LIVE UPDATES
Insights

E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në rrezik

Tani, kjo histori suksesi duhet të vazhdojë në Evropën Lindore dhe në Ballkanin Perëndimor. Kthimi i luftës në Evropë na ka bërë të qartë të gjithëve se stabilizimi dhe integrimi i fqinjëve tanë në Lindje dhe Juglindje është para së gjithash në interesin tonë. Për të arritur këtë, procesi i zgjerimit duhet të reformohet në atë mënyrë që qytetarët në vendet kandidate të jenë në gjendje të përfitojnë nga avantazhet fillestare të anëtarësimit në BE edhe para se të bëhet anëtarësimi zyrtar.

24 Shtator 2022, 12:19 Nga Michael Roth
E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në rrezik
Lideret e Ballkanit

Nga Michael Roth

Lufta e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës e ka zgjuar Bashkimin Evropian nga gjumi i tij gjeopolitik. Në mes të konfliktit me Rusinë e Vladimir Putinit, BE-ja ka rizbuluar një nga instrumentet e saj më të suksesshme: politikën e zgjerimit - një forcë lëvizëse në dekadat e fundit për paqen, demokracinë, sundimin e ligjit dhe prosperitetin në Evropë.

Tani, kjo histori suksesi duhet të vazhdojë në Evropën Lindore dhe në Ballkanin Perëndimor. Kthimi i luftës në Evropë na ka bërë të qartë të gjithëve se stabilizimi dhe integrimi i fqinjëve tanë në Lindje dhe Juglindje është para së gjithash në interesin tonë. Për të arritur këtë, procesi i zgjerimit duhet të reformohet në atë mënyrë që qytetarët në vendet kandidate të jenë në gjendje të përfitojnë nga avantazhet fillestare të anëtarësimit në BE edhe para se të bëhet anëtarësimi zyrtar.

BE ka humbur kohë të çmuar dhe një besim të madh në Ballkanin Perëndimor gjatë viteve të fundit, së fundmi duke shtyrë vazhdimisht hapjen e negociatave të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Nuk mund ta përballojmë më këtë mungesë vendosmërie dhe uniteti kur situata është më e brishtë se sa ka qenë në vite. Tensionet nacionaliste janë në rritje në rajon, siç u pa më së fundi në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë dhe në prag të zgjedhjeve në Bosnje dhe Hercegovinë.

Moska ndahet, Pekini ndërton

Ndërkohë, në Ballkanin Perëndimor është ndezur një përplasje sistemesh midis demokracive liberale dhe regjimeve autoritare të Rusisë dhe Kinës. Hezitimi dhe ankthi i BE-së ka krijuar hapësira për aktorë të tjerë që jo vetëm i refuzojnë vlerat dhe interesat tona, por luftojnë në mënyrë aktive kundër tyre. Megjithatë, Moska dhe Pekini po ndjekin strategji shumë të ndryshme në rajon.

Rusia vepron si një prishëse në Ballkanin Perëndimor. Ajo kërkon në mënyrë aktive të destabilizojë rajonin për të parandaluar integrimin e mëtejshëm me pjesën tjetër të Evropës dhe Perëndimin në përgjithësi. Kremlini mbështetet mbi të gjitha në lidhjet e tij të ngushta me Serbinë dhe Republikën Srpska të dominuar nga serbët, një nga dy entitetet e Bosnjë-Hercegovinës. Për shembull, Moska mbështet hapur liderin serb të Bosnjës Milorad Dodik në planet e tij secesioniste.

Herë pas here, udhëheqja ruse ka demonstruar një instinkt të mprehtë për tensionet etnike që përshkojnë bashkëjetesën e brishtë në rajon dhe mangësitë e politikës së BE-së. Aty ku BE-ja kërkon të zgjidhë konfliktet përmes ndërmjetësimit dhe dialogut, Putin përpiqet – i rrethuar nga fushata dezinformuese – të hedhë benzinë ​​në zjarrin nacionalist. Dhe kur BE-ja është shumë hezituese për të vepruar, Putini e paraqet veten si kalorësi i bardhë në orën e tyre të nevojës, për shembull duke ndihmuar në sigurimin e furnizimeve me energji.

Në të kundërt, qasja e Pekinit ndaj rajonit është më delikate. Ajo kërkon të zgjerojë ndikimin e saj duke zgjeruar lidhjet e saj ekonomike, veçanërisht nëpërmjet investimeve të shumta në infrastrukturë si pjesë e Iniciativës Brez dhe Rrugë . E megjithatë, premtimet e bëra këtu rrallëherë përfundojnë duke u bërë realitet, me shumë nga projektet e shpallura që nuk janë realizuar kurrë ose kanë bërë vetëm progres të ngadaltë.

Ekziston gjithashtu një pikëpyetje e madhe mbi vlerën ekonomike të këtyre projekteve nëse financohen nga bankat kineze dhe kryhen nga kompani kineze duke përdorur punëtorë dhe materiale kineze. Mbi të gjitha, projektet e mëdha të financuara me kredi sjellin rreziqe të mëdha politike dhe ekonomike: borxhet e tepërta mund të çojnë në varësi të rrezikshme dhe në rastin më të keq në rënien e infrastrukturës kritike në duart e Kinës. Shembulli më i mirë për këtë është ndërtimi i autostradës në Mal të Zi i financuar me kredi, i cili pothuajse rezultoi në falimentim kombëtar për vendin.

Udhëzimet e Moskës dhe Pekinit në rajon priten me krahë hapur nga presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç. Gjatë presidencës së tij, Serbia e ka humbur statusin e saj si një demokraci plotësisht funksionale. Vuçiq ndjek një politikë të jashtme paqartësie midis Perëndimit, Kinës dhe Rusisë. Këto të fundit ofrojnë mbështetje thelbësore politike për çështjen e Kosovës, duke ruajtur gjithashtu lidhje të ngushta ekonomike dhe të sigurisë. Megjithatë, dy të tretat e eksporteve serbe shkojnë në BE. Që nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë më së voni më 24 shkurt, duhet të jetë e qartë për udhëheqjen serbe se koha për paqartësi ka mbaruar. Një vend që synon të bëhet anëtar i BE-së duhet gjithashtu të ndajë vlerat dhe perspektivën e tij gjeopolitike.

Evropa është e ardhmja

BE-ja nuk ka nevojë të shmanget nga konkurrenca e hapur me Rusinë dhe Kinën. Modeli evropian, i bazuar në vlerat liberale, tregjet e hapura dhe sundimin e ligjit, mbetet më tërheqës dhe i qëndrueshëm se modeli autoritar. Në të vërtetë, një shumicë e madhe e qytetarëve në rajon vazhdojnë ta shohin të ardhmen e tyre në BE – pavarësisht nga të gjitha zhgënjimet dhe premtimet e thyera.

Megjithatë, ajo që njerëzit dhe qeveritë e rajonit kanë nevojë urgjente janë përfitimet e prekshme që vijnë me anëtarësimin në BE. Për të arritur këtë, procesi i anëtarësimit duhet të reformohet dhe vendet kandidate duhet të inkorporohen hap pas hapi në strukturat e BE-së përpara se të anëtarësohen zyrtarisht në Bashkimin Evropian. Gjashtë propozime specifike mund të hapin rrugën:

Gjashtë pika për reformimin e procesit të anëtarësimit

Së pari, përfaqësuesit e vendeve kandidate që bëjnë përparim të mjaftueshëm në kuadër të negociatave në aspektin e demokracisë, shtetit të së drejtës dhe qeverisjes së mirë duhet të lejohen të marrin pjesë në Këshillin Evropian dhe në formacionet e zgjedhura të Këshillit të Ministrave për një baza të rregullta. Vendimi do të merret nga Parlamenti Europian dhe Këshilli i Ministrave me shumicë të cilësuar me propozimin e Komisionit Europian.

Së dyti, përpara anëtarësimit, BE-ja duhet të bashkëpunojë edhe më ngushtë me vendet kandidate në fushat kyçe të sigurisë, energjisë dhe infrastrukturës. Veçanërisht në prag të dimrit, është thelbësore të sigurohet furnizimet me energji në rajon. Për më tepër, qasja graduale në tregun e vetëm evropian do të ishte një nxitje tërheqëse në rrugën drejt BE-së.

Së treti, ndihma e para-anëtarësimit (financiare) për të mbështetur përpjekjet e anëtarësimit duhet të rritet ndjeshëm në mënyrë që të mbyllen boshllëqet e investimeve dhe të zvogëlohet atraktiviteti i kredive kineze.

Së katërti, gjatë zbatimit dhe monitorimit të projekteve të financuara nga BE, roli i shoqërisë civile kryesisht pro-evropiane duhet të forcohet, për shembull nëpërmjet procedurave të detyrueshme të konsultimit.

Së pesti, vendet anëtare të BE-së duhet të marrin sponsorizime për vendet kandidate, si një mjet për të ofruar mbështetje të ngushtë teknike dhe politike gjatë gjithë procesit të anëtarësimit.

Së gjashti, hapja e negociatave formale të anëtarësimit së bashku me hapjen dhe mbylljen e kapitujve individualë të negociatave duhet të vendoset në të ardhmen me një shumicë të cilësuar në Këshillin e Ministrave.

Këto reforma do të rezultonin në një proces në rritje të anëtarësimit, duke e bërë rrugën e gjatë drejt anëtarësimit më tërheqëse dhe duke i angazhuar shtetet e Ballkanit Perëndimor më afër BE-së, pa cenuar kriteret strikte për anëtarësim.

Si shteti më i madh anëtar i BE-së, Gjermania ka një përgjegjësi të veçantë për të ardhmen e Ballkanit Perëndimor. Me dhënien e statusit kandidat Ukrainës dhe Moldavisë, shqetësimet janë rritur në Ballkanin Perëndimor se fokusi i Bashkimit Evropian do të zhvendoset në Evropën Lindore në të ardhmen e afërt. Varet nga ne të sigurojmë që ndikimi destabilizues i Rusisë dhe Kinës nuk do të rritet më tej në rajon. Angazhimi i rinovuar politik dhe një proces i reformuar i anëtarësimit do të vendosin bazat për t'u mundësuar vendeve të ardhshme nga Ballkani Perëndimor që t'i bashkohen BE-së ndërmjet viteve 2025 dhe 2030. Le të fillojmë punën!

michael roth integrimi i ballkanit perendimor

Sondazh

Poll

Insights 23 Shtator 2022, 11:29 Meri Lika

Për maskarain e korruptuar

Foto ilustruese O “i shtrenjti” politikan i korruptuar: Po të shkruaj këtë letër duke e ditur se nuk do të marr p&eu...

Insights 22 Shtator 2022, 15:09 Enkeleid Llanaj

Para, pa punuar më shumë?!

Foto ilustruese A mund të fitojmë para pa punuar më shumë? Për dembelët kjo do të ishte si të gjenin Gralin e She...

Insights 15 Shtator 2022, 16:46 k.m.

Ku e gjen Rusia shpëtimin?

Vladimir Putin Për të funksionuar reaktorët, centralet kanë nevojë për furnizim të rregullt me karburant bërthamor ...

Insights 14 Shtator 2022, 16:13 Klodian Tomorri

Para ruse apo para korrupsioni nuk ndryshon shumë

Foto ilustruese Kjo historia e lobimit te PD-se se Bashes ne SHBA eshte shume interesante. Ne 20 mars te vitit 2017 lidhet nje kontrate e cuditshme mes Bi...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE