistruar ne Londer, pronar fundor i se ciles rezulton nje rus i quajtur Evgeny Sheremetyev.

Te gjitha llogarite e Biniattas jane firmosur nga nje grua e quajtur Sandra Gina Esparon, qe perfaqeson dy kompanite ne Belize. Kjo Gina Esparon ka nja 4 emra, perfaqeson 92 kompani dhe jeton ne Seycheles.

Sipas nje raporti te Bellincat dhe Zyres Britanike te Transparency International, Esparon ishte figure kyce ne skandalin e pastrimit te parave ne Skoci permes nje zyre qe regjistronte me qindra kompani offshore. Pervec kesaj, Gina Sandra Kilindo alias Esparon rezulton aksionere ne kompanine Euroimpex Group Corp. Perfituesi fundor dhe aksioneri me i madh i kesaj kompanie ishte Mikhail Slipenchuk, ish zv kryetar i Parlamentit rus nga partia e Putinit. Ky eshte i sanksionuar nga SHBA-te.

Ne fund, dy alternativa ka ketu.

E para, PD ka marre para nga ruset sepse eshte e sigurte qe ato kompanite me siper zoterohen nga ruse, kane xhiruar para ruse dhe u mbyllen menjehere pasi u ekspozuan.

E dyta, parate nuk jane ruse. Jane para korrupsioni nga Shqiperia, qe PD tentoi t'i conte ne SHBA, permes nje kompanie offshore, por qe i doli e lidhur me Rusine.

Ne cdo rast, krim eshte ky. Ose jane marre para nga ruset ose eshte bere pastrim parash korrupsioni nga Shqiperia. Dhe ky eshte njesh per ta futur veten ne belara lekesh. Nuk ka rivale ne kete sport.

klodian tomorri logingu rus ne shqiperi

Sondazh

Poll
Insights 5 Shtator 2022, 11:24 Ben Blushi

6 shtator, hapet ekspozita për Ukrainën

Foto ilustruese Duke përshkruar Ukrainën, mendoja se arsyeja pse ky vend nuk është pushtuar nga Perëndimi, janë fushat e paf...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE