LIVE UPDATES
Aktualitet

Klodiana Lala tregon ‘vatrat e nxehta’ dhe grupet kriminale pas kandidatëve: Ajo që ndodhi në Elbasan është sinjal alar

19 Mars 2021, 07:59 Nga DOSJA
Klodiana Lala tregon ‘vatrat e nxehta’ dhe grupet kriminale pas

TIRANË– Gazetarja Klodiana Lala ka deklaruar se kjo fushatë parashikohet që të jetë e ashpër. E ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, Lala tha se bandat që janë aktivizuar në fushatë elektorale dhe emra konkretë kandidatësh, ngrenë pikëpyetje në këto zgjedhje.

Lala shtoi se incidenti që ndodhi pak ditë më parë në qyetin e Elbasanit, është një sinjal alarmi dhe tregon që aty do të ketë një luftë të fortë.

“Sa herë ka fushata zgjedhore aktivizohen bandat. Janë tre ose katër banda që funksionojnë dhe kanë funksionuar historikisht në këtë qytet, në Elbasan.  Një nga eksponentët që shkaktoi incidentin në Elbasan, ka qenë pjesë e bandës së Suel Çelës. Mendoj që skandali më i madh në atë histori nuk është fakti që u përplasën disa njerëz të skeduar, por policia dhe prokuroria nuk reaguan. Policia nuk shoqëroi ato personazhe. Lufta është e fortë në Elbasan. Ka patur dy banda, një që kanë mbështetur PD-në, Capjat, ndërsa grupi tejtër PS-në.

Incidenti që ndodhi pak ditë më parë, është incident që është sinjal alarmi. Në Elbasan ka para të pista, trafik droge, rrugë komunikimi për trafik heroine. Janë njerëz të rëndësishëm të trafikut të kokainës, që kanë aktivitet në Amerikën latine dhe Dubai. Paratë do të hidhen për fushatë. E shoh si një fushatë të ashpër. Këtë herë kemi një karakteristikë tjetër, bëhet fjalë edhe për emra të caktuar. Kemi x kandidat të 20-ti në listë, do të tentojnë të thyejë herësin. Këtu mund ti duhet mbështetja e grupeve kriminale. Nuk kemi personazhe me background të theksuar kriminale, sic ishte rasti i Mark Frrokut, Arben Ndokës. Këtë herë nuk kemi kriminelë të këtij kalibri, por janë grupet kriminale që po financojnë individë pa rekorde kriminale.

Përvec Elbasanit, shoh si shumë problematike Durrësin. Edhe atje ka patur banda që kanë mbështetur individë të caktuar. Shoh si shumë problematike Fierin, gjithmonë ka luajtur balancat. Është një qytet që asnjëherë nuk ka shënuar krimet e rëndë që kemi parë. Aqif Rakipi i larguar nga dekriminalizimi, ka të birin në listë. Në anën ligjore nuk ka pengesa, por moralisht nuk duhet të ishte në listë. Kemi rastin e Ilir Ndraxhit, që në përgjimet e Avdylajt, ishte i preferuari i grupit kriminal. Se sa do të ndikojnë Avdylajt? Nuk e di Nga PD kemi Rezart Tushën, pretendohet për një dëbim nga Zvicra, me dyshime për lëndë narkotike… Ai e ka mohuar, thotë më kanë dëbuar sepse më ka mbaruar leja e qëndrimit. Mendoj se kandidon nën muskujt e të fortëve. Nuk e di çfarë do të vendosë KQZ, por mendoj se nuk duhet të lejohet përderisa është dëbuar nga një vend.

Kemi Jurgis Cyrben të përgjuar me Shullazin, Ai nuk ka probleme me ligjin, por moralisht a më lind dyshimi, të mendoj se ai mund t’i marrë votat me të fortë? Kemi Rrahman Rrajën, një person me shumë drtiëhije. Jemi dëshmitar, se si ai manipuloi një ngjarje me një polici të tërë,”- tha ndër të tjera Lala.

(f.m/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

aktualitet aktualitet klodiana lala ylli rakipi klodiana lala ylli rakipi

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren