LIVE UPDATES
Ekonomi

Ju ka “pushtuar” stresi i shtatorit? Gjashtë këshilla që do t’iu ndihmojnë të qetësoheni më shpejtë

1 Shtator 2020, 12:21 Nga DOSJA
Ju ka “pushtuar” stresi i shtatorit? Gjashtë këshilla

TIRANË– Muaji shtator mund të ketë stresuar dhe mërzitur shumë njerëz, por nga ana tjetër është muaji që pritet me shumë dëshirë nga njerëz të tjerë. Nëse jeni nga ata njerëz që ky muaj ju streson bëni mirë të lexoni disa këshilla për ta menaxhuar më mirë këtë situatë të vështirë.

Për më tepër veç stresit që përjetohet çdo shtator, këtë vit gjithçka është ndryshe me situatën e pandemisë, teksa lajmet për vjeshtën nuk janë aspak optimiste (Kohëzgjatja e pandemisë, vaksina dhe rregullat e Covid -19). Stresi lidhet me rutinën e re, detyrat e reja, që mund të ndikojnë në gjendjen shpirtërore.

Më poshtë lexoni disa këshilla që do t’iu ndihmojnë të kaloni me sa më pak stres gjatë kësaj kohe të vështirë.

Vendosni një qëllim vetes!

Çfarë dëshiron ti të arrish? Të përcaktosh një qëllim, do t’ju ndihmojë të fokusoheni vetëm aty. Vendosini vetes çdo ditë objektiva të reja, e në këtë mënyrë është shumë e sigurt që do keni një motiv me rëndësi që do t’ju zgjojë të lumtur çdo mengjes.

Shkruani gjithçka doni që ta realizoni!

Është shumë e rëndësishme, që t’i shkruani detyrat që çdo ditë i vendosni vetes. Kështu do të jeni më të përqëndruar dhe nuk do t’i anashkaloni. Pas çdo realizimi vendosni një vizë në detyrën që përfunduat. Në fund të ditës do të shikoni se sa shumë e vlefshme ishte dita për ju dhe sa punë keni arritur me sukses.

Detyrat janë primare!

Është e rëndësishme që të keni një kronologji të gjërave që do të bëni. Të niseni nga gjëja më e rëndësishme për ju është çelsi i suksesit.

 Programoni kohën, caktoni orare!

Të gjithë hutohemi teksa lundrojmë në internet, biseda me miqtë, e angazhimet lihen mënjanë. Mos e bëni! Do të mbingarkoheni dhe stresi do të jetë më i lartë. Caktoni orare për çdo gjë, takimet e punës, detyrat por sigurisht edhe një orë për veten.

Njihni veten!

Kur jeni më shumë produktiv? Mëngjes, drekë apo darkë? Atëherë kur të jeni më të motivuar, punoni!

Kushtojini pak kohë edhe vetes!

Të jesh produktiv është mjaft e rëndësishme, por të gjithë kanë nevojë për pak pushim. Një shëtitje e shkurtër, apo një kafe me miqtë, do të ndihmojë në largimin e stresit dhe do t’ju bëjë më të aftë të përqendroheni plotësisht në detyrën që ju pret.

Burimi: leaderlive.co.uk

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sociale sociale 6 keshilla stresi i shtatorit 6 keshilla stresi i shtatorit

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM