LIVE UPDATES
Bota

Japonia qartëson marrëdhënien me Moskën

9 Mars 2022, 07:51 Nga DOSJA
Japonia qartëson marrëdhënien me Moskën

JAPONI- Japonia njoftoi të martën një raund të ri sanksionesh ndaj Rusisë për shkak të sulmit ndaj Ukrainës, duke sinjalizuar kështu një ndryshim nga përgjigja më e butë dhe jo shumë e qartë ndaj ankesimit të Krimesë nga Moska në vitin 2014.

Sanksionet më të fundit përfshijnë vendosjen e kontrolleve ndaj udhëtimit dhe aseteve të disa individëve të afërt me Presidentin rus Vladimir Putin, si dhe ndaj disa zyrtarëve të tjerë bjellorusë. Sipas agjensisë së lajmeve Reuters, sanksionet përfshijnë edhe ndalimin e eksportit të paisjeve për rafineritë ruse të karburanteve dhe të mallrave të përgjithshme të destinuara për Bjellorusinë dhe që mund të përdoren nga ushtria në atë vend.

Sanksionet përfshijnë zëvendës shefat e stafit të administratës së Presidentit Putin, kreun e Republikës Çeçene, drejtuesit e kompanive të lidhura me Kremlinin, si Volga Group, Transneft dhe ëagner Group, njoftoi të martën Ministria japoneze e Financave.

Këto janë kufizime shtesë mbi ato të vendosura në muajin shkurt, kur Tokoi ndaloi hyrjen në vend të shtetasve të caktuar rusë dhe ngriu asetet e disa të tjerëve, ndër to edhe asete që mendohet se i përkasin vetë zotit Putin.

Japonia gjithashtu ka zbatuar kufizime ndaj eksporteve të produkteve të teknologjisë së lartë dhe i është bashkuar grupit të G-7ës në përjashtimin e disa bankave ruse nga sistemi ndërkombëtar i pagesave SëIFT.

Veprime të tilla janë në kontrast me komentet e bëra nga kryeministri japonez Fumio Kishida në fillim të këtij viti. Në një fjalim për politikat më 17 janar, zoti Kishida tha se Tokio ishte gati të ndërtonte një “marrëdhënie gjithëpërfshirëse me Rusinë, përfshirë bashkëpunimin në sektorin e energjisë”.

Më 25 shkurt, kur Japonia njoftoi një paketë sanksionesh, zoti Kishida përdori një tjetër ton, duke kërkuar që Rusia të ndalonte sulmin dhe të tërhiqej. “Sulmi trondit themelet e rendit ndërkombëtar botëror”, tha ai.

Hera e fundit që Japonisë iu bë thirrje për të vendosur sanksione ndaj Rusisë ishte në vitin 2014, kur Rusia aneksoi Krimenë në Ukrainën jugore. Në atë kohë, përgjigja e Tokios ishte e paqartë, me kryeministrin e atëhershëm Shinzo Abe që donte të bindte Vladimir Putinin të kthente katër ishuj pranë Hokkaidos në Japoninë veriore që Bashkimi Sovjetik kishte marrë në fund të Luftës së Dytë Botërore. Dy vendet nuk kanë nënshkruar kurrë një traktat paqeje pas luftës.

Marrë nga Zëri i Amerikës.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota japonia sanksione ndaj rusise lufta ukraine-rusi japonia sanksione ndaj rusise lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!