LIVE UPDATES
Ekonomi

Vendet më të bukura në Europë për të bërë plazh në shtator! ‘Si Viaggia’: Mes tyre edhe Shqipëria, Saranda

2 Shtator 2021, 05:15 Nga DOSJA

Është gjithnjë e vështirë t’i thuash lamtumirë verës. Fatmirësisht ekzistojnë disa vende ku sezoni i verës mund të zgjatet – duke u larë në det dhe duke shëtitur në natyrë, duke soditur perëndimin e magjishëm të diellit dhe yjtë në qiell – ditë pa mendime dhe mbrëmje të paqta.

Nëse jeni ndër ata që do të bëni disa ditë pushimesh në shtator, Si Viaggia ka zgjedhur disa nga vendet më të bukura që s’duhet t’i lini pa vizituar, kur mund të shijoni detin dhe mrekulli unike…

Mes tyre, spikat edhe një vend nga Shqipëria…

Skiathos, një mbretëri relaksi dhe argëtimi

Në shtator, Greqia dhuron emocione edhe më të pabesueshme, veçanërisht nëse gjendeni në një ishull ëndrrash si Skiathos, me plazhe të shumta ranore, oaze relaksi por në të njëjtën kohë është edhe mbretëria e argëtimit, me sharmin kozmopolit dhe lokale trendi.

Ishujt Balearik, një ëndërr që zgjat gjithë vitin

Arkipelagu Balearik është një ëndërr që zgjat gjithë vitin, falë klimës së butë dhe të ngrohtë, plazheve të bukura me ujëra të pastra kristal, peizazheve natyrore që të lënë pa frymë, ideale për ndjekësit e aktiviteteve në natyrë. Për të mos folur pastaj për trashëgiminë e pasur kulturore në secilin prej katër ishujve në brigjet e Spanjës Lindore, gastronominë mesdhetare etj. Ka kaq shumë për t’u parë dhe shtatori është muaji ideal.

Malta, në zbulim të Karaibeve të Mesdheut

Nëse nuk keni qenë kurrë në Maltë, disa ditë pushimesh në shtator mund të jenë rasti ideal për të shijuar plotësisht mrekullitë e saj. Nga thesaret në kryeqytetin e mrekullueshëm Valletta deri tek ishujt mbresëlënës Gozo dhe Comino, të cilësuara si Karaibet e Mesdheut, ju do të humbisni në spektaklin e gjithë tonaliteteve blu të këtyre ujërave.

Pula, mes atraksioneve natyrore dhe kulturore

Pula është një qytet i bukur dhe i rëndësishëm, me pamje nga deti, i cili shtrihet në majë të Istrias. Ai ofron atraksione të larmishme kulturore dhe natyrore, duke nisur nga arena simbol e ndërtuar tërësisht me gurë gëlqerorë lokalë, duke vijuar me dëshmi të shumta të periudhës romane, e deri te plazhet befasuese e rrethinat e tyre, ku mund të eksploroni mrekulli të tjera si Parku Kamenjak, ideal për gjithë ata që pëlqejnë ekskursione dhe ecje në një natyrë të paprekur.

Villefranche-sur-Mer, perla e Côte d’Azur (Rivierës Franceze)

Një gur i çmuar me bukuri të rrallë në Rivierën Franceze, Villefranche-sur-Mer është një fshat i vogël peshkatarësh për t’u vizituar me hap të ngadaltë, duke shijuar një arratisje të këndshme përgjatë rrugicave të ngushta dhe dredha-dredha të qendrës historike, të cilat të bëjnë të psherëtikësh në çdo hap. Një destinacion i njohur për jahte dhe varka me vela, por edhe më tërheqës kur laheni në diellin e ngrohtë të shtatorit.

Algarve, det i kristaltë dhe plazhe unike

Algarve është, padyshim, një nga destinacionet turistike më të vlerësuara në Portugali. Dhe nuk është për t’u habitur, duke pasur parasysh se ka një klimë të butë gjatë gjithë vitit, me det me ujëra si kristal dhe plazhe piktoreske. Algarve është një tërheqje shumë e fortë, veçanërisht kur keni fatin të zgjasni pushimet verore edhe pak.

Saranda, një qytet i njohur bregdetar në Shqipëri

Shqipëria, me perlat e saj, ofron bukuri të papritura, mbi të gjitha në një nga qytetet bregdetare më të njohura në Europë, Saranda. Nëse edhe në shtator keni ende dëshirë për pak det dhe qetësi, duke mos hequr dorë nga jeta e natës, Saranda mund të jetë pikërisht destinacioni që po kërkoni.

Qipro, midis ujërave si kristal dhe historisë mijëvjeçare

Ndër destinacionet bregdetare për t’u vizituar në shtator, së fundi ju sugjerojmë ishullin e mrekullueshëm të Qipros. Një vend, midis botës greke dhe asaj turke, me gjithë hijeshinë që e shoqëron, ku mund të humbasësh zemrën në plazhet e ëndrrave, sitet arkeologjike, manastiret dhe xhamitë, fshatrat piktoreskë dhe qytetet moderne.

/ Si Viaggia.it

Marre nga MONITOR

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sociale sociale plazhet ne shqiperi pushime si viaggia plazhet ne shqiperi pushime si viaggia

Sondazh

Poll

Ekonomi 31 Gusht 2021, 10:53

Ku janë 60,000 fëmijë shqiptarë?

Mbi 60.000 fëmijë janë larguar nga Shqipëria dhe kanë kërkuar azil për herë të parë në një vend të BE-së gjatë 10 viteve të fundit (2011-2020). Shqipëria numëro...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE