LIVE UPDATES
Insights

Tomorri: E konsideroi aferë, Rama zgjat me 10 vite koncesionin e markimit të karburanteve

Koncesioni i markimit të karburanteve u dha nga qeveria e Sali Berishës në 27 shkurt të vitit 2013 tek një kompani e regjistruar në Zvicër e quajtur Global Fluids International.

6 Tetor 2022, 21:10 Nga Klodian Tomorri
Tomorri: E konsideroi aferë, Rama zgjat me 10 vite koncesionin e markimit
Klodian Tomorri

Edi Rama kryeministër ka vendosur të zgjasë me 10 vjet të tjera koncesionin e markimit, të cilin Edi Rama kryetar opozite e quante si një nga aferat më të mëdha korruptive në historinë e Shqipërisë. Nga viti 2013, kur Rama e cilësonte korrupsion, koncesioni nuk ka ndryshuar fare. Por pronarët e tij po.

Ka ikur Ismail Mulleti dhe në vend të tij ka ardhur Sinan Idrizi me partnerët e tij turq. Me sa duket ndryshimi i njerëzve pas koncesionit ka ndryshuar dhe mendimin e Edi Ramës për të.

Koncesioni i markimit të karburanteve u dha nga qeveria e Sali Berishës në 27 shkurt të vitit 2013 tek një kompani e regjistruar në Zvicër e quajtur Global Fluids International.

Kohëzgjatja e koncesionit ishte parashikuar 10 vjet dhe afati i tij përfundonte në 27 shkurt të vitit të ardhshëm. Por pak ditë më parë, ministrja e Financave Delina Ibrahimaj ka urdhëruar ngritjen e një grupi të posaçëm pune për zgjatjen e koncesionit me përfaqësues të përbashkët nga ministria dhe dogana. 

Grupi do të përpilojë një raport, ku do të theksojë se sa i nevojshëm dhe i rëndësishëm është koncesioni i markimit dhe për këtë arsye do të japë rekomandimin që koncesioni duhet zgjatur edhe me 10 vjet të tjera.

Kulisat

Në shkurt të këtij viti, në ekstraktin e koncesionit të markimit shfaqet një ndryshim i papritur. Sipas ekstraktit, pronari i koncesionit nuk figuronte më Ismail Mulleti, por një shtetase turke e quajtur Nerve Korkmaz.

Zonja Korkmaz ka qenë donatore e klubit të futbollit Flamurtari, njëkohësisht dhe partnere biznese me zotin Sinan Idrizi. Ndryshimi i pronësisë së koncesionit vetëm një vit para përfundimit të tij, ngriti dyshimet se qeveria kishte premtuar zgjatjen e tij. Tashmë këto dyshime u konfirmuan.

Ngritja e grupit të punës e bën thuajse fakt të kryer zgjatjen e koncesionit të markimit me 10 vjet të tjera. Dhe vendimi i qeverisë për t’i tarifuar qytetarët me kostot e këtij koncesioni edhe për 10 vjet të tjera, vjen pikërisht në kohën kur Shqipëria qëndron në majën e botës për çmimin më të lartë të naftës.

Kostot për qytetarët

Vitin e kaluar koncesioni i markimit arkëtoi 4 milionë euro të ardhura në total. Nga këto kompania koncesionare regjistroi një fitim neto prej 1.2 milionë eurosh ose 30 për qind mbi xhiron.

Sipas marrëveshjes koncesionare, kompania që ka koncesionin e markimit arkëton 1 lekë për çdo litër naftë që shitet në treg për shërbimin e ngjyrosjes. Qytetarët e paguajnë këtë kosto në çmimin fundor të naftës.

Sipas përllogaritjeve, në 10 vitet e ardhshme, koncesioni i markimit do t’u marrë qytetarëve shqiptarë të paktën edhe 50 milionë euro të tjera, në një kohë që përfitimet e këtij koncesioni janë të dyshimta. Në Shqipëri vazhdon të hyjë masivisht naftë kontrabandë dhe ndryshe nga sa u justifikua, koncesioni i markimit dështoi të eliminonte kontrabandën apo abuzimin me cilësinë.

Në 10 vite vetëm u mori para qytetarëve dhe realizoi fitime për aksionerët tani. Tani do të marrë edhe për 10 vite të tjera. Këtë herë për disa aksionerë të tjerë. Partnerë të Edi Ramës dhe qeverisë shqiptare tek Air Albania. Qytetarët vetëm paguajnë. 

Marrë nga MCN

klodian tomorri koncensioni i marketimit te karburanteve

Sondazh

Poll
Insights 28 Shtator 2022, 09:10 Ditmir Bushati

Pesë mësime nga Italia

Itali Të mësuar me “rrëmujën” e politikës italiane, por edhe me faktin se lidhja mes Shqipërisë dhe Italis&e...

Insights 27 Shtator 2022, 19:01 Ola Xama

Sa i kushton qeverisë lobimi amerikan?

TEC-i i Vlorës Një ditë më parë ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku e shoqëruar nga Ambasador...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE