LIVE UPDATES
Bota

Ish-presidenti Trump padit mbesën e tij dhe New York Times, në librin e botuar prej tyre ai akuzohej për fshehje taksash dhe

22 Shtator 2021, 10:35 Nga DOSJA
Ish-presidenti Trump padit mbesën e tij dhe New York Times, në librin

SHBA- Ish-presidenti amerikan, Donald Trump po padit mbesën e tij dhe New York Times për një artikull të vitit 2018 që pretendonte se ai ishte përfshirë në “skema të dyshimta tatimore”.  Padia, e ngritur në Nju Jork, akuzon Mary Trump dhe gazetarët se janë “të angazhuar në një komplot tinëzar” për të marrë dokumente konfidenciale.

Sipas BBC, padia pretendon se Mary Trump, 56 vjeç, shkeli një marrëveshje që e ndalonte atë të zbulonte dokumentet. Ajo e zbuloi veten si burimi i historisë në një kujtim tregues në vitin 2020. Mary Trump, vajza e Fred Trump Jr, vëllait të madh të ish-presidentit i cili vdiq në 1981 në moshën 42 vjeçare, nuk ka komentuar ende mbi padinë.

Trump vazhdimisht ka hedhur poshtë pretendimet e bëra në librin e mbesës së tij, ‘Si e krijoi familja ime njeriun më të rrezikshëm në botë’ dhe paditi pa sukses në përpjekje për të bllokuar botimin e librit.

Të martën, një padi e ngritur në një gjykatë shtetërore akuzoi gazetarët e New York Times Susanne Craig, David Barstow dhe Russell Buettner se kishin kontaktuar dhe punuar me mbesën e Trump si pjesë e një “hakmarrje personale” kundër tij.

Një grup gazetarësh me New York Times, në mes të një kryqëzate të gjerë për të marrë regjistrat konfidencialë të taksave të Donald J Trump, kërkuan pareshtur mbesën e tij Mary dhe e bindën atë që të kontrabandonte të dhënat jashtë zyrës së avokatit të saj,” thuhet në padi.

Pretendohet se Trump “pësoi dëme të konsiderueshme” dhe deklaron se ai po kërkon kompensim prej jo më pak se 100 milion dollarë.

Një zëdhënëse e New York Times, Danielle Rhoades Ha, tha se mbulimi i gazetës mbi taksat e Trump “ndihmoi në informimin e qytetarëve përmes raportimit të përpiktë mbi një temë me interes të jashtëzakonshëm publik”, dhe se padia ishte “një përpjekje për të heshtur organizatat e pavarura të lajmeve”.

Vitin e kaluar, Mary Trump ngriti pasinë e saj duke akuzuar xhaxhain dhe dy anëtarë të familjes për mashtrim dhe komplot, duke pretenduar se presidenti i atëhershëm, motra e tij, Maryanne Trump Barry dhe vëllai Robert Trump, i cili vdiq gushtin e kaluar, e mashtruan atë mbi një trashëgimi të mundshme.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota donald trump mbesa e donald trump donald trump mbesa e donald trump

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra