LIVE UPDATES
Insights

Pse Vladimir Putin ka ende mbështetje të gjerë në Rusi?

Oligarkët rusë supozohet se do të humbnin besnikërinë e tyre ndaj regjimit të Putinit, ndërsa pasuritë dhe jahtet e tyre u kapën në Perëndim. Popullsia e gjerë ruse së shpejti do të ndjente dhimbjen ekonomike të sanksioneve dhe nuk do të ishte e gatshme të pranonte numrin në rritje të vdekjeve për forcat ruse në Ukrainë.

8 Shtator 2022, 09:09 Nga d.a.
Pse Vladimir Putin ka ende mbështetje të gjerë në Rusi?
Putin

 Nga The Converation

Gjatë fazave të hershme të "operacionit special ushtarak" të Vladimir Putinit në Ukrainë, në mediat perëndimore pati spekulime se ditët e tij si lider rus ishin të numëruara. Ndërsa ukrainasit luftuan ashpër kundër forcave ruse, shumë komentues pohuan se sanksionet e paprecedentë perëndimore së shpejti do ta gjunjëzojnë ekonominë ruse.

Oligarkët rusë supozohet se do të humbnin besnikërinë e tyre ndaj regjimit të Putinit, ndërsa pasuritë dhe jahtet e tyre u kapën në Perëndim. Popullsia e gjerë ruse së shpejti do të ndjente dhimbjen ekonomike të sanksioneve dhe nuk do të ishte e gatshme të pranonte numrin në rritje të vdekjeve për forcat ruse në Ukrainë.

Rritja e popullaritetit

Ky skenar ende nuk ka ndodhur dhe nuk ka asnjë shenjë kuptimplote që do të ndodhë në të ardhmen e afërt. Në fakt, sondazhet e opinionit publik rus kanë sugjeruar një rritje të popullaritetit të Putinit pas pushtimit. Mbështetja për vetë luftën nuk është aq e lartë sa vlerësimi i përgjithshëm i miratimit të Putinit, por ai ende mund të llogarisë në mbështetjen e shumicës për pushtimin.

Për më tepër, ekonomia ruse ka mbetur çuditërisht e fuqishme, në një masë të konsiderueshme e ndihmuar nga sanksionet që synojnë ta dëmtojnë atë. Duke i mohuar vetes naftën ruse dhe në një masë më të vogël gazin, vendet evropiane kontribuan në një rritje të çmimeve të naftës dhe gazit që ka nxitur arkat ruse.

Komentatorët perëndimorë kanë sugjeruar gjithashtu se, duke u zier nën numrat e sondazheve të opinionit, ka një kundërshtim të fshehtë ndaj Putinit që nuk po shprehet për shkak të frikës. Në të njëjtën kohë, ka pasur argumente se popullsia ruse është subjekt i një breshërie të propagandës pro-Kremlinit dhe për këtë arsye nuk është në gjendje të vërë në dyshim realisht status quo-në.

Kjo alternativë ndaj botëkuptimit të Putinit nuk gjendet pothuajse askund në mediat ruse. Nuk ka dyshim se popullsia ruse i nënshtrohet një media ruse kryesisht besnike ndaj Kremlinit dhe të folurit publikisht kundër luftës sigurisht që do t'ju sjellë në telashe në Rusi. Por kjo nuk do të thotë se Putinit i mungojnë mbështetësit e vërtetë.

Rrezikimi i pasurisë, statusit

Shumica e popullsisë së Rusisë, në rastin më të keq, është e gatshme të pajtohet në heshtje me regjimin e Putinit. Ka arsye të mira për këtë përtej frikës. Para së gjithash, shumë oligarkë rusë dhe liderë politikë janë të lidhur ngushtë me Putinin përmes një sistemi patronazhi që është i rrënjosur thellë. Pa Putinin, ata ka të ngjarë të humbasin shumë nga pasuria dhe statusi i tyre.

Në të njëjtën kohë, disa nga ata në nivelet e larta të shoqërisë ruse mbështesin axhendën nacionaliste të Putinit. Shumë nacionalistë rusë besojnë se Rusia ka rilindur nën Putinin. Në disa mënyra, kjo është e vërtetë pas mjerimit të gjerë të viteve 1990.

Rënia e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991 ishte një goditje e madhe për prestigjin rus. Trazirat ekonomike dhe politike të viteve 1990 që pasuan nën Presidentin Boris Yeltsin nuk shikohen me nostalgji nga shumë rusë.

Gjatë epokës së Jelcinit, Rusia dukej se po i bashkohej grupit liberal perëndimor, por për shumë njerëz, kjo solli vetëm dhimbje dhe çrregullime ekonomike. Rusia jo vetëm që ishte një fuqi e klasit të dytë në skenën botërore, por përfitimet e liberalizimit ekonomik dhe politik dukej se u mungonin thelbi. Gjatë viteve 1990, rusët e moshuar panë që kursimet e tyre të fshiheshin jo një herë, por dy herë brenda një dekade.

'Zemërimi fatalist'

Kalova ca kohë në qytetin e Podol'sk pranë Moskës gjatë krizës së dytë financiare të vitit 1998, pasi hiperinflacioni shkatërroi kursimet dhe i bëri shumë mallra të importuara të papërballueshme. Një lloj zemërimi fatalist ishte një përgjigje e zakonshme ndaj një goditjeje tjetër ekonomike.

Shpejt pasoi zhvlerësimi i monedhës dhe megjithatë ekonomia ruse u rikuperua shumë më shpejt nga sa prisnin shumë vëzhgues. Menjëherë pas rrëzimit financiar të vitit 1998, Jelcin ndihmoi në sjelljen e Putinit në pushtet si president në detyrë në fund të vitit 1999. Një pasardhës i pamundur për Jelcinin për sa i përket profilit të tij politik, nuk prisja të ndryshonte shumë nën Putinin.

Në fillim, politikat e Putinit ishin të ngjashme me ato të Jelcinit. Megjithatë, në kohën kur vizitova Rusinë për herë të parë pas disa vitesh në vitin 2015, mund të ndjeja një ndryshim të dukshëm në humor që nga vizita ime e fundit. Jo vetëm që kishte rregull dhe pastërti më të madhe në rrugë, por edhe një ndjenjë në rritje të vetëbesimit në kryeqytetin rus.

Ky ishte një vit pasi Rusia kishte aneksuar Krimenë. Shumica e rusëve e mbështetën këtë lëvizje. Putini nuk e kishte çliruar Rusinë nga oligarkët e urryer, por ata ishin vënë në linjë. Gjithashtu u bënë përpjekje për të reduktuar ose dhënë pamjen e reduktimit të korrupsionit.

Rendi pas kaosit

Putini, njeriu i fortë kishte sjellë një shkallë rregulli pas kaosit dhe shumë rusë e mirëpritën atë edhe pse një numër elementësh demokratikë të regjimit të Jelcinit u zhdukën. Liberalizmi i stilit perëndimor nuk u kishte ofruar shumicës së rusëve atë lloj jete që u ishte premtuar nga ithtarët e reformës ndërsa Bashkimi Sovjetik u shemb.

Edhe sot, provat sugjerojnë se shumë rusë përfshirë ata të lindur pas rënies së Bashkimit Sovjetik vlerësojnë shumë gjëra përpara demokracisë dhe liberalizmit politik perëndimor. Stabiliteti dhe rendi relativ ekonomik i siguruar nën regjimin e Putinit ka pasur një tërheqje të gjerë.

Sanksionet perëndimore padyshim që kanë goditur shumë rusë. Megjithatë, natyra e përgjithshme dhe e paprecedentë e sanksioneve perëndimore dhe hipokrizia perëndimore në trajtimin e Rusisë ushqehen me narrativën e Putinit se Perëndimi dëshiron ta mbajë Rusinë poshtë. Perëndimi ia ka bërë të lehtë Putinit të pretendojë se është mbrojtës i interesave ruse.

Në mungesë të alternativave të dukshme ndaj Putinit, vetëm shëndeti i tij ka të ngjarë të jetë një kërcënim potencial i rëndësishëm për sundimin e tij për momentin, dhe spekulimet e fundit për shëndetin e tij të sëmurë duket se bazohen në pak ose aspak prova kuptimplote. Për aq sa mund të themi në mënyrë të arsyeshme, Putini është këtu për të qëndruar.

vladimir putin lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll
Insights 5 Shtator 2022, 11:24 Ben Blushi

6 shtator, hapet ekspozita për Ukrainën

Foto ilustruese Duke përshkruar Ukrainën, mendoja se arsyeja pse ky vend nuk është pushtuar nga Perëndimi, janë fushat e paf...

Insights 27 Gusht 2022, 16:48 Orgeta Likaj

Fedez dje na shau nga ropt!

Fedez Fedez dje na shau nga ropt! Aw sa emocionuese! Dje ishte nata e parë e Sunny Hill në Tiranë dhe ndër të tjerë ishte ft...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni