LIVE UPDATES
Insights

“Ju duhen politikanëve”, Ben Blushi rrëfen takimin me Helidon Halitin: Piktori pa thonj

2 Tetor 2022, 11:43 Nga Ben Blushi
“Ju duhen politikanëve”, Ben Blushi rrëfen takimin me
Helidon Haliti

HELIDON HALITI, PIKTORI PA THONJ
Shkova te Helidon Haliti. Në studio
Do më fotografosh,tha
Do të fotografoj,i thashë
Ku të rri, më pyeti
Rri mes dy portreteve të tua,i thashë
Jam mirë kështu?
Je mirë por nuk ka dritë sa duhet, thashë unë
Dritë ka po se ke gjë aparatin,tha Helidoni
Aparati është i mirë po këtu ska dritë, thashë unë
Merr aparatin tim është Nikon, tha Helidoni
Edhe unë Nikon kam,thashë unë
Po si tja bëjmë,tha Helidoni
Dalim jashtë në diell,thashë unë
Si të duash ,tha Helidoni
Unë do marr karrigen ti merr dy portrete dhe katër goxhda,
Po goxhdat pse,me pyeti
Ti varim portretet aty te muri i autostradës, thashë unë
I varim,tha Helidoni
Gjithmone kaq i urtë ke qenë, e pyeta
Kam qenë shumë i prapë, tha Helidoni
Ça bëje i vogël, e pyeta
Një herë u vara pas një karrocë me kuaj për të kaluar shokët që kishin ikur para meje në plazh
Edhe ç’të ndodhi?
Kur doja të frenoja ula këmbët dhe më ranë të dhjetë thonjtë e gishtave u bëra gjak
Po tani ke më thonj ?
Kam nëntë,njëri nuk më ka dalë, jam pa thua
Piktorëve sju duhen thonjtë vetëm gishtat, thashë unë
Politikanëve ju duhen thonjtë, tha Helidoni
Sa portrete i ke bërë vetes?
Shumë, tha Helidoni
Pse e vizaton veten me helmeta, e pyeta
Më shkojnë, kam lloj lloj helmetash,tha Helidoni
Ke turq, e pyeta
Jo tha nuk kam fqinjë as turq, as grekë, as italianë as serbë
Po ca helmetash ke?
Kinezë,rusë,amerikanë shumë gjermanë, nazistë
Paske vetëm pushtuesit,thashë unë
Më mirë pushtues se i pushtuar,tha Helidoni
Sa herë e ke shitur veten?
Nuk e shes veten,nuk i shes këto portrete
Sa punë ke bërë gjithsej?
Më shumë se 1200
Ku shet tani?
Tani po shes në Dubai
Cfarë shet në Dubai?
Shes NFT
Çfarë është NFT
Non Refundable Token, një vepër digjitale unike dhe e patransferueshme
Pra ti do shesësh art virtual?
Po, tha Helidoni
Ndoshta pas 30 vitesh nuk do ketë më kanavaca, thashë unë
Nuk ndodh kjo, kompanitë që shesin bojëra nuk do e lejojnë kurrë
Kështu mendonin dhe shtypshkronjat dikur,por tani gazetat i kemi në celular, thashë unë
Nuk ndodh kjo,tha Helidoni
është njëlloj si muzika,tani kompozohet në kompjuter ska më nevojë për partiture dhe piano
Kjo do të thotë të mbytet arti, tha Helidoni
Nuk besoj se mbytet por do ndryshojë stilin e notit,thashë unë
A e di që njëherë desh jam mbytur për shkak të babait tënd,tha Helidoni
Kur kështu,e pyeta
Babai im Faslliu shkoi në Divjakë me babain tënd
E di që ishin shumë miq,thashë unë
Faslliu filloi ti recitonte Kicos poezitë e veta ndrësa unë u futa në det
Edhe u mbyte?
Isha tre vjec,tha Helidoni
Kush të shpëtoi Kico apo Faslliu?
Faslliu,tha Helidoni
Epo me siguri Kico i ka thënë, thashë unë
Ore ju tha kamarieri se ata të dy as e kishin mendjen te unë,tha Helidoni
Sma ka thënë Kico këtë ngjarje e sajon ti, thashë unë
Po si e sajoj, ti ke qenë vetë aty, tha Helidoni
Nuk kam qenë,thashë unë
Ore ke qenë,
Ore nuk kam qenë
E mbaj mend që ke qenë,
Nuk kam qenë,thashë unë
Ore nuk gënjëj,tha Helidoni
Po ku mban mend gjë ti u mbyte, thashë unë
E shef që ke qenë, tha Helidoni

ben blushi helidon haliti

Sondazh

Poll

Insights 28 Shtator 2022, 09:10 Ditmir Bushati

Pesë mësime nga Italia

Itali Të mësuar me “rrëmujën” e politikës italiane, por edhe me faktin se lidhja mes Shqipërisë dhe Italis&e...

Insights 27 Shtator 2022, 19:01 Ola Xama

Sa i kushton qeverisë lobimi amerikan?

TEC-i i Vlorës Një ditë më parë ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku e shoqëruar nga Ambasador...

Insights 26 Shtator 2022, 17:51 Orgeta Likaj

Qielli është gjithmonë e më blu

Giorgia Meloni Giorgia Meloni u lind dhe u rrit në kryeqytetin historik të Italisë nga një familje e thjeshtë në lagjen e fam...

Insights 24 Shtator 2022, 22:11 Aurel Plasari

Presidenti De Gaulle dhe faturat

Charles dhe Yvonne de Gaulle Për sa kohë ishte president gjenerali De Gaulle pati ngulmuar t’i paguante vetë të gjitha faturat e ...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE