LIVE UPDATES
Insights

Ju lutem emisarë të qeverisë, mos vrisni shpirtin e lirë të fëmijëve!

Prej 10 ditësh edhe debatet kryesore të përpunimit të opinionit publik u fokusuan këtu. Dhe deri në këtë pikë ndoshta nuk ka asgjë të keqe. Në fund të fundit u takon shqiptarëve të vendosin nëse duhet të besojnë argumentet e thëna nga qeveriu apo të protestojnë në mënyrë që mos të paguajnë për djathë sapunin e ofruar.

23 Shtator 2022, 12:31 Nga Lindita Çela
Ju lutem emisarë të qeverisë, mos vrisni shpirtin e lirë
Foto ilustruese

Më 8 shtator 2021 qeveria e kryeministrit Rama vendosi që çdo abonent konsumator që shpenzon mbi 800 kwh energji elektrike do ta paguajë me çmimin e tregut. Pas këtij vendimi, të gjithë ministrat e tij dolën përpara opinionit publik për të na mbushur mendjen se sa i drejtë është ky vendim dhe se nuk ka asnjë alternative tjetër për të përballuar krizën energjetike.

Prej 10 ditësh edhe debatet kryesore të përpunimit të opinionit publik u fokusuan këtu. Dhe deri në këtë pikë ndoshta nuk ka asgjë të keqe. Në fund të fundit u takon shqiptarëve të vendosin nëse duhet të besojnë argumentet e thëna nga qeveriu apo të protestojnë në mënyrë që mos të paguajnë për djathë sapunin e ofruar. Madje edhe këto radhë nuk do i kisha shkruar, jo vetëm pse nuk jam eksperte por edhe se gjendja që jam nuk ma jep këtë luks, ani pse jam përballuar fort me "mrekullinë rilindëse" ku po të cenosh fasadën bëhet gjëma por ama nuk ke aspak te drejtë të pyesësh përse mungon qoftë edhe një kokë dushi në tualetet e dhomave të pacienteve.

U ula të shkruar pasi dukshëm qeverisë për të bindur shqiptarët të panojnë shitjen e energjisë elektrike në vlerën 5-fishin më shtrenjtë sa tregu, nuk i ka mjaftuar as recitimi, herë pas here edhe me nota melankolike, i ministrave të tij, as debatet e emisioneve të përpunimit publik, por ka vendosur të dërgojë emisarë edhe në shkollat publike.

Po po. Në shkollat publike, dhe jo tek ata të arsimit të mesëm, ky nxënësit aty janë edhe më të rritur, por tek fëmijët, edhe tek nxënësit e nëntë-trevjeçares, ku shumica prej tyre nuk i kanë mbushur të 14-tat. Në emër të qeverisë shqiptare, punonjës së Bashkisë të Tiranës, apo edhe të institucioneve, shkojnë klasë më klasë për të bindur fëmijët se sa e drejtë është vendimmarrja e qeverisë dhe se edhe ata duhet të ndihmojë për të fituar këtë "luftë të madhe të qeverisë" me energjinë.

Kanë hapur derën, pa pyetur për mësuesen që zhvillon orën e mësimit dhe pa pyetur nëse prindërit janë dakot që fëmijëve të tyre tu bëhej ky moral nga të dërguarit e qeverisë.

Kanë ndërpre orën e mësimit, për të folur për masat e qeverisë në kundërshtim me Kushtetutën dhe me ligjet e këtij vendi. Sipas emisarëve të qeverisë fëmijët duhet të tregohen të tregohen vigjilent edhe ndaj prindërve apo dhe gjyshërve të tyre. Ku ndonjëri syresh harron karikuesin e telefonit në prizë, duhet të jenë pikërisht ata që duhet të heqin karikuesin nga priza, pasi sipas emisarëve kështu do të ndihmonin në kursimin e energjisë elektrike.

Ndoshta dhe ka sa ka ndodhur nuk do më bënte përshtypje e nuk do të shkruaja këto radhë nëse emisarët e qeverisë nuk do të legjitimonin shkeljen e Kushtetutës së këtij vendi dhe ti hakërreheshim një fëmije të mos bënte shumë pyetje se kështu është vendosur nga lart. Kështu u urdhëruan emisarët e qeverisë mbesën time, Ajlën kur ajo ishte ngritur në këmbë për të thënë se ky vendim nuk ishte i drejtë. Alja ishte munduar fort të binte emisarët se ajo kishte një familje të madhe dhe se ato 800 kilovatët do të harxhoheshin që javën e parë të muajit, e nuk ishte e drejtë që pasojat të binin mbi babin dhe mamin që paguanin faturat 5 herë më shtrenjtë.

Por argumentet e fëmije 14-të vjeçar u injoruan nga emisarët duke thënë se kështu është vendosur nga lart e çdo kush duhet të bindej, qoftë edhe fëmijë.

Kur mbesa më tregoi sa kishte ndodhur sot në orën e mësimit, ndjeva dhimbje në shpirt por dhe krenari që Ajla është mbesa ime.
Ndjeva dhimbje se kuptova që ajo aq e vogël jeton me hallet e shtëpisë së saj, por edhe kur është në një institucion mësimor nuk mungojnë emisarët e qeverisë për t'ia kujtuar se familja e saj nuk është në gjendje të paguaj një faturë energjie 5 herë më shtrenjtë.

Ndjeva krenari se kishte pasur kuroja të fliste pikërisht atëherë kur u ishte thënë se kështu është urdhëruar nga lart.

Unë nuk kam forcën për të bindur çdo prind që të kundërshtojë fort atë çfarë po ndodh me fëmijët e tyre, pikërisht në kohën që ato i dërgojnë për ti arsimuar, por ama kam forcë ti lutem kryeministrit të vendit tim, z Rama të ndalë emisarët e tij, të paktën në shkollat e 9-vjeçares.

Kam forcë ti lutem çdo mësuesi, të zbatoj Kushtetutën dhe ligjet e këtij vendit e të mbrojë fëmijët, qofshin këto edhe emisarë të qeverisë.

Neni 38 i Dispozitave Normative për Sistemin Arsimor Parauniversitar thotë se: Ora mësimore është e pacenueshme. Ora e mësimit nuk ndërpritet nga drejtuesit e institucionit, mësuesit e tjerë,punonjës të institucioneve të tjera ose vizitor, përveç lajmërimit të fatkeqësive familjare të nxënësit ose mësuesit ose të lajmërimeve të emergjencës.b) Mësuesi nuk e ndërpret procesin mësimor për të komunikuar me një person tjetër"

Qeveria le të bindë në luftën e saj të madhe me energjinë çdo konsumator të këtij vendi, e është në dorën e tyre të bien heronj të kësaj beteje duke paguar 5-fshin e energjisë elektrike apo edhe të protestojnë për të kërkuar një menaxhim më të përgjegjshëm të krizës energjike, por ju lutem, në këtë luftë mos përshini fëmijët duke vrarë me emisarët tuaj shpirtin e tyre të lirë.

lindita cela kriza energjitike

Sondazh

Poll

Insights 23 Shtator 2022, 11:29 Meri Lika

Për maskarain e korruptuar

Foto ilustruese O “i shtrenjti” politikan i korruptuar: Po të shkruaj këtë letër duke e ditur se nuk do të marr p&eu...

Insights 22 Shtator 2022, 15:09 Enkeleid Llanaj

Para, pa punuar më shumë?!

Foto ilustruese A mund të fitojmë para pa punuar më shumë? Për dembelët kjo do të ishte si të gjenin Gralin e She...

Insights 15 Shtator 2022, 16:46 k.m.

Ku e gjen Rusia shpëtimin?

Vladimir Putin Për të funksionuar reaktorët, centralet kanë nevojë për furnizim të rregullt me karburant bërthamor ...

Insights 14 Shtator 2022, 16:13 Klodian Tomorri

Para ruse apo para korrupsioni nuk ndryshon shumë

Foto ilustruese Kjo historia e lobimit te PD-se se Bashes ne SHBA eshte shume interesante. Ne 20 mars te vitit 2017 lidhet nje kontrate e cuditshme mes Bi...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE