LIVE UPDATES
Insights

Profecitë e Ben Blushit

Në çdo kuptim politik Fredi Beleri “vdiq” dy ditë para zgjedhjeve lokale në Himarë. Pasi që kundërshtari i tij, kryeministri Rama, e akuzoj për sjellje antikombëtare në Himarë, ai u arrestua dy ditë para zgjedhjeve nën akuzat e dyshimta për blerje votash në një vend ku blerja e votave është më shumë rregull se përjashtim.

18 Maj 2023, 15:00 Nga Demush Shasha
Profecitë e Ben Blushit
Demush Shasha

Në sipërfaqe Edi Rama dhe Fredi Beleri nuk kanë pikë të përbashkëta, por në zgjedhjet e fundit lokale ata jetësuan Kadim Sedinin me tërë cinizmin, ironinë dhe fatkeqësinë e “Kandidatit”
“Mendoj se ne duhet t’i bindim votuesit që, megjithëse Kadim Sedini ka vdekur, dhe ky është një fakt që nuk mund të mohohet, sërish ia vlen ta votojnë atë më shumë sesa kandidatin kundërshtar”. - Kandidati Ben Blushi, 2015.

Asnjë shkrimtar i letërsisë fiktive nuk ëndërron se veprat e tij do të shndërrohen në realitet, por këtë fundjavë zgjedhjet lokale në Shqipëri e shpërblyen Ben Blushin me këtë dhuratë. Në vitin 2015 Blushi publikoi romanin “Kandidati”, ku rrëfen ngjarjen e zgjedhjeve bashkiake të cilat fitohen nga një kandidat i vdekur: Kadim Sedini. Kjo arrihet përmes një komploti kurioz dhe zbavitës i cili në epiqendër të tij ka thashetheme, dramën familjare, akuzat dhe kundërakuzat për sjellje antikombëtare të kundërshtarit të tij politik. I gjithë ky komplot shkakton një kaos në qytetin e vogël dhe fiktiv të Basenit, kaos i cili në zenitin e vet arrin çmendurinë më të madhe: i ndjeri Kadim Sejdini fiton zgjedhjet.

***


Në çdo kuptim politik Fredi Beleri “vdiq” dy ditë para zgjedhjeve lokale në Himarë. Pasi që kundërshtari i tij, kryeministri Rama, e akuzoj për sjellje antikombëtare në Himarë, ai u arrestua dy ditë para zgjedhjeve nën akuzat e dyshimta për blerje votash në një vend ku blerja e votave është më shumë rregull se përjashtim. Me vetëdëshirë z. Rama u bë protagonist zbavitës i gjithë këtij komploti, duke sulmuar z. Belerin me “maskara”, “analfabet funksional”, “dru”, “kokërr injoranti”, ndërsa në anën tjetër bënte ftesë për “sa më shumë urtësi dhe vetëpërmbajtje”. Përkundër gjithë kësaj, Fredi Beleri, sikur Kadim Sedini, i fitoi zgjedhjet. Njëri nga burgu, tjetri nga varri.

***

Ndonëse më i veçanti, episodi kurioz i Fredi Belerit nuk ishte i vetmi tregues i anomalisë së zgjedhjeve të fundit. Gjatë këtyre zgjedhjeve Shqipëria u bë vend i vetëm demokratik ku kryeministri i vendit u bëri thirrje të hapur qytetarëve të mos dalin në zgjedhje, dhe në vend të kësaj “t’ia fusin gjumit”. Dhe, po ashtu, Shqipëria u bë vendi i vetëm demokratik ku kryeministri hapur pranoi se do të ndëshkojë qytetarët e qyteteve me ndaljen e fondeve në rast të votimit të kandidatëve opozitarë. Por për të kuptuar anomalinë e këtyre zgjedhjeve nuk është dashur të bësh analiza dhe hulumtime politike, mjaftonte të bësh një shëtitje nëpër Shqipëri. Ka qenë përvojë ogurzezë kur kam kuptuar se nga Morina në veri e deri në Ksamil në jug, të gjithë bilbordat ishin të okupuar me mesazhet e mazhorancës. Në 408 kilometra, nga veriu në jug, kishte zero bilborda opozitarë.


Këto episode të anomalisë së fushatës zgjedhore prodhuan epilogun më jonormal zgjedhor në historinë e Shqipërisë: Partia Socialiste fitoi pothuaj të gjitha bashkitë e Shqipërisë. Tani demokracia e Shqipërisë nën Edi Ramën i është bashkuar Serbisë së Vuçiqit si demokraci ku mazhorancat kanë kapur suksesshëm të gjitha nivelet e pushtetit institucional. Në të dy vendet partitë në pushtet kontrollojnë pozitën e presidentit, legjislativit, ekzekutivit qendror dhe komunat. Në të dy vendet partitë në pushtet tërthorazi kontrollojnë institucionet e pavarura, bizneset dhe mediat. Në të dy vendet partitë në pushtet kanë siguruar përçarjen dhe dobësimin ekstrem të opozitës përmes mjeteve politike të pushtetit. Në të dy vendet zgjedhjet janë shndërruar në fasadë politike, e cila shërben për të fshehur pushtetin autokratik të cilin dy liderët e kanë ndërtuar brenda vendeve të tyre respektive. Dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishme, sot Rama dhe Vuçiqi nuk ndajnë vetëm demokracitë identike, ata ndajnë edhe investitorin kyç strategjik: Alabarin. Pas ndërtimit të “Beogradit Mbi Ujë” së bashku më Vuçiqin, tani Alabari vjen tek Rama për ndërtimin e “Durrës Yacht Marina”.

Përmes kësaj pranë vënies së demokracisë së Shqipërisë dhe Serbisë nuk dua të them se dy regjime janë identike në natyrën dhe karakterin e tyre. Patjetër se regjimi në Beograd është pakrahasimisht më joliberal, më i egër dhe më atavistik, por në kuptimin e cilësisë dhe vetive të sistemeve demokratike ato tani ndajnë të njëjtën kategori. Thënë ndryshe, Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut janë kategori tjetër demokratike nga Serbia dhe Shqipëria.

***

E fillova këtë shkrim me analogjinë në mes Fredi Bejlerit dhe Kadim Sedinit. Por analogjia nuk përfundon këtu. Ironikisht Kadim Sedini dhe Edi Rama ndajnë, po ashtu, një ngjashmëri të madhe. Fushata zgjedhore e Edi Ramës, sikur ajo e Kadim Sedinit, ka vendosur se strategjia më e mirë për të fituar zgjedhjet nuk është që të bëjnë Edi Ramën dhe Kadim Sedinin të pëlqyeshëm, por të bëjnë kundërkandidatin Sali Berisha, si dhe Nef Nosin të papëlqyeshëm. Apo në fjalët e Ramës një “faqezi” të papëlqyeshëm.

Dhe kjo funksionoi. Por ajo funksionoi me një kosto të madhe. Gjatë tërë fushatës zgjedhore kemi parë mesazhe jo fisnike, negative dhe të zymta nga Edi Rama. Ky Edi Rama ishte universe larg Ramës që jemi mësuar: optimist, inspirues dhe plot ngjyra. Kjo zymtësi u reflektua edhe në outfitin e zi që e shoqëroi Ramën gjatë tërë fushatës zgjedhore. Outfiti i zi i Ramës ishte reflektim i brendësisë së zymtë të fushatës. Fushata ishte aq e mbushur me mllef, inate dhe zemërngushtësi saqë nga ajo doli një Rama tjetër. Ky Rama nuk kishte as minimumin e lartësisë, zotnillëkut dhe zemërgjerësisë që të pranonte ftesën për kafe nga i vetmi kryetar i ri bashkie nga kampi opozitar. Brenda dhjetë vjetësh kemi arritur nga Rama “kryeshërbëtori i qytetarëve” te Rama që nuk pranon kafe nga qytetarët të cilët i ka mundur, mposhtur dhe gjunjëzuar.

ben blushi humbja e pd ne zgjedhje

Sondazh

Poll
Insights 16 Maj 2023, 14:28 Enton Abilekaj

Po, zgjedhjet ishin të turpshme

Enton Abilekaj Po, zgjedhjet ishin të turpshme.Po, vëzhguesit e huaj konstatuan aq shumë shkelje sa nuk mund ta thonin që ishin zgjedhj...

Insights 14 Maj 2023, 10:40

Pse duhet në burg Fredi Beleri?

Fredi Bejleri TIRANË- Motivet zyrtare të dhëna nga Prokuroria dhe policia e Vlorës për arrestimin e Fredi Belerit janë nj&eum...

Insights 12 Maj 2023, 16:31

Regjimi që na bleu të gjithë

Kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku Erion Veliaj TIRANË- Nëse hap mediat opozitare, përfshirë ato të cilat qeverisjes së ...

Insights 11 Maj 2023, 10:40 Shpëtim Doda

Videomasazhi i Edi Ramës

Nga Shpëtim Doda Këtë të dielë, në Turqi do të zhvillohen zgjedhjet e përgjithshme dhe ato presidenciale. Në k&e...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!