LIVE UPDATES
Ekonomi

Kreditë me probleme ulen përsëri! I afrohen pragut të 7%, shkak rritja e masave rregullatore të Bankës së Shqipërisë

2 Shtator 2021, 07:25 Nga DOSJA
Kreditë me probleme ulen përsëri! I afrohen pragut të 7%,

Sektori bankar ka arritur përmirësime të mëtejshme në treguesin e kredive me probleme gjatë muajit korrik.

Sipas Bankës së Shqipërisë, ky tregues zbriti në 7.05%, nga 7.12% që kishte qenë një muaj më parë, duke shënuar një nivel të ri minimal për 12 vitet e fundit.

Deri tani, shqetësimi për rritje të raportit të kredive me probleme për shkak të pandemisë nuk është materializuar. Në një fazë të parë, kjo erdhi sidomos për shkak të masave rregullatore të Bankës së Shqipërisë, që mundësuan shtyrjen dhe ristrukturimin e kësteve të kredive, pa keqësuar statusin e kredimarrërsit.

Në vazhdim, ruajtja e cilësisë së portofolit të kredisë bankare është ndihmuar nga mosaplikimi i kufizimeve drastike dhe nga përmirësimi gradual i aktivitetit ekonomik. Ekonomia shqiptare dha shenja të mira rimëkëmbjeje në tremujorin e pare 2021, me një rritje prej 5.53%, ndërsa në bazë të treguesve të tërthortë Banka e Shqipërisë vlerëson që rritja në tremujorin e dytë ka qenë edhe më e lartë.

Zbutja e efekteve të pandemisë dhe përmirësimi i gjendjes së ekonomisë duket se kanë ndikuar pozitivisht aftësinë paguese të huamarrësve.

Në veçanti, sezoni turistik perceptohet mjaft i mirë. Për 7-mujorin, numri i vizitorëve të huaj në Shqipëri është rritur me pothuajse dy herë e gjysmë krahasuar me një vit më parë. Shumica e ekspertëve e vlerësojnë turizmin një faktor me ndikim përcaktues në tendencat e rritjes ekonomike për këtë vit.

Por, nga ana tjetër, edhe vazhdimi i rritjes së portofolit të kredisë po jep një ndikim pozitiv në uljen graduale të peshës së kredive të këqija. Në fund të muajit korrik, portofoli total i kredisë për ekonominë arriti në 629.1 miliardë lekë.

Krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, teprica e kredisë është rritur me 6.5%.

Deri tani, ecuria e raportit të kredive me probleme po shfaqet dukshëm më e mirë se të gjitha parashikimet e institucioneve financiare të specializuara, që parashikonin një rritje të raportit të kredive me probleme me disa valë.

Në fillimet e pandemisë, Banka e Shqipërisë parashikonte në analizat e saj të brendshme se raporti i kredive me probleme mund të rritej deri në 15%. Një gjë e tillë nuk ndodhi, madje ky tregues po vazhdon të bjerë. Megjithatë, është herët për të thënë se rreziku i rritjes së kredive të këqija është shmangur përfundimisht.

Tremujori i tretë i këtij viti do të tregojë nëse bizneset që ristrukturuan kreditë në pritje të ditëve më të mira do të jenë në gjendje të paguajnë normalisht detyrimet e tyre.

Nga ana tjetër, cikli i pandemisë ka shfaqur përsëri një përkeqësim, në Shqipëri ashtu si në shumicën e vendeve të tjera.

Ky ngelet një faktor madhor rreziku për performancën e ekonomisë dhe të sektorit financiar, megjithëse deri tani mundësia e aplikimit të kufizimeve më serioze se ato që u aplikuan vjeshtën e kaluar duket e largët.  Marrë nga Monitor.al

 

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

ekonomi ekonomi kredite me probleme bien ne 7% periomiresohen kredite me probleme kredite me probleme bien ne 7% periomiresohen kredite me probleme

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'