LIVE UPDATES
Insights

Kriza, Spahiu: Arrestimi do ishte zgjidhja më e mirë por do e blinin drejtësinë, mos t’i hyjnë në 7 breza politikës

14 Korrik 2019, 09:52 Nga DOSJA
Kriza, Spahiu: Arrestimi do ishte zgjidhja më e mirë por do e blinin

Shqipëria ka vetëm dy zgjidhje që të dal nga gremima ku ka rrëshqitur.
Nuk janë as zgjedhjet dhe as rotacioni.
Nuk janë as dialogjet dhe as revolucioni.
Të dyja nuk do e përmbysnin sistemin, madje përkundrazi do e konsolidonin.
Rotacioni dhe revolucioni janë marrë peng nga Berisha dhe Meta, dhe të dyja nuk do sillnin evolucion por riciklim të xhaketave të vjetra.
Kur Amerika kishte president George Bush ne kishim President Sali Berishën.
Amerika e nxori në pension por ne e mbajtëm Berishën.
Iku Bushi dhe erdhi Bill Klinton, por Shqipëria mbante sërish në krye Berishën.
Klinton doli në pension dhe zgjodhi djalin e Bushit President, por Berisha ende vazhdonte në politik madje kryeministër.
Bushi vogël doli në pension dhe erdhi Obama, pas Obamës me dy mandate erdhi Trump.
Obama doli në pension madje edhe Bushi i madh vdiq por Berisha dhe Meta janë aty.
Amerika ndërroi 6 president dhe i nxori në pension, ndërsa Shqipëria kërkon riciklimin dhe rikthimin e Berishës dhe Metës sërish.
Nuk largohen as Berisha, as Basha, as Meta dhe për rrjedhojë as Rama.
Ky i fundit justifikohet duke thënë, ata s’kanë vota dhe smund riciklohen.
Votat askush nga të 4 nuk i numëron dhe nuk i respekton.
Pa i hyrë në peshore se kush vjedh më shumë vota, mjafton fakti që të 4 këta gënjyen për votat e emigrantve dhe sot 48% e votuesve bojkotojnë jo nga dëshira por se punojnë dhe jetojnë jashtë Shqipërisë.
Sot të 4 Berisha-Meta-Rama-Basha janë ndër politikanët më të pasur në Europë.
Të 4 kanë qënë të varfër. Nuk ju ka lënë pasuri as babai dhe as gratë e tyre.
Nëse Vetingu që sot bëhet për gjyqtarët do përdorej edhe për politikanët këta të 4 nuk do vazhdonin dot punën por do dilnin në pension.
Të 4 janë mijra herë më të pasur se çdo gjyqtar apo prokuror që po shkarkohen edhe për një auto-veturë Golf 5 që kushton 4.000 euro.
Të 4 janë më të pasur dhe më të korruptuar se ish-kryeministri maqedonas që u dënua për një Mercedes, se ish-kryeministri kroat që u arrestua për një tender rrugësh, se ish-kryeministri rumun që u burgos për 52.000 euro.
Të 4 kanë me qindra raste korrupsioni, madje Lulzim Basha ka më shumë dosje në prokurori se çdo i pandehur ordiner që vuan në burgjet shqiptare.
Aktualisht ai ka 5 dosje penale të hapura brenda dhe jashtë Shqipërisë.
Aq të korruptuar janë këta të 4 sa janë implikuar edhe familjarët e tyre në hetime dhe gjykime.
Unë e kuptoj që secili prej tyre konsiderohet burr i mirë nga një grup njerzish militant që kanë përfituar prej tyre vende pune aktualisht apo në të shkruarën.
Unë e mirkuptoj dhe faktin që këta të 4 mund të kenë merita për zhvilllime të ndryshme në Shqipëri.
Unë kuptoj edhe faktin që këta të 4 mund të jemë copëza të historisë shqiptare.
Por të 4 këta refuzojnë me dhunë të largohen nga politika sepse kanë frikë që humbin gjithë plaçkēn e vjedhur.
Ata nuk largohen as me votë dhe as me dialog. Ata nuk respektojnë as votë brenda partie dhe as jashtë partie.
Tē 4 janë deklaruar se do qëndrojnë në politikë deri sa tē vdesin.
Ata nuk e njohin moshën e pensionit si në çdo profesion tjetër.
Ata mund të kenë merita por jo të legjitimojnë vjedhjet dhe pengmarrjen e sistemit.
Ata s’janë burra më të mirë se i ndjeri Kancelari Kohl i cili ndonse pati meritēn historike të bashkoj dy Gjermanitë dhe forcojë Europēn, por sërish doli para drejtësisë për 1 milion marka financim jo transparnet për CDU.
Ai doli në pension sepse populli gjerman nuk e justifikoi abuzimin me faktin që ai bashkoi gjermanitë.
Korrupsioni i 4-shes famkeqe shqiptare nuk mund justifikohet as se na futën në NATO dhe as qē na hoqēn viza shengen.
Vjedhja e tyre nuk mund pranohet as se prishën kioskat dhe as që morën 1 milion vota.
Shqipëria ka vetëm dy rrugë që të shpëtoj nga humnera dhe mos shkoj në konflikt civil.
Këta të 4 ose duhen arrestuar, ose duhen falur dhe amnistuar.
Arrestimi për shumë kohë do jetë i vështirë, jo sepse prokurorët s’kanë këllqe pasi kjo mund të realizohet nga ndërkombëtarët por problemi më i madh është se këta të 4 akoma dashurohen nga mijra shqiptarë të prapambetur në tru dhe metalitet.
Ende shqipria ka me mijra idiotë që mendojnë se gjithē bota është e korruptuar, nga Amerkia deri në Europë, nga BE deri në OSBE, nga OKB deri në çdo mabasadë, por e kanë të vështirë të besojnë se Sali Berisha ka më shumë lekë se të gjithë kēta bashkë. Ata ndoshta besojnë që çdo ambasador korruptohet por Monika është e ndershme.
Në këto kushte arrestimet mund të jenë të vështira, prandaj mbetet edhe një alternativ që ti amnistojmë të 4 këta pesona me kushtet që:
– të largohen përfundimisht nga politika
– mos tentojnë të rikthehen në 7 breza në politikë
– mos rishfaqen më në mediat apo portalet që 90% janë pronë e tyre
Arrestimi do ishte zgjidhja më e mirë por me atē pasuri përrallore që ata kanë do e blenin drejtësinë ashtu siç u shpall Ilir Meta i pafajshëm dhe u rikthye si hero duke u votuar President, prandaj kam bindjen se vetëm nga amnistia do shpëtonte Shqipëria.

Lërini ta gëzojnē pasurinë e vjedhur por të çlirojnë sistemin dhe Shqipërinë duke dal në pension. Pasuria më e madhe për popullin është koha që çdo ditë po merr jetë njerzish në Shqipërinë që mbahet e arrestuar nga 4 të pandehur.

(k.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

opinione opinione edi rama ilir meta kreshnik spahiu kriza politike lulzim basha sali berisha edi rama ilir meta kreshnik spahiu kriza politike lulzim basha sali berisha

Sondazh

Poll
Insights 13 Korrik 2019, 13:59

I ndershëm në Shqipëri

TIRANË- Në brendësi të Institutit Bujqësor, në ish konviktet e rrënuara dhe me kushte aspak njerëzore mes disa familjeve që mbijetojnë, janë strehuar me fë...

Insights 12 Korrik 2019, 12:37

Gjermania e shqetësuar për dridhjet e Merkelit

GJERMANI- Përse më parë askujt nuk i ka rënë ndërmend kjo zgjidhje? Vizita e kryeministres së re daneze të enjten (11.07) në Berlin e shoqëruar me nderime ushta...

Insights 12 Korrik 2019, 08:25

Populli është duke mbajtur shënime

TIRANË- Rama ka një plan të vendosë një taksë të re mbi naftën, që i ka vënë emrin ekzotik “Tarifë”. Dhe këtë do ta bëjë me justifikimin e ndry...

Insights 10 Korrik 2019, 08:51

Monstrat duhen izoluar

Përdhunimet brenda familjes duhen klasifikuar si vepër që dënohet me burgim të përjetshëm. Neni në kodin penal duhet formuluar i tillë, që të mos lejojë asnjë h...

Insights 9 Korrik 2019, 19:10

Faleminderit Zaev

TIRANË- Biseda e Kryeministrit Zaev me dy humoriste ruse që imitonin Presidentin e Ukrainës duke folur me të, mund të ketë shkaktuar të qeshura në Rusi apo...

Insights 7 Korrik 2019, 16:04

Ngushëllime zotit Veliaj

TIRANË– Po, me dhimbje e mirëkuptim po marr guximin e sinqertë t’i paraqes zotit Veliaj ngushëllimet e mia me  rastin e ripërtëritjes së mandatit të ...

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare