LIVE UPDATES
Art&Argëtim

‘Jeta e njeriut nuk mbaron me vdekjen’, teoria e re thotë se ka botë të përtejme

19 Mars 2019, 08:26 Nga DOSJA
‘Jeta e njeriut nuk mbaron me vdekjen’, teoria e re thotë se ka

Për të hedhur bazat, le të përmbledhim pikëpamjen shkencore të vdekjes: në thelb, ju bini të vdekur dhe kjo është fundi i çdo gjëje. Kjo është pikëpamja e favorizuar nga intelektualët të cilët e krenojnë veten duke qenë stoik dhe realistë për të shmangur strehimin frikacak në opiumin shpirtëror të Karl Marx-it, besimi në një jetë të përtejme. Kjo pamje moderne nuk është e gëzueshme.

Por teoria jonë e universit, e quajtur biocentrizëm, në të cilën jeta dhe vetëdija krijojnë realitetin rreth tyre, nuk ka fare hapësirë ​​për vdekje. Për ta kuptuar plotësisht këtë, duhet të kthehemi te teoria e relativitetit të Albert Ajnshtajnit, një nga shtyllat e fizikës moderne. Një pasojë e rëndësishme e punës së tij është se e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja nuk janë absolute, duke shkatërruar idenë e kohës si të paprekshme.

Në të vërtetë, kolegu i Ajnshtajnit, John Wheeler (i cili e popullarizoi fjalën ‘vrima e zezë’) gjithashtu supozonte se koha nuk është një aspekt themelor i realitetit. Në vitin 2007, eksperimenti i tij “me vonesë të zgjedhjes” tregoi se mund të ndikohesh në mënyrë retroaktive në të kaluarën duke ndryshuar një pjesë të dritës, të quajtur foton, në të tashmen.

Këto dhe eksperimente të tjera gjithnjë e më shumë tregojnë se rrjedha e kohës është iluzion. Por si mund të kemi një kuptim të botës, kur koha nuk ekziston? Dhe çfarë na tregon për vdekjen?

Biocentrizmi hedh pak dritë. Ëerner Heisenberg, fizikan i shquar i Nobelit, i cili dikur nisi mekanikën kuantike, tha: “Shkenca bashkëkohore, sot më shumë se në çdo kohë, është e detyruar nga natyra që të shtrojë përsëri çështjen e mundësisë së kuptimit të realitetit nga proçeset mendore”.

Rezulton se çdo gjë që shohim dhe përjetojmë është një rrotullim i informacionit që ndodh në kokën tonë. Ne nuk jemi vetëm objekte të ngulitura në një matricë të jashtme që shkundet ‘atje’. Përkundrazi, hapësira dhe koha janë mjetet që mendja jonë përdor për ta vënë atë të gjithë së bashku.

Konsiderojeni nga perspektiva e gjyshes suaj, pikat tuaja ekzistojnë në të ardhmen e saj dhe gjyshja e gjyshes së saj ekziston në të kaluarën e saj. Fjalët “e kaluara” dhe “e ardhmja” janë vetëm ide në lidhje me çdo vëzhgues individual.

Pra, çfarë ndodhi me gjyshen tuaj pasi ajo vdiq? Meqënëse nuk ka matricë absolute hapësirë ​​/ kohë për të shpërndarë energjinë e saj, është thjesht e pamundur që ajo të ketë ‘shkuar’ kudo.

Mendoni sikur po shikoni një fotografi të vjetër. Informacioni mbi të dhënat shndërrohet në një realitet tre-dimensional që ne mund ta përjetojmë, një moment në një kohë. Të gjitha informatat e tjera mbi të dhënat ekzistojnë si potencial.

Shkurtimisht, vdekja nuk ekziston. Në vend të kësaj, kur të vdesim, arrijmë në kufirin e imagjinuar të vetes, kufirin e pyllëzuar, ku, në përrallën e vjetër, dhelpra dhe lepuri i thonë natën e mirë njëri-tjetrit. Dhe në qoftë se vdekja dhe koha janë iluzione, po kështu edhe vazhdimësia në lidhjen e thënieve.

Ajnshtajni e dinte këtë. Në vitin 1955, kur shoku i tij i përhershëm Michele Besso vdiq, ai shkroi: “Tani ai është larguar nga kjo botë e çuditshme pak para meje. Kjo nuk do të thotë asgjë. Njerëzit si ne, të cilët besojnë në fizikë, e dinë se dallimi ndërmjet të kaluarës, të tashmes dhe të ardhmes është vetëm një iluzion kokëfortë”.

Marrë dhe përshtatur nga: Beyond Biocentrism

(R.L/Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

argetim argetim ajnshtajni karl max teoria e jetës së përtejme vdekja ajnshtajni karl max teoria e jetës së përtejme vdekja

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane