LIVE UPDATES
Bota

Komandanti zbulon planet e Putin: Pas Donbasit qëllimi është çlirimi i rusëve të Moldavisë

22 Prill 2022, 16:03 Nga DOSJA
Komandanti zbulon planet e Putin: Pas Donbasit qëllimi është

UKRAINË- Rusia pas kontrollit të plotë të Donbasit dhe Ukrainës jugore në fazën e dytë të pushtimit, synon të sulmojë Moldavinë sipas zëvendëskomandantit të Qarkut Qendror Ushtarak të Rusisë.

Sipas Protothemës, Rustam Minekayev, tha se Rusia megjithatë ka objektiva më të gjera ushtarake, që në terren do të thotë se nuk duket se makina ushtarake ruse do të ndalet pas pushtimit të Mariupolit.

Në këtë kontekst, sipas asaj që u raportua sot nga agjencitë shtetërore të lajmeve të Rusisë, Moska planifikon që pasi të pushtojë të gjithë rajonin lindor të Donbasit, ta lidhë atë me gadishullin e Krimesë (të cilin e aneksoi në vitin 2014) dhe më pas të kalojë në Transnistria, dmth duke pushtuar të gjithë Ukrainën jugore dhe duke e përjashtuar atë nga Deti i Zi.

Kjo do të thotë se forcat ruse do të avancojnë qindra milje përtej linjave aktuale dhe përtej qyteteve kryesore të Ukrainës, Mykolaiv dhe Odessa. Siç tha Minekayev, kontrolli në Ukrainën jugore është një rrugë tjetër për në Transnistria, ku ka gjithashtu prova se popullsia rusisht-folëse po shtypet.

Ukraina tha se komentet e gjeneralit rus zbuluan se pretendimet e mëparshme të Moskës se nuk kishte ambicie territoriale ishin të rreme.

Ata ndaluan së fshehuri atë. Rusia ka pranuar se qëllimi i “fazës së dytë” të luftës nuk është të mposhtë nazistët e supozuar, por thjesht të pushtojë Ukrainën lindore dhe jugore.“- tha Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës në Twitter.

Transnistria është një rajon i Moldavisë i kontrolluar nga Rusia që ka pritur trupat ruse që nga rënia e Bashkimit Sovjetik. Me mbështetjen ruse, Transnistria luftoi Moldavinë në vitet 1990, duke e lënë vendin me pavarësinë de facto dhe duke ruajtur 1500 trupa ruse. Zona njihet si pjesë e Moldavisë, ku shpesh është e ndikuar fuqishëm ndërkombëtarisht nga nostalgjia për Bashkimin Sovjetik dhe lidhjet me Rusinë.

Lajmi kryesor/ LUFTA/ Rusia vë nën kontroll jugun, Zelenskyy: U kundërshtua armëpushimi për Pashkët

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi rustam minekayev lufta ukraine-rusi rustam minekayev

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha