LIVE UPDATES

integrimi i ballkanit perendimor

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Integrimi i Ballkanit Perëndimor dhe non-paper, flet Ministri i Jashtëm Slloven: Shans i ulët që Bullgaria të heqë veton, - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Integrimi i Ballkanit Perëndimor dhe non-paper, flet Ministri i Jashtëm Slloven: Shans i ulët që Bullgaria të heqë veton,

15 Korrik 2021, 09:09 Nga DOSJA
Integrimi i Ballkanit Perëndimor dhe non-paper, flet Ministri i

BRUKSEL– Duke paraqitur përparësitë e presidencës së Sllovenisë së BE-së në Komisionin e Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian, Ministri i Jashtëm Slloven, Anze Logar u përball me pyetje nga deputetët në lidhje me publikimin e non-paper për ndryshimin e kufijve të Ballkanit Perëndimor, integrimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë dhe deklaratat e fundit të Kryeministrit, Janez Jansa rreth Iranit dhe lirisë së medias.

Shumë pyetje të eurodeputetëve, përfshirë një nga eurodeputeti slloven, Milan Zver (EPP/SDS), adresuan rëndësinë e sigurimit të përparimit në Ballkanin Perëndimor, veçanërisht kur bëhet fjalë për zhbllokimin e fillimit të bisedimeve të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Sipas Euractiv, Logar tha se pas zgjedhjeve në Bullgari, kishte një shans shumë të vogël për të hequr veton e Bullgarisë në negociata, por se gjithsesi duhet të presim rezultatin e zgjedhjeve. Presidenca sllovene do të bëjë më të mirën për të gjetur një zgjidhje, shtoi ai.

Eurodeputeti i EPP, Michael Gahler nxori çështjen e “dy letrave famëkeqe” mbi rishikimin e kufijve në Ballkanin Perëndimor. Ai përmendi posaçërisht Bosnjë-Hercegovinën dhe Kosovën dhe e pyeti Logarin nëse mund të deklarojë edhe një herë që qeveria sllovene nuk ka qenë burimi i kësaj dhe se nuk ishte dakord me përmbajtjen e këtyre dokumenteve jozyrtare.

Logar u përgjigj duke thënë se Këshilli i BE-së mbajti angazhimin e tij të qartë për perspektivën Evropiane të Bosnjë-Hercegovinës si një vend i vetëm, i bashkuar dhe sovran.

Eurodeputeti jo-bashkangjitur Marton Gyöngyösi dhe eurodeputeti i S&D Thijs Reuten ngritën çështjet e lirisë së medias, gjyqësorit të pavarur dhe sundimit të ligjit në Slloveni, duke thënë se situata e përkeqësuar dëmton besueshmërinë e përpjekjeve të Sllovenisë në lidhje me Ballkanin Perëndimor. Duke iu përgjigjur, Logar tha se Raporti i fundit i Sundimit të Ligjit paraqiti një pamje të ndryshme të Sllovenisë.

Deputetët e S&D ngritën shqetësime mbi deklaratat e fundit të Jansa në mbështetje të një hetimi mbi një masakër të vitit 1988 në Iran. Isabel Santos e pyeti Logarin në lidhje me qëndrimin e Sllovenisë në negociatat mbi marrëveshjen bërthamore të Iranit. BE-ja është përcaktuar në përpjekjet e saj për të mbështetur marrëveshjen e vitit 2015 dhe deklaratat e Jansa janë kritikuar për ato që kritikët i shohin si minuese të këtyre përpjekjeve.

Logar theksoi se Sllovenia nuk po përzihej në punët e brendshme të vendeve të tjera, por gjithmonë do të mbrojë të drejtat e njeriut dhe liritë themelore. Ai vuri në dukje shpjegimet e shefit të politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell të hënën, duke thënë se deklaratat e Jansa ishin dhënë në cilësinë e tij si kryeministër slloven.

Edhe nëse një vend është në krye të Këshillit të BE-së, ai mund të ketë ende politikën e tij të jashtme, tha Logar, duke vënë në dukje se politika e jashtme e Sllovenisë bazohej në mbrojtjen e të drejtave të njeriut.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota anze logar integrimi i shqiperise ne be letra per kufijte e janez jansa michael gahler milan zver anze logar integrimi i shqiperise ne be letra per kufijte e janez jansa michael gahler milan zver

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra