LIVE UPDATES
Aktualitet

Kriza/ Edhe Greqia merr masa, Mitsotakis: Brenda 10 ditësh dalim me ndihma për familjet

9 Mars 2022, 11:11 Nga DOSJA
Kriza/ Edhe Greqia merr masa, Mitsotakis: Brenda 10 ditësh dalim me ndihma

GREQI– Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka paralajmëruar një paketë në ndihmë të familjeve duke marrë masën për krizën që pritet të ndikojë në gjithë Europën. Në fjalën e tij, sipas mediave greke, Mitsotakis nënvizoi se brenda 10 ditësh do të hartojë një plan për të ndihmuar familjet dhe bizneset për aq kohë sa të zgjasë kriza energjetike.

Në fakt, në dhjetë ditët në vijim, besoj se do të jemi në gjendje, me ministrat bashkëpërgjegjës, të shpallim dhe nisim një program të plotë mbështetjeje shtesë, duke shfrytëzuar burimet kombëtare dhe evropiane. Meqenëse mjedisi gjeopolitik është ende i tronditur nga pushtimi rus i Ukrainës , situata e luftës atje ka një efekt shkatërrues në fushat e energjisë dhe ekonomisë botërore,“-tha ai.

Masat e reja mbështetëse do implementohen

“Politika do ndërhyjë, duke rikthyer rolin e tregjeve të energjisë dhe duke mbrojtur të ardhurat e qytetarëve, bizneseve, nga vlerësimi i tepruar ndërkombëtar. Me këto orientime, qeveria po ecën në frontin e brendshëm, por në të njëjtën kohë po ecën në kontekstin europian, por edhe në fushën e rajonit tonë më të afërt.”

Po ashtu në fjalimin e tij ai shton se brenda 24 orëve çmimi i energjisë elektrike është rritur me 52%, duke shënuar 426.90 euro për megavatorë në 8 mars, një çmim dhe rritje që përbën rekord historik për vendin fqinj. ndaj dhe shtoi se nesër do të takohet me presidenten e KE, Ursula Von Der Leyen, e duke bërë me dije se do të kërkojë nga ajo zgjidhje për krizën. Madje shton se do kërkojë themelimin e një Fondi të Posaçëm për të absorbuar rritjen e energjisë, si një segment e planit europian për shkëputjen e vendeve anëtare nga vartësia e naftës dhe gazit rus, çfarë do të diskutohen në Samitin e Jashtëzakonshëm të KE në Paris ditën e nesërme.

Duhet gjithashtu një përgjigje pan-evropiane

Por një problem pan-evropian kërkon gjithashtu një përgjigje pan-evropiane. Prandaj, përpara se të takohem nesër në Samitin e jashtëzakonshëm të Versajës në një letër drejtuar Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen , propozoj një ndërhyrje politike me gjashtë pika në formësimin e vlerës tregtare të gazit natyror në tregun me shumicë. Kjo sepse, duke mos pasur realisht problem të prodhimit, sasisë dhe furnizimit me karburant, çmimet janë ngritur në qiell, me pretekstin e krizës në Ukrainë. Nëse marrim parasysh se çmimet e gazit para krizës ishin 30 euro për megavat orë dhe tani kanë arritur në 300 euro, atëherë kuptojmë se armiku ynë nuk është vetëm lufta, por një mosfunksionim i madh me shkaqe spekulative në tregun e gazit. Por propozimi ynë ka një synim specifik dhe realist, dhe ai është shkëputja e zhvillimeve të luftës nga rritja e çmimeve dhe ndalimi i ushqyerjes së njëra-tjetrës për këto dy kriza. Prandaj është e qartë se Athina po merr pjesë aktive në axhendën e Këshillit Evropian, nesër në Paris, me qëndrime për gjithçka që do të diskutohet.

Marrë dhe përkthyer nga Kathimerini

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore kryesore greqi kriza ekonomike prej luftes kyriakos mitsotakis greqi kriza ekonomike prej luftes kyriakos mitsotakis

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra