LIVE UPDATES
Insights

Qielli është gjithmonë e më blu

Ideologjikisht, si një parti e qendrës së djathtë, dhe mbrojtëse e familjes, kombit dhe besimit ka bërë deklarata të forta kundër aborit, adoptimet e çifteve "gay", emigracionit të paligjshëm, taksës së sheshtë.

26 Shtator 2022, 17:51 Nga Orgeta Likaj
Qielli është gjithmonë e më blu
Giorgia Meloni

Giorgia Meloni u lind dhe u rrit në kryeqytetin historik të Italisë nga një familje e thjeshtë në lagjen e famshme ‘Garbatella’.
U rrit pa prezencën e figurës mashkullore në jetën e saj, pasi babai Francesco e braktisi familjen kur ajo ishte fare e vogël.

Mungesa e një figure të rëndësishme, siç është ajo e babait e bëri Giorgian një fëmijë të ashpër, serioz, që gati nuk qeshte kurrë. E rritur nga mamaja Anna dhe nga gjyshërit nga ana e të ëmës, Giorgia duhet të ishte një krahë i rëndësishëm ekonomik edhe për familjen ndaj gjatë viteve të adoleshencës ka punuar si "babysitter" gjatë mbrëmjeve që ditet ti kishte të lira për tu angazhuar në politikë. Ka punuar shumë punë, ndër to edhe shitëse disqesh në treg, kamariere në një bar të zonës dhe pohon se pa secilën punë që ka bërë në jetën e saj, nuk do kishte mundur kurrë të kishte arritur sukseset që ka. Ka mbaruar universitetin e Gjuhëve të Huaja dhe ka ushtruar profesionin e gazetares profesioniste për disa vjet.

Angazhimi politik nisi nga organizimet rinore me partinë neofashiste "Popolo d’italia", arriti të katapultonte të ishte kordinatore e Azione Studentesca, po e një partie të qendrës djathte Aleanza Nacionale . Ishte vetëm 21 vjeçe kur caktohet detyra e këshilltares së Alleanza Nazionale në zonën e Romës, post të cilin e mbajti për një mandat 4-vjeçar. Rruga e suksesit për Giorgian sapo kishte nisur, kur vetëm 29 vjeç u bë pjesë e Dhomës së Deputetëve për të njëjtën parti deh për vetëm 2 vjet, në moshën 31-vjeçare bëhet Ministria e Rinisë në qeverinë "Berlusconi", duke u bërë në këtë mënyrë, ministrja më e re në Republikën e Italisë. 

Në 2012 bashkë me Guido Corsetto dhe Ignazio La Russa themeloi partinë Fratelli d’italia, dhe në 2014 mori drejtimin e saj, parti e cila ka fituar në maxhorancë besimin e italianëve në zgjedhjet e 25 shtatorit.

Ideologjikisht, si një parti e qendrës së djathtë, dhe mbrojtëse e familjes, kombit dhe besimit ka bërë deklarata të forta kundër aborit, adoptimet e çifteve "gay", emigracionit të paligjshëm, taksës së sheshtë.

Është akuzuar si fashiste apo ekstremiste, kur në fakt parimisht Giorgia është një politikane konservatore, që i përket idesë pro familjes dhe martesës, të drejtës së pronës dhe farantimi i konkurrencës në ekonomi të lirë dhe shanse të barabarta. Është për fuqizim të individit, ku 'individ i fortë' =shtet të fortë. Përgjigje të këtyre akuzave i është përgjigjur thjesht që historia e fashizmit është mënyrë e mirë populiste por shumë e prapambetur për të përbaltur imazhin e saj. 

Fitorja e 25 shtatorit është historike për shkak edhe se është e para grua që fiton zgjedhjet ndonëse Giorgia nuk e përdor gjininë si mënyrë për tu afirmuar. Është nënë e një vazje, Ginevras, para të cilës mendon se është suksesi më i madh në jetë.

Giorgia mban autorësinë e dy librave, ku shpjegon jetën, tezat dhe ideologjinë e saj. Nëse do bënim një paralelizëm me të djathtën në Shqipëri, unë e kam një ide se kush mund të jetë Giorgia jonë, po ju?/Dosja.al

giorgia meloni

Sondazh

Poll

Insights 24 Shtator 2022, 22:11 Aurel Plasari

Presidenti De Gaulle dhe faturat

Charles dhe Yvonne de Gaulle Për sa kohë ishte president gjenerali De Gaulle pati ngulmuar t’i paguante vetë të gjitha faturat e ...

Insights 23 Shtator 2022, 11:29 Meri Lika

Për maskarain e korruptuar

Foto ilustruese O “i shtrenjti” politikan i korruptuar: Po të shkruaj këtë letër duke e ditur se nuk do të marr p&eu...

Insights 22 Shtator 2022, 15:09 Enkeleid Llanaj

Para, pa punuar më shumë?!

Foto ilustruese A mund të fitojmë para pa punuar më shumë? Për dembelët kjo do të ishte si të gjenin Gralin e She...

Insights 15 Shtator 2022, 16:46 k.m.

Ku e gjen Rusia shpëtimin?

Vladimir Putin Për të funksionuar reaktorët, centralet kanë nevojë për furnizim të rregullt me karburant bërthamor ...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE