LIVE UPDATES
Politike

“Kam super lëpirje”, Erion Kristo dhe Edi Oga u përgjigjen akuzave për ‘lavde’ ndaj Berishës: Ai është tornado, po

25 Tetor 2019, 19:01 Nga DOSJA
“Kam super lëpirje”, Erion Kristo dhe Edi Oga u përgjigjen

TIRANË– Erion Kristo dhe Edi Oga u janë përgjigjur akuzave të një artikulli të publikuar nga “Gazeta Tema”, se dy gazetarët janë ‘lëpirës’ të Sali Berishës, referuar kjo nga biseda e bërë në emisionin “Tempora” ku i ftuar ishte ish-kryeministri.

Në status në rrjetet sociale përkatëse, Kristo dhe Oga shkruajnë se nuk janë aspak personazhë të tillë siç i ka përshkruar media në fjalë.

Pedagogu Erion Kristo shkruan se Sali Berisha është tornado por që ai nuk është lëpirës. Madje ndër rreshta, Kristo thekson se pot ë ishte i tillë do të ishte në majat e shoqërisë pasi ka superlëpirje.

Statusi i plotë i Erion Kristos

Diten e marte Sonila Meco me ftoi ne emisionin Tempora per nje diskutim me ish-Kryeministrin Sali Berisha. Para se te shkoja u kerkova miqve te fejsbukut te me shkruanin pyetjet dhe komentet e tyre. Jam mirenjohes ndaj angazhimit te tyre. Kete e thashe dhe ne emision. Doja te isha zedhenes i shqetesimeve te tyre. Dhe besoj e realizova. Nuk shkova atje as per tu bere si gore, as si interesant, as si i barabarte me ish kryeministrin. Mbajta nje qendrim dinjitoz, te cilin ma keshilloi dhe regjisori i madh M.Sh. Emisioni shkoi shume mire. Ashtu e ka ndertuar emisionin Sonila, pa dhune. Vete Berisha me dha te drejte disa here.

Ajo dihet: Berisha eshte si tornado, nuk lidhet dot. Qe te kuptoni dallimin e emisionit, mjafton te kujtoni debatin e djeshem, ku njerezit donin te rriheshin me Kryeministrin. Me vjen keq. Nese ju e quani gazetari ate, mua nuk me pelqen. Shume demokrate me shkruan pozitivisht. Emisionet nuk jane hedhje krahu as shkapetje. Ajo qe ishte me e rendesishmja, une pyetjet tuaja i percolla. Dje, per te sulmuar figuren time, kuptohet me urdher te vecante, dy gazeta, Shqiptarja pike com dhe Tema me sulmuan si b…lepires. Shenimi ishte i redaksise se tyre.

Domethene pronareve te tyre, une u dukesha si lepires. Nuk po komentoj me ne kete pike. Eshte e veshtire te kenaqesh gjithkend ne kete vend. Shume shpejt do postoj videot dhe ju gjykojini vete. Sulmi ndaj meje dhe Oges thjesht na shton famen, me parate e tyre. Une nuk jam percjelles i urrejtjes tuaj. Ju mund te urreni ke te doni dhe si te doni, po mos me perfshini dhe mua ne endrrat tuaja. Po te isha lepires, pa diskutim qe do isha ne maje te shoqerise, se une kam superlepirje. Po jam nje pedagog i thjeshte dhe nje gazetar i thjeshte. Vetem kaq.
P.S. Kete postim e bera per te falenderuar ata qe me perkrahin gjithmone.

Nga ana tjetër Edi Oga teksa ka shpërndarë statusin e Kristos shkruan se nuk janaspak të rrezikshëm dhe se “Tema” e ka bërë këtë artikull pasi ka frikë se dikush mund t’u vjedhë ekskluzivitetin e lëpirjes.

“Frika se dikush mund të futet në “domain”-et e tyre ekskluzive të lëpirjes dhe përbaltjes, është e pabazuar!
Unë dhe miku im Erion Kristo, nuk paraqesim asnjë rrezik! Si ne është edhe gazetari Ndrenika.
Ne i përkasim një kategorie profesionistësh të lirë në mendimet dhe veprimet tona,”- shkruan Oga.

Një ditë më parë “Gazeta Tema” shkruante se dy gazetarët janë ‘lëpirës’ të ish-kryeministrit Sali Berisha.

“Personazhet në fjalë i lëpiheshin Berishës gjatë gjithë emisionet, dhe ishin në garë me Sonila Meçon, kush do ta lavdëronte më shumë,”- shkruhej ndër të tjera në artikull.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike edi oga erion kristo sali berisha edi oga erion kristo sali berisha

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh