LIVE UPDATES
Aktualitet

Ku e gjetën litarin dhe levat? Prokuroria fut në ‘skaner’ efektivët, dyshohet se ndihmuan Çekajn e Pjetrin që të arrat

11 Gusht 2021, 14:34 Nga DOSJA
Ku e gjetën litarin dhe levat? Prokuroria fut në ‘skaner’

TIRANË– Dy ditë pas tentativës për arratisje nga të dënuarit Arbër Çekaj e Fatmir Pjetri, Prokuroria ka ngritur dyshime për bashkëpunim mes të burgosurve dhe efektivëve që janë në detyrë pranë ‘313’-s. Dosja.al ka mësuar se efektivët Gëzim Rramushi, Sajmir Shahini, Bashkim Muça, Oldi Myzyri, Redion Maloku dhe Edmond Prenga janë vënë nën hetim nga Prokuroria pasi akuzohen se nuk kanë kontrolluar të burgosurit para daljes në ajrosje. Konkretisht në dokumentin e siguruar nga Dosja.al, bëhet me dije se këta efektivë kanë lejuar që Fatmir Pjetri të dilte në ajrosje me një çantë të kuqe ku ndodhej litari dhe levat e hekurit, që do të përdoreshin për arratisjen, gjë e cila dështoi.

Për pasojë Pjetri dhe Arbër Çekaj tentuan të arratiseshin, duke përdorur litarin që kishin brenda çantës dhe materialet e tjera me të cilat dhunuan dhe gardianin Myfit Xheka. Mënyra se si këto materiale përfunduan në duart e të burgosurve mbeten gjithashtu mister. Në shkresë bëhet me dije se edhe tre të paraburgosur të tjerë janë referuar për moskallëzim krimi.

Vetë specialisti i informacionit Myfit Xheka, i cili u dhunua nga dy të burgosurit Arbër Çekaj e Fatmir Pjetri, ka treguar gjithçka që ka ndodhur ditën e tentativës për arratisje nga burgu “313”. Në deklarimin e siguruar nga Dosja.al, bëhet me dije se Xheka ka qenë personi që ishte autorizuar për të shoqëruar në spital Lulzim Çepelen, pasi ky i fundit kishte prerë damarët. Teksa ishte duke pritur dhe pjesën tjetër të personelit, Xheka tregon se ka parë Pjetrin dhe Çekajn teksa tentonin të arratiseshin. Në këtë moment, ai është nisur drejt tyre për t’i penguar, por të dy e kanë qëlluar me leva në kokë dhe e kanë plagosur.

Vëzhguesi i ajrosjes në burgun 313, Bledar Kurti ka treguar është shprehur se ka parë Çekajn dhe Pjetrin që hapnin rrjetën dhe hipnin mbi zgarë në ajrosje. Ai shton se ka shkuar që t’i ndalojë, por nuk ka mundur dot dhe më pas ka kërkuar ndihmën e kolegëve. Vëzhguesi i ajrosjes në burgun 313, Xhavit Kurti ka treguar se gjatë orarit të ajrosjes, ka parë se si kolegu i tij kishte kapur nga këmba Çekajn, por ky i fundit i ka rrëshqitur nga dora. Punonjësi i sigurisë në burgun “313”, Gëzim Nikoçi ka lënë të nënkuptohej se plani i arratisjes nga Arbër Çekaj dhe Fatmir Pjetri, mund të jetë thurur në ajrosje. Nikoçi tha se të burgosurit i kanë përballë njëri-tjetrit, por që bashkë takohen në ajrosje. Ai shton se bashkë me kolegun e tij kanë parë se si Çekaj e Pjetri kanë qëlluar gardianin tjetër Myftiu, dhe e kanë plagosur në kokë.

Punonjësi i policisë me detyrë ndihmës specialist informacioni, Ali Allmeta ka treguar se në ditën kur Arbër Çekaj dhe Fatmir Pjetri tentuan të arratiseshin, ka qenë në detyrë në momentin që është lajmëruar se i paraburgosuri Lulzim Çepele ka prerë damarët. Allmeta po dilte nga tuneli me Çepelen për ta dërguar për në spital, ka dëgjuar të bërtitura dhe ka parë që kolegu i tij, Myfit Xheka, ishte gjakosur. Sot Gjykata e Tiranës vendosi të lërë sot në burg. Arbër Çekajn, Fatmir Pjetrin dhe Lulzim Çepelen. Të tre dolën ditën e sotme të buzëqeshur përballë trupit gjykues. Arbër Çekaj tha se plani për tu arratisur nga burgu 313 në Tiranë ishte ideuar nga Fatmir Pjetri. Ky i fundit pranoi se e gjitha ishte plani i tij. Ndërsa Lulzim Çepele që u pa në Gjykatë me dorën e fashuar pasi preu damarët, tha se prerja e damarëve nuk kishte lidhje me tentativën e arratisjes. Ai tha se kishte dashur të vriste veten.

Si u thur plani i arratisjes?

Ka qënë Çepele ai që ka tentuar të presë damarët e dorës, duke tërhequr kështu vëmendjen e forcave të sigurisë, të cilat po merrnin masa për ta shoqëruar në spital për të marrë shërbimin e duhur shëndetësor. Ky moment është shfrytëzuar nga Çekaj dhe Pjetri, të cilët kanë qenë në ambientet e ajrosjes kur kanë tentuar që të arratisen duke përdorur trukun më të vjetër në histori: atë me çarçafë. Gjatë tentativës për të dalë kanë goditur dhe një prej policëve të burgut. Megjithatë aventura e tyre mori fund shpejt pasi u kapën dhe u dërguan sërish në qeli.

Fatmir Pjetri, nga Puka, është pjesë e bandës së ‘Babagjyshërve’ dhe vetëm pak vite më parë është ekstraduar nga Holanda, pasi është i dënuar me 30 vjet burg. Çekaj është i dënuar me 14 vite burg si pjesë e grupit kriminal të trafikut të kokainës pasi iu kap sasia prej 613 kg kokainë më 27 shkurt 2018 që e kishte fshehur në dyshemenë e konteinerit me banane. 

(F.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet arber cekaj fatmir pjetri lulzim cepele tentativa per arratisje tek 313 arber cekaj fatmir pjetri lulzim cepele tentativa per arratisje tek 313

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve